Převratný robot YuMi® společnosti ABB určuje nové standardy kolaborativní robotiky již pět let

Robot ABB

ABB oslavuje velký úspěch svého malého kolaborativního robota YuMi®. Tento robot se dvěma pažemi slaví v letošním roce už páté narozeniny. YuMi byl uveden na trh v roce 2015, jako robot určený pro montáž drobných součástek. Od té doby našel uplatnění v širokém spektru různých aplikací a průmyslových oborů. Otevírá také nové příležitosti v automatizaci výroby a pomáhá lidem objevovat, čeho všeho lze pomocí robotiky v této oblasti dosáhnout.

ABB Yumi

YuMi je navržen tak, aby mohl pracovat v těsné blízkosti lidí. Základem je ergonomický design doplněný řadou bezpečnostních funkcí. Robot má pevnou kostru z hořčíkové slitiny pokrytou pružným plastovým pláštěm zabaleným do měkkého polstrování. V rámci designu byly odstraněny jakékoliv body, v nichž by mohlo dojít k uskřípnutí, a začleněny prvky zajišťující pokročilé ovládání pohybu a detekci možných kolizí. Díky těmto parametrům lze robota YuMi instalovat na pracoviště do bezprostřední blízkosti lidské obsluhy – lidé tak mohou zcela bezpečně pracovat s robotem na společném úkolu bez ochranných bariér nebo klecí, jak tomu bylo dříve.

ABB YuMI

YuMi stanovil standardy bezpečnosti v kolaborativních aplikacích, vyžadujících těsnou spolupráci robotů s lidmi. Díky obratnosti a schopnosti ohýbat své robotické paže v sedmi osách, hraje robot YuMi významnou roli ve zvyšování produktivity a kvality výrobních linek na celém světě. Uplatňuje se v širokém spektru aplikací, od montáže elektronických nebo jiných drobných součástek až po třídění bonbónů v továrnách na cukrovinky.

yumi

Díky tomu, že při práci nepotřebuje robot YuMi objemné a nákladné ochranné prvky nebo klece, zmizely také fyzické a psychologické bariéry, které do té doby roboty oddělovaly od lidských kolegů. Klíčem k úspěchu robota YuMi je přátelský design, velikost podobná člověku a pohyby napodobující pracovníka. Velmi lehké paže s měkkým polstrováním se dokážou bezpečně pohybovat rychleji než v případě jiných robotů.

abb yumi

„Před pěti lety bylo naší vizí nastavit pomocí robota YuMi nové standardy kolaborativní robotiky: vytvořit přesného robota, schopného spolupracovat s lidmi bez ochranných prvků a klecí, kterého lze také snadno instalovat i provozovat a který bude u uživatelů vyvolávat pozitivní odezvu,“ uvedl Sami Atiya, prezident jednotky ABB Robotika a automatizace. „YuMi si získal neuvěřitelnou popularitu a stal se základem nové kategorie malých kolaborativních robotů, určených pro manipulaci s materiálem, montáž a kontrolu. Současně pomohl zpopularizovat využívání kolaborativních robotů v mnoha dalších oblastech. Díky tomu jsou tito roboti využívány v neustále se zvyšujícím počtu aplikací od výroby a montáž až po zdravotnictví.”

yumi

Od uvedení na trh se robot YuMi stal stavebním kamenem širokého portfolia kolaborativních řešení jednotky ABB Robotika a automatizace. Je využíván v působivé škále aplikací od výroby elektrických zásuvek v továrně ABB v Nizozemí až po testování bezpečnosti, spolehlivosti a odolnosti bankomatů švýcarského dodavatele platebních softwarů, společnosti Abrantix AG. Kromě toho se začínají roboti YuMi stále častěji uplatňovat ve zdravotnictví a ve farmaceutických společnostech. Ve snaze o zvýšení efektivity využívají roboty k nejrůznějším úkolům v laboratořích a zdravotnických zařízeních. Na příklad americká společnost Copan Diagnostics využívá pracovní stanici s integrovaným robotem YuMi a HEPA filtry k manipulaci se vzorky tkání, kostí a sterilních tekutin nebo k transportu krevních kultur a vzorkovacího materiálu.

yumi

Robot YuMi má rovněž výrazný ohlas mimo oblast svého působení. Mezi významné okamžiky jeho života patří setkání s Angelou Merkelovou, Barackem Obamou a Nareshem Modi na veletrhu v Hannoveru v roce 2015, role dirigenta při koncertu Andrea Bocelliho nebo servírování kávy zákazníkům ve známých obchodních domech – v londýnském Selfridges a newyorském Bloomingdales.

