První vodíkové auto prodávané v ČR koupil Cylinders Holding

vodík

Toyotu Mirai s pořadovým číslem jedna, tedy vůbec první vozidlo na vodík, které se prodalo jako běžný sériový vůz v České republice, koupila skupina Cylinders Holding. Vůz bude sloužit nejen generálnímu řediteli Janu Světlíkovi, který je velkým propagátorem vodíkových technologií, ale stane se součástí vzdělávacích projektů a marketingu vodíku.

hydrogen

Auto, jehož jedinou emisí do okolí je čistá voda, už se objevilo v Ostravě. Cylinders Holding jej ve čtvrtek (19. 8.) představil ve spolupráci s Dolními Vítkovicemi a zastoupením Toyoty ve Velkém světě techniky, kde si jej do 25. srpna mohou prohlédnout i běžní návštěvníci.

vodík hydrogen cylinders

„Pro prosazení vodíkových technologií je naprosto klíčové, aby si lidé uvědomili, kde všude jim vodík už teď slouží, a aby se ho nebáli. K tomu je jedinečná osobní zkušenost. Popularizace vodíku bude v první fázi to nejdůležitější, co musíme zvládnout,“ vysvětlil generální ředitel Cylinders Holding Jan Světlík.

Společnost se podílí na vizi vodíkové čtvrti, kterou chce vybudovat společně s Vítkovicemi, a.s. a dalšími firmami, jako jsou například právě automobilky přicházející na trh s vodíkovými modely. Hydrogen District má zhruba během dvou desetiletí vyrůst na více než 100 hektarech rekultivované haldy v Ostravě – Hrabůvce. Kromě technologických firem, výzkumných zázemí a alternativních energetických zdrojů pojme i bydlení, komerční zóny a volnočasová sportoviště.

Zatímco H2 District je hudbou budoucnosti, vodíkové vzdělávání začne v Ostravě už letos na podzim. V Dolních Vítkovicích budou probíhat vzdělávací cykly určené odborné i laické veřejnosti, firmám a institucím, které se budou s vodíkovými technologiemi stále častěji setkávat, a také středoškolákům. Toyota Mirai č. 1 v tom má být neocenitelným pomocníkem.

Naváže také vodíková plnička, kterou vybudují Vítkovice, a.s. ve spolupráci s Cylinders Holding jako dodavatelem skladovacích systémů vodíku v průmyslové části Dolních Vítkovic. „Bude mít zase dvojí úkol. Fakticky sloužit svému účelu a být ukázkovou technologií pro veřejnost,“ vysvětlil Světlík.

V České republice odstartoval prodej prvního osobního automobilu na vodíkové palivové články letos v dubnu. Aktuální model Toyota Mirai je druhou generací vodíkového elektromobilu. Má dojezd 650 kilometrů a natankování nezabere více než pět minut. Tankování plynného vodíku funguje prostřednictvím plnícího ventilu pod tlakem 700 barů. Čistý vodík z nádrží se za provozu slučuje s kyslíkem nasávaným kompresory v přední části vozu a k finální reakci pak dochází v palivovém článku pod kapotou vozu. Takto vzniklá elektrická energie pohání elektrický motor a jako jediný odpad této reakce je čistá voda.

„Toyota Mirai druhé generace v mnoha ohledech předbíhá dobu a přináší unikátní technologie. Jsme nadšení, že stojíme u začátku vodíkové éry v České republice,” komentoval generální ředitel Toyota a Lexus ČR Martin Peleška. Toyota Mirai je standardním autem, Cylinders Holding ji proto bude využívat jako vlajkovou loď flotily svých firemních vozidel.

Zdroj zprávy: Cylinders Holding a.s.
cylinders