Prezident republiky na MSV 2008

Brno, 15.9.2008 – Včera navštívil Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně i Prezident ČR Václav Klaus. Na výstavišti BVV a.s. se setkal s představiteli kraje a města Brna a krátce poseděl v prezidentském voze T.G. Masaryka. Následně se setkal s novináři a odbornou veřejností na tiskové konferenci v moderním pavilonu “V” brněnského výstaviště. Hlavními tématy bylo zavedení Eura a pokles výkonnosti evropských ekonomik.

Pan Prezident se vyjádřil k otázkám nutnosti přietí Eura a varoval před snahou uniknout z problémů dnešní ekonomické situace, která je definována prudkým oslabením konjunktury ve světě, krachy největších světových bank, obrovským růstem konkurence na východ od nás, tím že urychleně přijmeme Euro. Zdůraznil, že technická stránka přijetí měny je otázkou několika týdnů, ale důležitější je nastavení všech parametrů tak, aby uspěchaný přechod nepoškodil ekonomiku země a občany.

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Na otázku, zda vláda účinně připravuje zemi na pokles konjunktury, odpověděl: “Odolnost ekonomiky závisí na vnitřních ekonomických podmínkách. Ty podle mého názoru kontinuálně přituhují, stávají se rigidnější a rigidnější a nikoli pružnější. Vím, že to není jenom vina vlády. Je to do značné míry přijímání jedné evropské směrnice za druhou, a tyto směrnice nás tlačí ke stále silnějšímu způsobu regulace, která dělá ekonomiku těžkopádnou a důsledky té těžkopádnosti vidíme v západní Evropě. Jestli se tomu mohla vláda více zpěčovat, to nechci hodnotit. Vláda má těžkou vnitrokoaliční situaci. Myslím si, že heslo dne mělo být deregulace a nikoli re-regulace, tedy přijímání dalších evropských norem.”

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Ke zpomalování ekonomického růstu poznamenal, že : Měnový kurz je jen jeden z parametrů. Je bohužel měřitelný, viditelný, a proto se všichni na kurz koruny soustřeďují, zatímco existují desítky dalších parametrů, které se nedají napsat na první stránky novin, ale jsou mnohem víc důležité. Na druhé straně – naše firmy hledají nové trhy i technologie. To, co vidíme tady na veletrhu, je jasná ukázka neuvěřitelného pokroku. I při enormních posunech kurzu je naše obchodní bilance nadále v evidentním plusu. Neutíkat se k jednomu parametru. Debata o kurzu je pro naše exportéry útěkem k tomu, aby to zařídil někdo jiný. A já bych jim moc doporučil, aby zůstali každý na svém písečku a snažili se to řešit svou vlastní inovační aktivitou. A já myslím, že to tak řeší.”

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Na závěr pan Prezident zavzpomínal na “jeho” strojírenské veletrhy, na první setkání s mezinárodními výstavami a také na to, jak jako student provázel turisty.