Ratingové agentury potvrzují vynikající rating ČR

ministerstvo financí

Nejnovější hodnocení ratingových agentur Fitch a ACRA Europe potvrzuje vysokou úvěrovou spolehlivost České republiky, která se tak navzdory zhoršenému ekonomickému vývoji v důsledku koronavirové pandemie, bude nadále výhodně financovat na domácím i zahraničních trzích.

Fitch Ratings v pátek 22. ledna potvrdila hodnocení České republiky pro dlouhodobé závazky v domácí i cizí měně, a to na úrovni AA-. Agentura oceňuje zejména stabilní fiskální a monetární politiku, silný institucionální rámec a dobrou pozici českých veřejných financí z hlediska míry zadlužení. Výhled hodnocení je stabilní.

Také ACRA Europe v pátek po uzavření trhů potvrdila České republice vynikající ratingové hodnocení na úrovni AA, a to pro dlouhodobé závazky v domácí i zahraniční měně. Podle agentury vstoupila česká ekonomika do období pandemie v dobré kondici, a to díky nízké nezaměstnanosti, nízkému veřejnému zadlužení, vysokým devizovým rezervám a stabilnímu bankovnímu systému.

„Úroveň našeho veřejné zadlužení nás řadí mezi nejdisciplinovanější ekonomiky EU. Proto není překvapením, že i v očích mezinárodních a nezávislých autorit si bezpečně udržujeme svou skvělou pozici. Je to dobrá zpráva pro naše občany, pozitivní signál pro vládu a zklamání pro mediálně poplatné pop-ekonomy, jejichž černé scénáře se opět ani trochu nenaplňují,“ komentuje Alena Schillerová.

Zdroj zprávy: Ministerstvo financí ČR