Rekordní počet vystavovatelů i návštěvníků: IDET 2023 byl největší ve své třicetileté historii

idet

17. mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET potvrdil svou pozici mezi nejdůležitějšími evropskými veletrhy svého druhu. Společně s veletrhy PYROS a ISET byl komplexní přehlídkou nových technologií a možností, jak čelit různým bezpečnostním rizikům. Celkem se letos představilo 551 vystavujících firem z 29 zemí a za tři dny si veletrhy prohlédlo více než 30 tisíc odborných návštěvníků z několika desítek zemí.

csg morana

 

„Letošní ročník bezpečnostních veletrhů byl rekordní v celé své 30leté historii. Výstavní plocha byla vyprodána už dlouho dopředu a na výstaviště dorazilo na třicet tisíc odborných návštěvníků včetně členů zahraničních delegací z 35 zemí světa. Za to děkujeme všem vystavovatelům a náš dík patří také Ministerstvu obrany ČR, Armádě ČR, Asociaci obranného a bezpečnostního průmyslu a dalším institucím za jejich aktivní přístup a spolupráci při organizaci veletrhu,“ zhodnotil letošní ročník ředitel veletrhů IDET, PYROS a ISET Michalis Busios.

Rozsah veletrhů odráží složitou bezpečnostní situaci, ve které se současný svět nachází.

svos

 

„Žijeme v období, kdy jsou kolem nás čím dál větší bezpečností rizika a potřeba zachovat si vlastní svobodu znamená i mít silný obranný a bezpečnostní průmysl,“ zdůraznil v Brně prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek a pokračoval: „Jsem přesvědčen, že veletrh IDET dává šanci posílit náš obranný a bezpečnostní průmysl, ukázat, že je důležitý, že je schopný, že je inovativní a má svůj bezpečnostní efekt. Když tento veletrh bude obchodně úspěšný, budeme bohatou zemí, když budeme bohatou zemí, budeme bezpečnou zemí, a když budeme bezpečnou zemí, tak si dokážeme naši svobodu uchovat.“

IDET CSG

Ve znamení čísla 30, významných českých akvizic a nových mezinárodních kooperací
Třicet let letos uběhlo od vzniku České republiky, Armády ČR i prvního ročníku veletrhu IDET. Právě tuto historii připomínala expozice Ministerstva obrany a Armády ČR, která porovnáním techniky používané v 90. letech a dnes ukázala rychlý vývoj zbraní a dalšího vojenského vybavení, čímž zároveň podtrhla smysl investic do modernizace armádní techniky.

csg

O investicích to samozřejmě bylo i letos. Dlouho připravovaný obří kontrakt na nákup nových bojových vozidel pěchoty česká vláda schválila právě v době konání veletrhu IDET, na kterém vystavoval jak výrobce 246 pořizovaných obrněnců CV90 švédská společnost BAE Systems, tak pětice hlavních českých partnerů projektu – VOP CZ, Excalibur Army, VR Group, Ray Service a Meopta. Zároveň česká vláda oznámila zahájení jednání o nákupu asi sedmi desítek tanků Leopard v nové verzi; i ty byly k vidění na veletrhu IDET v expozici německé společnosti Krauss-Maffei Wegmann. Další uvažovanou českou akvizicí jsou stíhací letouny F35, který partner letošního veletrhu americká společnost Lockheed Martin představil v podobě modelu a stolního počítačového simulátoru nového systému létání Hotas se dvěma pákami.

idet

I díky přítomnosti delegací z 35 zemí na veletrhu IDET probíhala intenzivní obchodní jednání. Příkladem úspěšně završených jednání je podpis memoranda o spolupráci české společnosti Excalibur Army a tureckého institutu Türkiye Defence Industries v oblasti vývoje a výroby pozemních zbraňových systémů. Další memorandum na výstavišti podepsala australská společnost Thales, a to o spolupráci se státním podnikem VOP CZ a společností PRAHACOM-HT na úpravě vozidel Bushmaster jako základu univerzální kolové platformy ženijního vojska Armády ČR.

