Rozvojová banka Rady Evropy finančně podpoří ČR při řešení uprchlické vlny

Council of Europe Development Bank

Rozvojová banka Rady Evropy (dále CEB) podpoří Českou republiku při řešení uprchlické vlny z Ukrajiny dotací 9,8 mil. Kč a je také připravena poskytnout naší zemi i úvěrové financování do výše 9,8 mld. Kč. Ministrovi financí Zbyňku Stanjurovi to na jejich společném jednání v Praze přislíbil guvernér této banky Carlo Monticelli.

Výsledkem dosavadních jednání o spolupráci je mj. připravená grantová dohoda mezi CEB (Council of Europe Development Bank) a Českou republikou z Fondu pro migranty a uprchlíky v celkové výši bezmála 400 000 eur (zhruba 9,8 mil. Kč). Peníze mají směřovat na projekt podpory integrace migrantů a uprchlíků z Ukrajiny realizované prostřednictvím Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra. Tato dohoda bude podepsána zítra guvernérem CEB a ministrem vnitra ČR.

„Aktuálně počítáme, že nás zvládnutí uprchlické vlny může stát přes dvě miliardy eur. Jasně jsme přitom řekli, že v tomto případě budou peníze až na druhém místě. Nejprve se postaráme o ukrajinské ženy a děti, pomůžeme jim najít bydlení, práci, školu a integrovat se do společnosti. A teprve pak budeme počítat, kolik nás to bude stát. V ten okamžik samozřejmě bude velmi důležitá rychlost jednání v Evropě, zda dostaneme první kompenzace na zvládnutí této krize ještě letos,“ říká k finančním kompenzacím z Evropy ministr financí Zbyněk Stanjura.

Dalším pozitivním výsledkem dnešního jednání je potvrzení připravenosti CEB poskytnout ČR v první fázi úvěrové financování státu ve výši 200 až 400 mil. eur (zhruba 4,9 až 9,8 mld. Kč) v souvislosti s výdaji státního rozpočtu na humanitární dávky (v současné době 5 000 Kč měsíčně pro uprchlíky z Ukrajiny na úhradu základních potřeb), solidární příspěvky pro české domácnosti, které ubytují uprchlíky, a na příspěvky pro územně samosprávné celky na zajištění ubytování pro uprchlíky.

CEB je multilaterální rozvojová banka, která se zaměřuje na sociální rozvoj evropských zemí. Je právně a finančně samostatná a představuje hlavní nástroj politiky solidarity rozvíjené Radou Evropy. Jejím sídlem je Paříž a v současné době má 42 členů. Česká republika vstoupila do CEB v únoru 1999.

Zdroj zprávy: Ministerstvo financí ČR
ministerstvo financí