Rada Energetického regulačního úřadu bude mít novou členku

Energetický regulační úřad

Markéta Zemanová se stane novou členkou Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Dosavadní ředitelka sekce správních řízení ERÚ nahradí Rostislava Krejcara, kterému končí funkční období. V nové pozici ji dnes na návrh vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka na základě řádného výběrového řízení potvrdila vláda.

Nová členka Rady ERÚ bude mít v souladu s platným energetickým zákonem mandát od 1. srpna 2020 do 31. července 2025. „Markéta Zemanová Energetický regulační úřad zná, působí v něm už řadu let. Kombinace právního vzdělání a znalosti organizace jsou jedním z předpokladů k tomu, aby v nové pozici uspěla,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Věřím, že i s její pomocí úřad, kde byly v minulosti nezbytné zásadní personální změny, posílí postavení respektované nezávislé odborné autority v oblasti energií.“

Markéta Zemanová v minulosti mimo jiné pracovala na krajském úřadě, vysoké škole či v advokátní kanceláři. V Energetickém regulačním úřadu působí od roku 2013, nejdřív byla v legislativně právním odboru, naposledy řídila sekci správních řízení. Mluví anglicky a německy.

Energetický regulační úřad reguluje ceny energií, podporuje hospodářskou soutěž v energetických odvětvích, vykonává dohled nad trhy v energetických odvětvích, podporuje využívání obnovitelných a druhotných zdrojů energie, kombinované výroby elektřiny a tepla, biometanu a decentrální výroby elektřiny. Rovněž chrání zájmy zákazníků a spotřebitelů s cílem uspokojit všechny přiměřené požadavky na dodávku energií. Na starosti má také ochranu oprávněných zájmů držitelů licencí, jejichž činnost podléhá regulaci a oprávněných zájmů zákazníků a spotřebitelů v energetických odvětvích. Další informace jsou k dispozici na www.eru.cz.

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR