První temelínský blok obnovil výrobu elektřiny

O víkendu začal první temelínský blok vyrábět elektřinu. Z důvodu plánované výměny paliva jej operátoři odstavili 26. března. Odstávka trvala 56,5 dne a probíhala ve zpřísněném covid režimu. Během něj energetici denně otestovali v průměru pět stovek pracovníků. Spolu s elektrárnou Dukovany je aktuálně v provozu všech šest jaderných bloků.

čez temelin

Ve zpřísněném režimu probíhala odstávka prvního bloku. V praxi to znamenalo v průměru zhruba pět stovek testů denně, celkově během dvou měsíců 20 tisíc testů. Největší nápor byl první den po Velikonocích, kdy se zdravotníci přiblížili k tisícovce testů, přesně 975.

„Všechny pracovníky jsme testovali jednou týdně, klíčové profese dvakrát týdně a zahraniční pracovníky prvních pět dní v podstatě každý den. Testy se osvědčily, na elektrárně jsme udrželi příznivou situaci,“ uvedl Jan Kruml, ředitel elektrárny Temelín.

V Temelíně ČEZ testuje pracovníky od února. Dosud zde provedli přes 29 tisíc testů. Vedle toho platila i další opatření jako například práce z domova, povinné nošení roušek, měření teploty nebo důraz na dezinfekci. „Na obou elektrárnách budeme uvolňovat velmi opatrně a v návaznosti na kroky státu. V prvním vlně uvolníme homeoffice a nošení roušek ve venkovních prostorách. Ostatní opatření zůstanou platná. Čekají nás ještě dvě náročné odstávky v Dukovanech a jedna v Temelíně, proto musíme na obou elektrárnách udržet příznivou situaci,“ zdůraznil Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

čez temelín

Aktuálně je výkon reaktoru padesát procent. Energetiky teď čeká zvyšování výkonu, které se bude odvíjet chování technologie, především od chvění turbíny v nejaderné části elektrárny. Na 80 procentech proběhne další část testů, během kterých energetici ověřují rozložení výkonu reaktoru.

Během odstávky energetici vyměnili 48 ze 163 palivových souborů. (https://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/v-temeline-zavezli-palivo-do-reaktoru-prvniho-bloku-143205) K důležitým činnostem patřily kontroly bezpečnostních systémů, turbíny nebo výměna dvou separátorů, tedy zařízení v nejaderné části, které odstraňuje vlhkost z páry a následně ji přihřívá. (více zde https://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/v-temeline-usadili-na-pozici-obri-separatory-1-140745) Od nových separátorů si společnost ČEZ slibuje zvýšení výkonu o jednotky MWe navíc s přínosem pro životní prostředí v podobě ročně ušetřených jednotek tisíc tun emisí oxidu uhličitého, které by jinak vznikly při výrobě v uhelných elektrárnách. Přesný výkonový přírůstek vyplyne až z garančního měření, které energetiky čeká po několika týdnech provozu prvního bloku.

„Všechny naše kroky děláme tak, abychom elektrárnu mohli provozovat až 60 let. Dosažení tohoto provozního věku není samozřejmost a bez průběžných modernizací by to nešlo,“ poznamenal Bohdan Zronek.

V harmonogramu odstávky měli energetici přes 14 tisíc činností včetně 73 investičních akcí. Na elektrárně se navíc pohybovalo až pět stovek nových zaměstnanců dodavatelských firem. Další plánovaná odstávka Temelín čeká od 2. července. Ještě předtím (29.5.) bude v Dukovanech odstaven třetí blok. Aktuálně je spolu s Dukovany v provozu všech šest jaderných bloků, které bezemisně kryjí 40 procent české spotřeby.

Zdroj zprávy: ČEZ, a.s.
ČEZ