R.D.I. předvádí průmyslové měřící skenery HEXAGON

hexagon tubeinspect p8.2

Poslední díl naší reportáže z OPEN HOUSE 2020 společnosti R.D.I. se bude věnovat poněkud nezvyklým doplňkům pro ohýbačky trubek, profilů a drátů, ale také pro řezací lasery. Pro výrobu přesných dílů nestačí mít špičkovou výrobní techniku. U automatizovaných pracovišť je samozřejmě důležitá záruka opakovatelnosti schválených operací na zvoleném materiálu nebo polotovaru, ale bez měření by nešlo ověřit, jestli výsledek technologických operací odpovídá výrobní dokumentaci.

Na řadu tak přichází přesné měření, kontrolní protokoly a další záležitosti související s řízením jakosti a zajištěním shody s požadavky dokumentace. V minulých dobách se proto zhotovovaly šablony, měřící přípravky a další pomůcky, které měření umožňovaly a zjednodušovaly. Šlo o drahý a časově náročný proces, který byl obdobný přípravkům pro samotnou výrobu. Totéž se týkalo měřidel. Agenda kolem evidence měřidel a přípravků byla náročná a i tyto pomůcky musely podléhat kontrolám, kalibraci a údržbě. Nutno dodat, že i dnes najdeme firmy, které tímto neefektivním způsobem pracují.

Naopak firmy, kterým záleží na vysoké produktivitě, přesnosti a nízkých nákladech, již dávno přešly na moderní způsoby měření. U ohýbaných trubek, drátů a profilů je takové měření poměrně složitou záležitostí, protože se musí zkontrolovat celá řada rozměrů. Naštěstí byly klasické postupy nahrazeny moderními metodami a digitalizací. Odpadá tak evidence měřidel a celá tato oblast se řeší nasazením laserového skeneru nebo měřících kamer.

Společnost R.D.I., která již přes 20 let na českém trhu prodává italské stroje od BLM Group, připravila pro svoje klienty řešení, které měření provádí velmi efektivně a bez zbytečných nákladů.

Na akci 10 dní s moderními strojírenskými technologiemi od R.D.I. předvádí firma 2 měřící zařízení od firmy HEXAGON. Jedno je stacionární zařízení a druhé mobilní, resp. snadno přenosné.

Hexagon Tubeinspect P8.2
Kompaktní automatizované měřící zařízení, které je založeno na digitalizaci obrazu z kamer. P8.2 používá 8 kamer a dosahuje přesnosti 35 mikrometrů, což je pro ohnuté trubkové neb drátové díly naprosto postačující hodnota. Fantastická je ovšem jednoduchost, s kterou zařízení pracuje. Měřený díl se prostě vloží na měřící plochu a na počítači se spustí program. Vše ostatní zařídí Tubeinspect. Zařízení P8.2 je vhodné pro měření trubek a drátů s délkou menší než 1000 mm a s maximálním průměrem 125 mm. Hexagon má ovšem v nabídce i stroj pro náročnější zákazníky, a to model P16.2, který se může pochlubit 16ti kamerami, měřitelnou délkou do 2,6 m a maximálním průměrem 200 mm. Nicméně, oběma modely lze měřit i delší části a to prostým posunutím měřeného tělesa po částech do měřícího prostoru. Automatizovaný systém pomocí kamer s vysokým rozlišením vymodeluje měřený díl a zaznamená jeho rozměry v kontrolních bodech, které lze naprogramovat.

hexagon p8.2 hexagon p8.2

Automatizace celého procesu měření může být podpořena použitím robota, který bude měřené díly vkládat do přístroje. Takové pracoviště pak může fungovat bez lidské obsluhy a být součástí plně automatické, bezobslužné výrobní linky, která směřuje k Průmyslu 4.0.

Hexagon Absolute ARM 85 + laserový skener RS 6
Mobilní, resp. snadno přenosné řešení měření je založeno na 7miosém rameni Absolute Arm 85 a pistolovém laserovém skeneru. Nutností je připojení k počítači, kde se renderuje skenovaný povrch do 3D modelu. Zařízení je velmi snadno ovladatelné a zaškolení obsluhy může trvat jen krátce. Toto řešení slouží především ke skenování a měření plochých a tvarově složitých dílů. Výborně si rozumí například s laserovou řezací robotickou linkou BLM LT-FREE, ale samozřejmě může pracovat i s jinými stroji, kde je třeba měřit výstup.

Absolute Arm 85 Absolute Arm 85
rs6 rs6

Rameno je robustní, ale lehké. Třínohý stojan s aretací noh zajišťuje perfektní stabilitu. Údržba je nenáročná a součástí výbavy je i sada nadstavců pro laserový skener RS6.

Přijeďte se podívat do Brandýsa nad Labem
Akce OPEN HOUSE 2020 v Brandýse nad Labem končí v pátek 25.9.2020 a jestli chcete vidět stroje a zařízení, které jsme vám ukázali v našich reportážích, nezmeškejte příležitost. Specialisté ze společnosti R.D.I. jsou připraveni se vám věnovat, konzultovat s vámi vaše potřeby a ukázat vám funkce vystavených strojů…

r.d.i.


Články na podobné téma:
První návštěvní den akce společnosti R.D.I.
Řezání laserem na OPEN HOUSE R.D.I. 2020
3D ohýbání trubek a drátu od společnosti R.D.I.