První dva bloky slovenské jaderné elektrárny Mochovce byly modernizovány novými turbínami Doosan Škoda Power

doosan mochovce

Jaderná elektrárna Mochovce je klíčovou součástí slovenské energetické infrastruktury. V prvních dvou blocích, které pokrývají zhruba čtvrtinu celkové spotřeby elektrické energie, společnost Doosan Škoda Power nedávno dokončila rozsáhlou modernizaci turbosoustrojí a pomohla tak k navýšení hrubého výkonu obou bloků na 500 MW. Veškeré práce se uskutečnily v rámci plánované odstávky a oba bloky jsou nyní ve standardním provozu.

doosan mochovce

Zdroj: Slovenské elektrárne, a.s.

Každý elektrárenský blok se skládá ze dvou turbosoustrojí, které tvoří jeden vysokotlaký a dva nízkotlaké díly. Inženýři z plzeňských strojíren kompletně vyměnili vysokotlaký díl za nový, dále provedli výměnu průtočné části obou nízkotlakých dílů, modernizovali hydraulické regulace a řídicí systém a opravili turbínové ventily a klapky.

„Jaderné elektrárny jsou pro naši společnost tou nejlepší možnou referencí, jelikož se bez výjimek jedná o klíčové provozy, na kterých často závisí samotná energetická stabilita dané země. Jsme proto rádi, že si společnost Slovenské elektrárne pro modernizaci vybrala právě Doosan Škoda Power,“ říká Jan Jíra, Manažer projektu ve společnosti Doosan Škoda Power.

Ředitel elektrárny Mochovce ze společnosti Slovenské elektrárne, Martin Mráz, k tomu říká: „Modernizace turbín představuje důležitý krok ke zvýšení spolehlivosti, prodloužení životnosti a ke zlepšení efektivity výroby elektrárny Mochovce. Přináší až 450 GWh ročně navíc, bez růstu nákladů na palivo, personál a v nejbližších letech i snazší údržbu.“

Společnost Slovenské elektrárne, a.s. je hlavním výrobcem elektrické energie na Slovensku, která do sítě dodává více než 17 milionů MWh ročně a produkuje tak více než dvě třetiny celkové výroby elektrické energie na Slovensku. Kromě JE Mochovce provozuje i jadernou elektrárnu Bohunice a také přes 30 vodních, fotovoltaických nebo tepelných elektráren na Slovensku.

Zdroj zprávy: Doosan Škoda Power
DOOSAN Logo