Restart veletrhů po roční odmlce

Brno výstaviště pavilon A

Zvyšující se kolektivní imunita zásluhou očkování je dobrým signálem pro restart veletržního a kongresového průmyslu. Ten byl zastaven vyhlášením nouzového stavu v březnu loňského roku 2020. Po nucené přestávce Veletrhy Brno chystají podzimní program. „Veletrhy jsou součástí obchodního života. Pokud chceme fungovat, musíme se naučit s covidovými opatřeními žít. Podzimní akce připravujeme ve standardním režimu, byť s určitými opatřeními,“ uvedl k obnovení veletržní činnosti generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš.

Brno výstaviště pavilon P

Účast na veletrhu pouze v režimu O-N-T
„Akce jako veletrhy, kongresy či firemní akce je třeba plánovat dopředu. Je potřeba plánovací jistota. Tu vidíme v rostoucí kolektivní imunitě, kterou mohou prokázat očkovaní lidé a ti, kteří mají protilátky na základě prodělané nemoci. V Česku to bude již určitě více než šedesát procent obyvatel. Nacházíme se tedy ve zcela jiné situaci než před rokem,“ okomentoval aktuální situaci Kuliš. Proto se ani neobává dalších uzavření nebo znemožnění konání akcí před stanoveným termínem.

Základním pravidlem je prokazování imunity účastníků v systému „očkování – nemoc – test“ (O-N-T), což se stává v Evropě pravidlem pro návštěvu restaurací nebo hromadných akcí včetně veletrhů. V některých zemích se systém stává podmínkou i pro vstup do obchodních center. Návštěvníci a vystavovatelé budou muset při vstupu do areálu prokazovat imunitu, resp. bezinfekčnost na základě například aplikace Tečka nebo aktuálního testu. To stejné platí i pro provozní zaměstnance.

Veletrhy Brno mají vysokou proočkovanost zaměstnanců, která je více než 80 %. Zaměstnanci, kteří nejsou očkováni, se budou muset nechat pravidelně testovat. Podmínky pro akce konzultuje vedení Veletrhů Brno s Krajskou hygienickou stanicí Jihomoravského kraje.

Mezi další bezpečnostní opatření, která Veletrhy Brno zavádějí, patří ochrana dýchacích cest dle aktuálních pravidel nebo dodržování rozestupů. Zvětší se uličky v pavilonech a rozptylové prostory. Lidé budou moct využívat stojany s dezinfekcí, které budou rozmístěné v pavilonech. Konferenční místnosti budou dezinfikovány před i po akci. „Návštěvníkům doporučujeme v co největší míře využívat on-line nákup vstupenek, aby se netvořily fronty na vstupech,“ doplnil mluvčí Veletrhů Brno Jaroslav Bílek.

Podle Kuliše se nastavená omezení mohou do určité míry projevit na účasti vystavovatelů a návštěvníků. „Existují firmy, které si přejí veletrh bez omezení, a vystavovatelé, kteří se obávají o zdraví svých zaměstnanců. Nastavená pravidla pro relativně bezpečnou akci by měla být kompromisem mezi oběma názory. Nechceme ale omezení taková, která by šla proti podstatě veletrhu, kterou je setkávání lidí,“ informoval Kuliš.

Podzimní restart
Letošní průzkum mezi návštěvníky a vystavovateli potvrdil, že z 80 % považují prezentaci naživo a setkání tváří v tvář na veletrhu za důležité a nenahraditelné on-line formáty. „Pokud se firmy letošního ročníku účastnit nechtějí, nejde o odmítání veletrhů, ale skutečně o covidové důvody. Tedy nedůvěru ve vývoj epidemie a obavu o zdraví,“ podotkl Kuliš. Jako příklad lze uvést německé firmy, které často mají interní zákaz účasti na kongresech, veletrzích či firemních akcích do konce roku.

MSV 2021Druhé pololetí na výstavišti otevřou kontraktační odborné veletrhy módy STYL a KABO. V září na ně naváže veletrh ANIMAL TECH s Národní výstavou hospodářských zvířat či Světová výstava psů. V říjnu se uskuteční odborné bezpečnostní veletrhy IDET, PYROS a ISET, které se těší slušnému zájmu vystavovatelů. Naplno se připravuje letošní Mezinárodní strojírenský veletrh, který byl přeložený na začátek listopadu. V přípravě je veletrh vyššího vzdělávání GAUDEAMUS, prodejní výstava Caravaning Brno a hostující akce.

„Přestože se veletrhy za určitých opatřeních mohou konat, nelze popřít skutečnost, že není dořešeno přeshraniční cestování, uznávání očkování mezi zeměmi, je omezeno letecké spojení s Asií, USA, z některých zemí nelze prakticky vycestovat nebo návrat ztěžuje karanténa. To vše má vliv na účast zahraničních vystavovatelů ze zemí, jako jsou Čína, Rusko či Indie, které mají na MSV rozsáhlé kolektivní účasti,“ uzavřel Kuliš. Naproti tomu Japonsko nebo Tchaj-wan připravují za vládní podpory účast firem prostřednictvím evropských zastoupení. Pro geograficky vzdálené potenciální vystavovatele nabízejí Veletrhy Brno možnost hybridních expozic s vyžitím online spojení.

Zdroj zprávy: Veletrhy Brno, a.s.
BVV a.s.