Přírodní vědy a technika baví děti a juniory naživo i online

IT4Innovations

VŠB – Technická univerzita Ostrava uspořádala již osmý ročník soutěže mladých popularizátorů vědy Zlepši si techniku, který proběhl stejně jako v loňském roce na dálku. Do soutěže se přihlásilo 64 žáků ze základních a středních škol v Moravskoslezském kraji.

Soutěže jednotlivců a týmů se děti mohly účastnit ve třech kategoriích. Odborná porota se skládala z pedagogů VŠB-TUO a hodnotila 34 videí. „Rozhodování o vítězích bylo těžké, protože každá práce byla něčím výjimečná, zajímavá a hlavně poučná,“ přibližuje Jarmila Černá z týmu popularizace VŠB-TUO. Žáci a studenti si vybírali témata z fyziky, chemie a techniky, odbornou porotu i organizátory potěšilo, že se více objevovala témata z matematiky.

všb

Úkolem žáků a studentů bylo vysvětlit publiku jakékoliv téma z přírodních věd a techniky. „Na vystoupení mají prezentující čtyři minuty a je jen na nich, jak jej pojmou. Většina volí pokus či názorný výklad, popis exponátu nebo představení svého vynálezu. Řešení dětí a juniorů bývá mnohdy velmi originální,“ dodává popularizátorka. V letošním ročníku uspěli žáci a studenti z ostravských a opavských škol. Po čtyřech oceněních si odnesly Wichterlovo gymnázium a Gymnázium Volgogradská z Ostravy, třikrát se mezi vítězi objevili žáci a studenti Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě-Porubě a dvakrát vystoupali na pomyslnou bednu studenti z Mendelova gymnázia v Opavě. Jednoho oceněného žáka z prvního stupně základní školy měla i Základní škola Volgogradská v Ostravě-Zábřehu. Pro mnohé žáky a studenty je soutěž již tradicí. Student Wichterlova gymnázia v Ostravě Vojtěch David se jí účastnil už počtvrté. „V České republice nemá soutěž Zlepši si techniku obdoby a chci VŠB-TUO moc poděkovat za organizaci,“ říká student.

Do soutěže se mohou zapojit jak jednotlivci, tak i třídní kolektivy. Odborná porota hodnotí celkový dojem, kvalitu vysvětlení tématu, originální přístup a schopnost zaujmout publikum. Vedle této prezentační soutěže organizuje tým popularizace VŠB-TUO také online programy pro školy. „Naši akademičtí pracovníci i studenti připravují online přednášky z různých oblastí, kterým se univerzita věnuje,“ přibližuje Jarmila Černá. Aktivity VŠB-TUO učitelé středních a základních škol vítají, jsou pro jejich žáky motivací a kvalitním doplněním výuky. Velký zájem o online programy mají nejen školy v Moravskoslezském kraji, ale také mimo něj. Příkladem jsou dvě pražská gymnázia, která si tematickými přednáškami popularizátorů z VŠB-TUO doplnila své projektové dny.

Zdroj zprávy: VŠB-TU Ostrava
všb