Přes 30 studentů se zúčastnilo 3. ročníku Mechathonu pořádaného za podpory společnosti Bosch

Mechathon

Předminulý víkend byl věnován již třetímu ročníku robotické soutěže Mechathon pořádané společností Bosch. Letos se Mechathon konal přímo v pražské obchodní centrále společnosti Bosch a zúčastnilo se ho 32 studentů a studentek technicky zaměřených vysokých škol. Celkem osm týmů pracovalo na zadaném úkolu z oblasti robotiky a logistiky nepřetržitě 27 hodin. Vítězství si zaslouženě odnesl tým složený ze studentů Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a fakulty Strojní ČVUT v Praze.

Mechathon

Úkolem pro více než třicítku studentů a nadšenců do robotiky bylo sestavit a naprogramovat autonomního robota, který je schopen vyskladnit zboží z kamionu a skladu a dovést jej na výrobní linku. Studenti dostali výjimečnou příležitost poznat nové technologie, využít své znalosti i kreativitu a vytvořit vlastní unikátní řešení. Na zpracování zadání měli 27 hodin čistého času a většina z nich pojala úkol tak zodpovědně, že ani nešla spát a pracovala nepřetržitě po celou noc.

Bosh„Třetí ročník Mechathonu dal studentům opět jedinečnou možnost vyzkoušet si práci v týmu, s konkrétním zadáním, pod časovým tlakem a s danými prostředky, které měli k dispozici, aby zadaný úkol mohli co nejlépe splnit. A to je hlavním cílem této soutěže, aby si studenti vyzkoušeli takovýto typ práce. I letos vládla perfektní atmosféra, studenti si víkend užili a předvedli opravdu zajímavá řešení,“ shrnuje Milan Šlachta, reprezentant Bosch Group v České republice.

Mechathon

Za tři ročníky se Mechathonu zúčastnilo už 120 studentů, rok od roku se také zvyšuje zastoupení dívek, což potvrzuje i složení vítězného týmu. „Náš tým byla skvělá kombinace strojařů a programátorů, což dohromady parádně fungovalo a byl to zřejmě klíč k našemu vítězství. Jako jediní jsme také měli v týmu dvě holky, což není u takhle technicky zaměřených soutěží tak časté,“ prozradil Jan Joneš z týmu Sprinteři 27, který letošní Mechathon vyhrál.

Mechathon

Vítězný tým byl složený ze studentů a studentek informatiky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a fakulty Strojní Českého vysokého učení technického v Praze. Odborná porota ocenila především technické a konstrukční zpracování robota, kreativní přístup k řešení celého úkolu, ale i skvělou spolupráci v týmu. Cenou pro vítěze byly chytré hodinky. Na druhém a třetím místě pak týmy obdrželi multifunkční svítilny a nářadí Bosch. Všichni účastníci pak získali přenosný reproduktor. Studenti si ale odnášejí zejména cenné zkušenosti a spoustu zážitků z jedinečné robotické soutěže.

Mechathon

Celý víkend byli na místě odborníci z praxe z různých divizí Bosch, kteří poskytovali studentům cenné rady. Některé konstrukční díly pro řešení úkolů bylo nutné získat tiskem na 3D tiskárnách. Součástí Mechathonu byly také tematicky laděné workshopy a přednášky týkající se analýzy dat ve výrobě, 3D tisku či rozšířené a virtuální reality ve výrobní praxi. Akce se konala pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu, Svazu průmyslu a dopravy České republiky a Česko-německé obchodní a průmyslové komory. Více informací o tom, co je Mechathon, fotodokumentaci a video z průběhu naleznete na webových stránkách www.mechathon.cz.

Zdroj zprávy: BOSCH