mpi idet

Přehlídka špičkových technologií a inovativních řešení
Tradiční součástí veletrhu IDET bylo ocenění nejlepších exponátů. Hodnotitelská komise letos udělila pět cen ZLATÝ IDET 2023, které získaly: chlazená termovizní kamera SUMO-C900HD výrobce a vystavovatele EVPÚ Defence a. s., modulárně řešený kontejnerový nakladač na podvozku TATRA PHOENIX 8×8 výrobce a vystavovatele Tatra Trucks a. s., modulární vozidlo MARS 4×4 vyráběné v mezinárodní kooperaci české firmy SVOS a švédské společnosti SAAB, mobilní taktický komunikační rušič STARKOM výrobce Vojenského výzkumného ústavu s. p. a vystavovatele AČR a DAPH vysoce citlivý detektor látek inhibujících cholinesterázu, který vyrábí i vystavuje Vojenský výzkumný ústav s. p.

idet vvu

V rámci soutěže ZLATÝ IDET 2023 komise udělila také dvě čestná uznání inovativním exponátům, a to modulárnímu návrhu trenažérové části leteckého simulátoru F/A-18 C Hornet Simulator výrobce a vystavovatele Dogfight Boss s. r. o. a mobilnímu hasičskému robotu MRAZ 3 FFI slovenského výrobce a vystavovatele Mraz Robotics.

Ocenění pro Osobnost Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu letos převzal vedoucí výzkumný a vývojový pracovník společnosti EXPLOSIA a. s. Ladislav Říha.

sellier

Zároveň byly uděleny dvě prestižní novinářské ceny ZLATÝ IDET NEWS 2023. V kategorii logistika porota složená z odborných novinářů ocenila společnost AGADOS, a to za široké spektrum víceúčelových a speciálních přívěsů včetně obojživelných terénních pro ozbrojené složky a integrovaný záchranný systém. V kategorii zbraňové systémy byl oceněn společný projekt české společnosti SVOS a švédské společnosti SAAB, jehož výsledkem je nové bojové vozidlo MARS 4×4.

colt idet

Zajímavých a inovativních exponátů bylo na veletrhu IDET samozřejmě daleko víc. Třeba firma Retia v expozici Czechoslovak Group představila první české komplexní antidronové řešení ReCas. Ve stejné expozici měla českou výstavní premiéru houfnice Morana – nejnovější dělostřelecký systém od společnosti Excalibur Army. Firma Glomex MS prezentovala automobil Toyota Hilux Chamois – speciálně upravenou verzi zařazenou do výzbroje AČR. Ve spolupráci s Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu se podruhé uskutečnil projekt Start-up Innovation Pavilion, kde svá řešení představilo šest inovativních start-upů z oblasti obrany, bezpečnosti, letectví a kosmonautiky.

bae idet

Novinky nechyběly ani na veletrzích požární techniky a služeb PYROS a bezpečnostní techniky a služeb ISET. Automobilka Tatra Trucks zde ve spolupráci se společností THT Polička ve světové premiéře představila novou generaci automobilů modelové řady Tatra Force v hasičském provedení. V expozici Policie ČR byla k vidění nejnovější verze monitorovacího vozidla SMV, která dokáže detekovat osobu na více než 20 km; výrobcem je EVPÚ Defence. Policie na veletrhu předvedla i další zajímavosti, třeba systém ve svých vozech, který za jízdy online automaticky rozpoznává, jestli mají okolní automobily platnou technickou kontrolu i zda nejsou v pátrání.

evpu defence idet

Technika v akci i odborné konference
Areál brněnského výstaviště umožňuje prezentovat velké exponáty jak staticky, tak i dynamicky. Venkovní IDET ARENA s terénním polygonem byla po celou dobu konání bezpečnostních veletrhů dějištěm ukázek dynamického využití vojenské, hasičské a policejní techniky v akci.

lpp

V rámci veletrhu IDET proběhly dvě významné konference pořádané Univerzitou obrany. International Conference on Military Technologies (ICMT) byla mezinárodním fórem pro sdílení inovací v oblasti vojenských technologií a International Conference Defence & Strategy 2023 měla podtitul Strategické rozhodování v měnícím se bezpečnostním prostředí.

leopard

Příští ročník veletrhů IDET, PYROS a ISET
se uskuteční v květnu 2025

Řekli o veletrzích IDET, PYROS, ISET 2023:

Daniel Blažkovec, náměstek ministryně obrany ČR
IDET je klíčovou událostí, díky které získáváme komplexní povědomí o nejnovějších technologiích a trendech, poskytuje nám také příležitost k rozvoji stávajících a nových partnerství. Pevně věřím, že prezentované technologie, nové obchodní příležitosti a partnerství povedou k dalšímu posílení naší připravenosti a bezpečnosti v této obtížné době.

