Rekordní bezpečnostní veletrhy IDET, ISET a PYROS 2023 oficiálně zahájeny

Přelet armádní letky, projevy významných řečníků a publikum plné uniforem reprezentujících mnoho zemí a profesí: Trojlístek veletrhů IDET, PYROS a ISET byl zahájen tradičním ceremoniálem za účasti řady VIP hostů včetně delegací z 32 zemí. Slavnostní ceremoniál začal přesně v 10 hodin přeletem letounů Armády ČR. Nejprve nad areálem brněnského výstaviště přeletěla trojice vrtulníků, konkrétně jednoho Mi-171 a dvou Mi- 35/24, následoval letoun C295 CASA a dvojice bitevníků L-159 ALCA. Teprve poté přišly na řadu oficiální projevy, které často připomínaly extrémně složitou bezpečnostní situaci, ale také 30leté výročí Armády ČR. Opakovaně byl zdůrazněn význam úzké spolupráce armády s českým obranným a bezpečnostním průmyslem, který dnes opět potvrzuje svou špičkovou kvalitu.

idet

Zahajovací projev veletrhu IDET přednesl náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka. Veletrh ISET zahájil policejní ředitel ČR Martin Vondrášek a veletrh PYROS generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimir Vlček. V zastoupení ministryně obrany vystoupil její náměstek Daniel Blažkovec a úřad prezidenta České republiky zastupoval náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Radek Hasala. Jménem hostitelského města všechny přivítala brněnská primátorka Markéta Vaňková.

idet

Z tribuny slavnostnímu vojenskému ceremoniálu přihlíželi také místopředseda výboru pro obranu PSP ČR Pavel Růžička, předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr, generální ředitel Vězeňské služby ČR Simon Michailidis a prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. Přítomni byli rovněž významní hosté ze zahraničí v čele se státním tajemníkem slovenského ministerstva obrany Mariánem Majerem, náměstkem italského ministra obrany Matteem Perego di Cremnago a předsedou slovenské Správy státních hmotných rezerv Jánem Rudolfem, dále členové diplomatického sboru a zahraniční delegace z 32 zemí světa.

idet

Karel Řehka: Válka na Ukrajině změnila všechno
Náčelník generálního štábu Armády ČR v zahajovacím projevu vyzdvihl význam veletrhu IDET nejen pro rozvíjení úzké spolupráce armády s obranným a bezpečnostním průmyslem, ale také jako možnost ukázat veřejnosti smysl investic do modernizace armádní techniky.

armádní generál Karel Řehka idet 2023

V úvodu svého vystoupení Karel Řehka připomněl, že Armáda ČR tento veletrh podporuje a účastní se jej od samého začátku, to znamená už 30 let. „Letošní ročník je ovšem symbolický i v tom, že slavíme 30 let samostatné ČR a zároveň také Armády ČR. Jsem rád, že se můžeme účastnit. Myslím si, že to je důležité, a budeme to dělat určitě i v budoucnu,“ řekl náčelník GŠ AČR. Jak dále zdůraznil, aktuálně čelíme nejsložitější bezpečnostní situaci za poslední desítky let. „Válka na Ukrajině změnila všechno. Z mého pohledu ta největší změna paradigmatu je v tom, že si musíme připustit, že velký válečný konflikt v Evropě hrozí a my se na něj musíme dlouhodobě připravovat. To mění všechno a klade to i nároky na armádu,“ prohlásil Karel Řehka. Schopnost čelit velkému konfliktu, který může hrozit, podle něj vyžaduje nejenom připravenou armádu, ale i spolupráci celé společnosti. A právě obranný a bezpečnostní průmysl v tom hraje velkou roli, proto podle náčelníka GŠ AČR bude spolupráce mezi státem a obranným a bezpečnostním průmyslem do budoucna dále nabývat na významu: „Díky celé té situaci jsme dnes v období, kdy probíhá extrémní snaha o rychlou modernizaci Armády ČR. Běží řada modernizačních projektů, vláda vynakládá historicky velké finance na modernizaci armády a já věřím, že i veletrh, jako je tento, a účast Armády ČR pomůže vysvětlovat a ukázat, kam se to ubírá a proč je to pro nás důležité.“

armádní generál Karel Řehka idet 2023

Podle Karla Řehky ovšem nejde jen o to, že modernizujeme a častokrát doháníme mezery z minulosti. „Důležité je i dívat se do budoucnosti a dívat se na budoucí válčení. Tady je také extrémně důležitá spolupráce mezi průmyslem, státem a armádou. Budoucí válčení bude do značné míry o tom – a vidíme to již dnes –, kdo dokáže lépe a efektivněji využít obrovské množství dat a zpracovat je. K tomu je potřeba mít nové technologie, digitalizovat bojiště, digitalizovat prostředky, kterými obranné síly disponují, a využívat nové přelomové technologie,“ pokračoval Karel Řehka. I Brno v tomhle podle jeho slov hraje významnou roli, protože má velkou základnu vývoje a vědy a výzkumu v této oblasti. „Jsem rád, že i tohle mohou lidé vidět tady na veletrhu,“ dodal.

