Rada EU pro obchod projednala dohody o volném obchodu a spolupráci s USA

Obchodní vztahy a stav spolupráce se Spojenými státy americkými (USA), význam dohod o volném obchodu a příprava ministerské konference Světové obchodní organizace (WTO). Hlavní témata jednání Rady pro zahraniční věci Evropské unie (EU) ve formaci ministrů obchodu. Konalo se minulý týden v Bruselu. Běhej něj se uskutečnila také on-line diskuse se zmocněnkyní USA pro obchod Katherine Tai.

export

Delegaci České republiky (ČR) vedla náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro Evropskou unii (EU) a zahraniční obchodu Martina Tauberová. Účastníci jednání uvítali pozitivní vývoj ve vztazích s USA včetně řešení obchodních sporů ohledně cel na ocel a hliník a subvencí do leteckých výrobců Airbus a Boeing.

„Česká republika je dlouhodobým zastáncem úzkých obchodních vztahů se Spojenými státy americkými, za strategickou považujeme zejména spolupráci při zvládání společných výzev na globální scéně a při regulaci nových technologiích a digitálního obchodu,“ uvedla mimo jiné náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro EU a zahraniční obchod Martina Tauberová.

Intenzivní debata se vedla o obchodních dohodách EU. „Je zcela zásadní, aby EU byla schopna dokončovat dohody o volném obchodu, jak z hlediska jejich geopolitického významu, tak z hlediska kredibility samotné EU,“ zdůraznila náměstkyně Tauberová. „Není přípustné, aby se uzavření vyjednané dohody blokovalo z vnitropolitických důvodů v jedné členské zemi,“ apelovala ČR spolu s dalšími 25 členskými zeměmi.

V navazující diskuzi se představitelé ministerstev shodli s vládní zmocněnkyní USA pro obchod Katherine Tai na spolupráci při přípravách 12. ministerské konference WTO. Rovněž ocenili pozitivní vývoj, který v posledním roce zaznamenaly transatlantické vztahy včetně spuštění Rady pro obchod a technologie.

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
MPO logo