Premiér Andrej Babiš se zúčastnil summitu předsedů vlád V4 a Slovinska v Lublani

Andrej Babiš

Předseda vlády ČR Andrej Babiš se v pátek 9. Července 2021 zúčastnil summitu předsedů vlád V4 a Slovinska v Lublani. K hlavním tématům jednání patřily migrace, rozšíření EU, hospodářské oživení a budování odolnosti EU. Slovinský premiér Janez Janša během summitu představil program a hlavní priority slovinského předsednictví v Radě EU.

Andrej Babiš

Summit začal jednáním ve formátu V4. Premiéři Andrej Babiš, Viktor Orbán, Eduard Heger a Mateusz Morawiecki v úvodu prodiskutovali plány maďarského předsednictví ve V4. „Pevně doufám, že maďarské předsednictví ve V4 a slovinské předsednictví v Radě EU budou úspěšná, a že vývoj pandemie umožní uskutečnit všechny plány, které kolegové mají,“ řekl Andrej Babiš.

Andrej Babiš

 

 

Premiéři poté hovořili o aktuálních evropských otázkách a na závěr přijali společné prohlášení. V něm zdůraznili důležitost úzké spolupráce a kvalitních vztahů zemí V4 a shrnuli hlavní oblasti, ve kterých jsou si pozice zemí V4 blízké a ve kterých budou během maďarského předsednictví ve V4 dále spolupracovat. Patří mezi ně především klimatická politika, reforma migrační a azylové politiky, rozšíření EU a Konferece o budoucnosti Evropy.

Andrej Babiš

„Všichni samozřejmě doufáme, že naše plány obnovy, které schvaluje Evropská komise, budou schváleny, a že budeme moci začít investovat a použít tyto peníze na obnovu naší ekonomiky,“ dodal po jednání premiér Babiš.

Následně se uskutečnilo setkání ve formátu V4 + Slovinsko. Premiér Janez Janša představil program a hlavní priority slovinského předsednictví v Radě EU, o nichž pak předsedové vlád diskutovali. „Mám radost, že právě teď má Slovinsko předsednictví EU, vnímá ta témata V4, která jsme předestřeli, a která pan slovinský premiér určitě bude řešit, iniciovat,“ zmínil český předseda vlády.

Andrej Babiš

Hlavním tématem jednání byla reforma Schengenského prostoru a rozšíření EU. „Měli bychom mít plán, aby západní Balkán byl co nejdříve součástí schengenského prostoru. To by měl být náš zájem, já o tom mluvím opakovaně,“ zmínil premiér Andrej Babiš.

Andrej Babiš

Premiéři se věnovali také migraci a situaci v Mali. „Myslím si, že všichni vnímáme migraci jako problém obrovského rizika, obrovského množství milionů lidí z Afriky, kteří na základě situace v jednotlivých teritoriích mohou nekontrolovaně migrovat do Evropy. My bychom měli skutečně pomoci, aby ti lidé nemuseli opouštět svoje země. Tam, kde se narodili a kde žijí, abychom jim pomohli tam, kde se cítí nejlépe,“ doplnil český předseda vlády.

Andrej Babiš

Zdroj zprávy: Vláda ČR
úřad vlády čr