Karel Řehka, náčelník generálního štábu Armády ČR
Armáda ČR tento veletrh podporuje a účastní se ho od samého začátku. Akce jako IDET pomáhají vysvětlovat občanům, proč potřebujeme modernizovat a kam se modernizace ubírá, což je extrémně důležité.

Radek Hasala, náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky
Český obranný průmysl si dlouhodobě drží vysoký standard kvality, díky čemuž jsou naši výrobci konkurenceschopní i na zahraničních trzích. Proto jsem velmi rád, že je tento mezinárodní veletrh významnou přehlídkou obranných a bezpečnostních technologií ve střední Evropě a ukazuje nové směry nejen vystavovatelům, ale i odborné veřejnosti.

Martin Vondrášek, policejní prezident ČR
Policie ČR je tradičním účastníkem veletrhu ISET, v naší expozici mí kolegové provádějí návštěvníky systémem operačního řízení sil a prostředků. Děkuji všem přítomným společnostem, které policii dlouhodobě pomáhají rozvíjet nové technologie pro boj se zločinem s cílem zajištění maximální úrovně vnitřní bezpečnosti pro naše občany.

Vladimir Vlček, generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR
Mám radost, že se Hasičský záchranný sbor opět po dvou letech může prezentovat na veletrhu PYROS. Novou a moderní techniku nepořizujeme z rozmaru nebo touhy po lepší prezentaci. Chceme dát hasičům to nejlepší vybavení pro ten nejtěžší úkol – chránit naše zdraví, životy, majetek a životní prostředí. Svět kolem nás se neustále vyvíjí, a proto musí být hasiči, ať už placení nebo dobrovolní, na tuto záležitost připraveni.

Markéta Vaňková, primátorka Statutárního města Brna
Na veletrhu IDET se představují nejvýznamnější české firmy a město Brno nabízí pro tyto veletrhy a jejich vystavovatele i návštěvníky ty nejlepší podmínky. Děkuji společnosti Veletrhy Brno za její práci, bez níž by naše město přišlo o jeden ze svých symbolů.

Czechoslovak Group, Andrej Čírtek, tiskový mluvčí
Spokojenost na naší straně je velká. Ono se říká, že žijeme ve virtuální době, ale právě akce, jako je IDET, ukazují, že klasické veletrhy, kde se můžou potkávat lidi, mají obrovský smysl. Veletrh obranných technologií je jedno z mála míst, kde se můžou oficiálně i neoficiálně setkat uživatelé a dodavatelé, to znamená obranný průmysl s armádami z celého světa. To se tady bezesporu podařilo. Měli jsme řadu schůzek s našimi potenciálními obchodními partnery i s koncovými zákazníky, tedy armádami z různých částí světa. Navštívila nás celá řada zahraničních delegací a veletrh tedy splnil účel.

LOM Praha, Jitka Šuláková, PR manager
S průběhem veletrhu jsme velmi spokojení, jak se zázemím a službami veletržní správy a veletrhu jako takového, tak s jeho velkou návštěvností. Musím říct, že celé tři dny se u nás dveře netrhly.

OMNIPOL, Marika Přinosilová, marketingová manažerka
Je to pro nás velmi úspěšná výstava, po covidu se zase navrátila velmi aktivní doba, kdy je výstava úplně plná a opravdu žije, i co se týče zahraničních firem. Pro nás je to důležité místo setkávání jak se zahraničními zákazníky, tak s domácími kolegy v rámci oboru. A já naši účast považuji za velmi přínosnou, první dva dny byly opravdu schůzkami doslova nabité.

GLOMEX MS, Lukáš Dědina, prezident
Jako Glomex, respektive jako SKUPINA, jsme na veletrhu pokaždé a jsme velmi rádi, že můžeme být součástí i letos. Myslím si, že je to velmi dobrý rok, je tu poměrně hodně vystavovatelů a hodně návštěvníků. Určitě se nám povede získat nějaké nové kontakty, případně i nové obchody.

