Robotické broušení

servind

Oborové jedničky se v červnu letošního roku domluvily a uzavřely memorandum o vzájemné obchodní a technické spolupráci. Společnost SERVIND s.r.o. působí v oblasti dodávek materiálů a technologií pro přípravu a lakování povrchů. Téměř 30 let se pohybuje v segmentech autoopravárenství a průmyslové výroby v České republice a na Slovensku. V oblasti průmyslu se soustředí na Automotive a její subdodavatele, dále je aktivní v oblastech Transportation, General Industry a povrchových úprav dřeva. Společnost AMTECH, spol. s r.o. se zase řadí k nejúspěšnějším implementátorům SMT systémů, kolaborativních robotů a autonomních mobilních robotů.

mirka

Na začátku letošního roku absolvovali spolupracovníci Servindu pracovní workshop ve finské Mirce, která je globálním hráčem v oblasti výroby brusiva, lešticích past a strojků pro broušení a leštění. Tu právě na českém a slovenském trhu Servind zastupuje. Hlavním tématem workshopu byly novinky v oblasti robotického broušení, kdy byly představeny hlavice pro robotické broušení řady Mirka AIROS. Během setkání byly prezentovány poznatky z použití hlavic v kombinaci s kolaborativními produkty dánského výrobce Universal Robots. „Hned jak jsme se vrátili zpět z Finska, začali jsme se poohlížet po zástupci těchto špičkových robotů u nás. Po zmapování trhu jsme neváhali ani chvíli a obrátili se na nejúspěšnějšího distributora u nás, společnost Amtech. Jsme velice rádi, že jsme našli společnou řeč a zjistili, že naše společnosti mají velice podobnou filozofii, a to přivádět na trh nejmodernější pokrokové technologie a udávat tak oborové trendy v tuzemsku.“, říká David Bártek, jednatel Servindu.

servind mirka

Společnost Amtech se řadí k nejúspěšnějším distributorům, společnosti Universal Robots A/S. Patřičným důkazem jsou ocenění dánského výrobce robotů za rok 2017, kdy v Amtechu získali ocenění Nejrychleji rostoucí distributor ve střední a východní Evropě, v roce 2018 pak Nejlepší distributor s nejvíce prodanými roboty ve střední a východní Evropě a v roce 2019 obdrželi titul Distributor s nejvíce prodanými roboty ve střední a východní Evropě. Společnost Universal Robots byla založena v Dánsku v roce 2005 s cílem zpřístupnit robotickou technologii malým a středně velkým podnikům. Její kolaborativní robotická ramena se snadno integrují do stávajících výrobních prostředí. Se šesti osami a širokou flexibilitou jsou zkonstruovány pro napodobování rozsahu pohybů lidské paže. S novými konfigurovatelnými bezpečnostními funkcemi jsou robotická ramena Universal Robots jedinými zařízeními tohoto typu na světě, u nichž lze inteligentně přizpůsobit pokročilé bezpečnostní funkce specifickým aplikacím. Zařízení jsou lehce obsluhovatelná a jednoduše programovatelná. Po celém světě je nainstalováno přes 3 500 robotů UR.

servind mirka

„Kolaborativní robotika se stále více dostává do popředí v době, kdy je nedostatek pracovních sil nebo jsou lidé využíváni k jednoduché, mnohdy fyzicky náročné a monotónní práci. Nabízí proto zařízení, která pomáhají tuto práci zastat a zaměstnance zařadit na zajímavější pozice nebo jejich nasazení využít účelněji. Intuitivní obsluha a jednoduché programování umožňuje jejich rychlé nasazení do výroby, zajímavou variabilitu, vyšší efektivitu a rychlou ekonomickou návratnost. Uplatní se tak i na pracovištích s rozmanitější a střídavou výrobou a s požadavkem na zachování stabilní kvality pracovních operací, které bývá díky lidskému faktoru různých operátorů velice složitě dosahováno. “, říká Radek Nekarda, majitel společnosti Amtech.

Osazením kolaborativních robotů Universal Robots řady UR brusnou hlavicí Mirka AIROS, dochází k možnosti vstupu do dalšího zajímavého průmyslového segmentu. Tím je příprava povrchu před lakováním či jinými dalším druhy opracování. Použití může najít v oblasti Automotive a jeho subdodavatelů, například v oblasti broušení a leštění exteriérových či interiérových dílů automobilů, při lakování dílů v nábytkářském průmyslu a mnoha dalších zpracování povrchů, kde dochází k opakovanému broušení v menších či větších sériích.

servind amtech

Memorandum jedniček má za cíl jediné. Rychlé a ekonomicky zajímavé rozšíření posledních poznatků v oblasti robotického broušení do České a Slovenské republiky. Společnost Amtech je zkušeným implementátorem kolaborativních robotů v nejrůznějších oborech a odvětvích. Je zárukou bezproblémové implementace robotického řešení u zákazníka, jeho zaškolení a provádění následného technického servisu. Společnost Servind má oproti tomu dlouholetou zkušenost s procesem broušení, přípravou povrchu, jeho lakováním a finální úpravou. Do memoranda přináší garanci výběru správného brusiva, návrhu adekvátní aplikace a technologického postupu při robotickém broušení, budoucí technickou podporu a zaškolení v oblasti povrchových úprav. Společnosti se v rámci společné spolupráce mimo jiné domluvili na instalaci kolaborativního robota v prostorách lakařského tréninkového centra Servind, které je součásti logisticko-administrativního sídla firmy v Tuchoměřicích nedaleko Letiště Václava Havla Praha. Zde bude využíván k demonstraci jeho funkcionalit stávajícím a potenciálním zákazníkům v oblasti přípravy povrchu. Kromě toho bude využíván k interním školením a testům za účelem nalézání dalších možností uplatnění v oblasti broušení a do budoucna i leštění. Samozřejmostí je jeho nasazení při trénincích a školeních.

Nejbližšími kroky během léta a začátku podzimu letošního roku budou již zmiňovaná instalace kolaborativního robota v tréninkovém centru v Tuchoměřicích a workshopy „Seminar in the Box“. Na odborné workshopy boudou cíleně zváni zástupci významných firem, které se na českém a slovenském trhu zabývají průmyslovými přípravami a úpravami povrchu.

Zdroj zprávy: SERVIND s.r.o.
servind