Roboti míří do českých továren

Robot ABB

V České republice se prodává více průmyslových robotů než v daleko větší Velké Británii a bude jich rychle přibývat. Nabídka MSV ukázala trendy průmyslové robotiky, konkrétní aplikace i unikáty, jako třeba nejsilnější robot světa.

ROBOT ABB

Česká republika patří podle statistik Mezinárodní federace pro robotiku k evropským lídrům v zavádění průmyslových robotů. V roce 2015 se u nás používalo o 40 % více robotů než o pět let dříve a prodalo se více robotů než ve Velké Británii. Letos v září byl při ČVUT v Praze otevřen první Testbed, který slouží mj. k podpoře malých a středních podniků při zavádění robotiky. O řešení využívající roboty roste ve firmách zájem také v souvislosti s nedostatkem pracovních sil a v nabídce letošního MSV byly všechny tyto trendy znát.

Jako lídr robotiky a průmyslové automatizace se prezentovala společnost ABB. “Doba digitalizace mění požadavky firem, globální konkurence vyžaduje efektivitu a rychlost. Pohybujeme se směrem od masové výroby k masové customizaci – přizpůsobení se zákazníkům, kteří žádají produkty na míru. Proto naši experti v expozici vytvořené speciálně pro MSV prezentují pionýrská průmyslově automatická řešení prostřednictvím reálných i simulovaných příkladů,” uvedla na tiskové konferenci přímo v expozici v pavilonu G2 generální ředitelka ABB ČR Tanja Vainio. K takovýmto řešením patřil i kooperativní robot YuMi, který na stánku ABB skládal propisky. Roboti, kteří mají v budoucnu zastávat práci lidí v továrnách, se nebudou vizuálně příliš lišit od dnešních robotů. “Většina podstatných změn se v poslední době odehrává na poli softwaru a aplikací, tedy ne na poli tradičního hardwaru, jako jsou mechanické součásti robotů, ale spíš v tom, co je dělá mnohem inteligentnějšími, kolaborativnějšími a lépe připravenými pro dnešní éru digitalizace,” vysvětlil na veletrhu ředitel robotiky ABB Vítězslav Lukáš. Roboti se už teď umí na základě dat získaných z okolí samostatně rozhodovat a tento trend se podle něj v budoucnu dále prohloubí.

České firmy také stále častěji využívají virtuální realitu, například si namodelují výrobní linku a její jednotlivé součásti včetně robotů ještě před samotnou fyzickou instalací. “Virtuální a rozšířená realita je už integrální součástí současných robotických projektů ABB. Jsme schopni vás dopředu provést vaší plánovanou továrnou a jsme připraveni s vámi spolupracovat na projektech, kdy vy máte už existující zařízení, protože spousta řešení na poli digitalizace se odehraje v již existujících výrobách,” předpověděl Vítězslav Lukáš.

Ani další firmy nezůstaly pozadu a třeba společnost FANUC prezentovala nejsilnější robot na světě, který uzvedne až 2,3 tuny. Schopnosti robotů byly dokumentovány také atrakivními aplikacemi, které měly u návštěvníků velký úspěch. Na stánku firmy DEL robot ve funkci číšníka podával vybraný nápoj, u společnosti KUKA robot vařil kávu, u Siemensu míchal drinky a v expozici společnosti Nexnet si zájemci mohli s robotem zahrát stolní fotbal.