VOP CZ, Marek Špok, ředitel
Pro nás byl letošní IDET velmi úspěšný ve všech směrech. Nejenže jsme uzavřeli významné mezinárodní spolupráce například s francouzskou zbrojní firmou Thales, ale také s českými partnery jako např. VTÚ či ČVUT. Oceňujeme skvělou práci organizátorů IDETU, jehož celosvětový věhlas přivedl rekordní počet návštěvníků a velmi zajímavé kontakty pro VOP CZ.

Lockheed Martin, Jonathon Linn, rozvoj mezinárodního obchodu
Atmosféra je tu opravdu skvělá. Na našem stánku máme větší konferenční místnost, díky čemuž máme dostatečné zázemí pro všechna partnerství a vztahy, které zde v Česku budujeme.

Česká zbrojovka a.s. Uherský Brod (CZUB), Jiří Horák, Head of Sales
My jsme velmi spokojení. Konečně jsme se mohli po takové přestávce ukázat znovu na domácí půdě a jsme nadšení. Návštěvnost byla vysoká, ani jsme takovou nečekali. Jsme velmi spokojeni a rozhodně se s radostí zúčastníme dalšího ročníku.

Sellier & Bellot, Josef Strnad, obchodní ředitel
Jsme tradičními vystavovateli a od veletrhu IDET jsme očekávali především posílení vazeb s našimi zákazníky, a to si myslím, že se nám podařilo. S návštěvností jsme velice spokojení a už plánujeme příští ročník.

Trade FIDES, Jan Buček, produktový manažer
Veletrh IDET je vždycky skvělá příležitost potkat se s dlouholetými partnery a klienty, probrat směry budoucího vývoje, kam by se mohla naše spolupráce posunout dále. Jsme rádi, že zde můžeme představit novou generaci našeho produktu.

Saab, Markéta Maršálek Čadková, manažerka komunikace
Pro společnost Saab to byla velmi úspěšná výstava. Ceníme si možnosti se tu potkat jak s našimi uživateli ze strany Armády ČR i z mnoha delegacemi ze světa a samozřejmě s představiteli z Ministerstva obrany.

STV Group, David Hac, předseda správní rady
Pro nás je IDET nejdůležitější výstava, protože naším zákazníkem byla a je Armáda ČR a Ministerstvo obrany ČR. Na letošní návštěvnosti je vidět, že zájem o tuto techniku v souvislosti s probíhající krizí na Ukrajině narůstá. Není to jen o technice, je to o munici a o všech výrobcích obranného a bezpečnostního průmyslu. Sledujeme zde prudký nárůst jak návštěvnosti, tak i množství našich jednání.

Agados, Ivo Uchytil
Letošní IDET dokonale splnil naše očekávání. Byli zde přesně ti zákazníci, o které nám jde. To znamená, že to nebylo jen o seznamování s našimi produkty a představování značky. Už přicházely firmy a klienti s konkrétními požadavky, o co by měly zájem. Současná geopolitická situace podle všeho nahrává tomu, aby jednotlivé složky přebíraly konkrétní úkoly. Nás se proto ptají na konkrétní provedení našich produktů a mají už jasnou představu o zakázkách.

Hraspo, Martin Videczký, zástupce firmy
Byli jsme příjemně překvapení jak počtem návštěvníků, kteří se o naše technologie zajímali, tak zpětnou vazbou z jejich strany. Protože je vidět, že jim naše technologie dávají smysl.

DCom, Roman Křístek, obchodní manažer
Navštívila nás hlavně odborná veřejnost, takže všechny dotazy směřovaly tím správným směrem. Přínos účasti na tomto veletrhu vidíme zejména u dobrovolných hasičů, kteří sice naše produkty znají z webových stránek, ale potřebují se je osahat. Základna dobrovolných hasičů je pro nás velice důležitá a je obrovská.

Dräger, Pavel Chovančík, sales manager
Přijeli jsme sem ukázat novinky a byl o ně velký zájem, a to jak ze strany profesionálních, tak i dobrovolných hasičů.

Zdroj zprávy: Veletrhy Brno, a.s.