Za důležité pokládá i to, že Armáda ČR na veletrhu ukazuje vývoj techniky a zbraňových systémů od devadesátých let. „Občané sami uvidí, kam jde trend a jak moc se posouváme v modernizaci, a to i díky našemu průmyslu. Armáda má obrovskou důvěru veřejnosti, my si toho nesmírně vážíme a věřím, že i akce, jako je tento veletrh, pomohou vysvětlovat občanům, proč to potřebujeme a kam se modernizace ubírá. A to je extrémně důležité, protože my si uvědomujeme, že peníze, které se investují do obrany a do rozvoje obranného průmyslu, jsou peníze naší společnosti investované do její bezpečnosti a obrany. Budu rád, když armáda bude moci i do budoucna přispívat k úspěchu tohoto veletrhu. Vážíme si toho, že se ho můžeme účastnit, a přeji všem, aby byl velký a úspěšný,“ uzavřel Karel Řehka.

Daniel Blažkovec: Obchodní úspěchy na veletrhu IDET přispějí k bezpečnější budoucnosti Evropy i světa
Náměstek Daniel Blažkovec na zahájení veletrhu IDET zastupoval ministryni obrany Janu Černochovou, která je právě na pracovní cestě do Spojených států amerických. Na úvod proto všem vyřídil její vřelé pozdravy. Zároveň připomněl, že se letošní 17. ročník veletrhu IDET nese ve znamení čísla 30, protože třicáté výročí své samostatnosti slaví jak Česká republika, tak její armáda.

Náměstek Daniel Blažkovec

„Veletrh IDET je v českém prostředí unikátní událostí, která umožňuje zástupcům českého obranného a bezpečnostního průmyslu prezentovat své produkty, služby, dosavadní úspěchy a potvrdit tak světové renomé v této oblasti postavené na dlouhé tradici a vysoké kvalitě produkce. IDET je klíčovou událostí, díky které získáváme komplexní povědomí o nejvhodnějších technologiích, trendech, a poskytuje nám také příležitost k rozvoji stávajících a nových partnerství. Vzhledem k probíhajícímu válečnému konfliktu na Ukrajině a změně mezinárodního bezpečnostního prostředí je více než kdy jindy důležité maximálním možným způsobem podporovat jak modernizaci ozbrojených sil, tak nárůst kapacit domácího i evropského obranného a bezpečnostního průmyslu,“ prohlásil náměstek ministryně obrany a zároveň ocenil přínos všech, kteří se na přípravě tohoto veletrhu podíleli. „Pevně věřím, že prezentované technologie, nové obchodní příležitosti a partnerství povedou k dalšímu posílení naší připravenosti a bezpečnosti v této obtížné době,“ zdůraznil Daniel Blažkovec. Na závěr svého vystoupení popřál všem vystavovatelům, aby pro ně letošní ročník veletrhu IDET byl naplněn obchodními úspěchy, které bezesporu přispějí k bezpečnější budoucnosti v Evropě i ve světě.

Markéta Vaňková: Brno je městem se zbrojařskou tradicí a inovační současností
Primátorka Statutárního města Brna v projevu na zahájení veletrhu upozornila, že IDET není jedinou spojnicí Brna a obranného průmyslu.
Markéta Vaňková primátorka Brna

„Na veletrhu IDET se představují nejvýznamnější české firmy, ať už jsou to Aero Vodochody, Česká zbrojovka, automobilka Tatra, výrobce výbušnin Explosia nebo jediný výrobce velkorážové munice v České republice STV. A město Brno nabízí pro tyto veletrhy a jejich vystavovatele i návštěvníky ty nejlepší podmínky,“ konstatovala Markéta Vaňková v projevu, kterým oslovila české i zahraniční účastníky veletržního zahájení. „Nejde jen o samotný výstavní areál z 95letou historií, kterou ve velkém stylu oslavíme o víkendu 27. a 28. května. Brno má také úctyhodnou zbrojařskou tradici. Zmiňme proslulého výrobce zbraní, ale i automobilů, traktorů nebo psacích strojů Zbrojovka Brno. Jihomoravská metropole ale nežije jen z minulosti. Její současnost je spojena s vědou, výzkumem a inovacemi,“ zdůraznila dále primátorka. Připomněla, že Brno je sídlem mnoha vysokých škol včetně Vysokého učení technického a Univerzity obrany. Řada společností zde zakládá svá vývojová centra a jednou z nich je právě zmíněný výrobce letadel Aero. „Jen pro zajímavost, právě toto centrum by se mělo na podzim přestěhovat do Nové Zbrojovky, což je budoucí perspektivní městská čtvrť na místě původního průmyslového areálu. Kruh se uzavírá, minulost je překryta současností, ale není zapomenuta,“ prohlásila představitelka pořadatelského města. Na závěr popřála všem vystavovatelům, aby se jim podařilo představit svou činnost perspektivnímu publiku, a poděkovala společnosti Veletrhy Brno za její práci, bez níž by město přišlo o jeden ze svých symbolů.

idet otevření 2023

Video od Veletrhy Brno z prvního dne IDET 2023…

Zdroj zprávy: Veletrhy Brno, a.s.