„YuMi přitahuje pozornost veřejnosti. Objevil se v řadě médií od hudebních videí po populární televizní show a demonstruje své rozsáhlé schopnosti na příklad tím, že skládá letadla z papíru nebo předvádí karetní triky,“ dodal Sami Atiya. „Základem těchto zábavných aplikací je důležité poselství o tom, jak roboti jako YuMi pomáhají měnit postoje k robotické automatizaci. YuMi pomohl lidem ukázat, jak mohou roboti podporovat naši práci, a připravil cestu pro jejich využívání na pracovištích a výrobních halách po celém světě.“

V rámci dalšího kroku v robotické revoluci započaté duální paží YuMi společnost ABB v roce 2017 uvedla na trh jednoramenný robot YuMi. Tento nejagilnější a nejkompaktnější sedmiosý robot ABB lze připevnit na pracovní desku, stěnu nebo strop a jeho úkolem je podpořit začleňování malých, rychlých a obratných kolaborativních robotů do stále širšího spektra aplikací.

„Za posledních pět let se obě verze robota YuMi významnou měrou zasadily o proměnu tradičně negativního postoje k využívání robotů, když jasně demonstrovaly široké spektrum přínosů a možností jejich snadné a jednoduché aplikace v různých typech procesů,” uvedla Andie Zhang, Global Product Manager – Collaborative Robots pro ABB Robotika. „Zákazníci potvrzují, že na robotech YuMi je skvělé, že na lidi působí přívětivě. Díky lidským rysům a rozměrům se lidé vedle robotů YuMi cítí příjemně a v pohodě. Zjistili jsme rovněž, jak snadno a rychle se roboti YuMi stávají cennými členy týmu, jsou-li zařazeni do výrobních linek, kde se ujímají nudných a opakujících se úkonů a umožňují lidské obsluze věnovat se různorodější a zajímavější práci.“

Programování probíhá pomocí navádění, kdy se nastavují paže robota do požadovaných pozic, a vytváří se tak požadovaný program. K dispozici je i nový software Wizard, který proces programování robota dále zjednodušuje. Nabízí intuitivní grafické rozhraní a využívá funkci drag and drop, kterou zvládne používat i pracovník bez speciálního školení.

„Robot YuMi umožňuje uživatelům začít využívat roboty pomalu a postupně. Nejdříve mu mohou svěřit úkoly, které lze naprogramovat nejrychleji a nejsnadněji, a poté využít získané zkušenosti a sebedůvěru k hledání způsobů, jak robota využít v dalších částech provozů. Někteří zákazníci si dokonce zakoupili robota YuMi bez toho, že by měli dopředu jasno, k jakému účelu ho chtějí použít,” dodala Andie Zhang. „Chtěli prostě zjistit, jaké možnosti kolaborativní automatizace nabídne jejich týmu.“

Další informace o robotu YuMi najdete na webové stránce ABB ZDE.

ABBABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je přední globální technologická společnost, která podněcuje transformaci společnosti a průmyslu k dosažení produktivnější a trvale udržitelnější budoucnosti. Propojením software s portfoliem elektrotechniky, robotiky, automatizace a pohonů ABB posouvá hranice technologií na vyšší úroveň výkonnosti. Úspěch společnosti ABB, která je špičkou v oboru více než 130 let, tvoří 144 000 talentovaných zaměstnanců ve více než 100 zemích světa. www.abb.com

ABB Robotika a automatizace je průkopníkem v oblasti robotiky, automatizace strojů a digitálních služeb. Nabízí inovativní řešení řadě různých průmyslových odvětví, od automobilového průmyslu přes elektroniku až po logistiku. Jako jeden z největších světových dodavatelů robotiky a automatizace strojů jsme již dodali více než 400 000 robotických řešení. Pomáháme našim zákazníkům všech různých velikostí zvyšovat produktivitu, flexibilitu a jednoduchost a zlepšovat kvalitu výroby. Podporujeme přechod našich zákazníků ke kolaborativním a k internetu připojeným továrnám budoucnosti. ABB Robotika a automatizace zaměstnává přes 10 000 zaměstnanců ve více než 100 lokalitách ve více než 53 zemích. www.abb.com/robotics

Zdroj zprávy: ABB