S.A.W.E.R. vyhrál v Dubaji cenu za nejlepší inovaci

expo 2020 dubai

Systém S.A.W.E.R., vyvinutý na půdě ČVUT, dokáže zcela unikátně vyrobit vodu ze vzduchu. Na výstavě EXPO 2020 nyní získal ocenění přímo od dubajského šejka. EXPO dnes končí, systém však v Dubaji zůstává pro svůj akademický i obchodní potenciál.

S.A.W.E.R. je unikátní česká technologie, která umí vyrobit vodu ze vzduchu, a to i při nízké vlhkosti, tedy například i uprostřed pouště. Verze, která byla představena v českém pavilonu na EXPO, dokáže vyrobit přes 1000 litrů vody denně. Jako nejlepší inovaci ji v závěru výstavy ocenila dubajská vládní organizace pod záštitou dubajského vládce a premiéra Spojených arabských emirátů šejka Muhammada bin Rašída Maktúma. Unikátní systém S.A.W.E.R. získal na EXPO také druhé místo v soutěži amerického časopisu Exhibitor.
S.A.W.E.R.

Česká inovace se prosadila mezi několika tisíci dalších, které v Dubaji prezentovalo na dvě stě národů, a mezi téměř pěti sty finalisty soutěže.

„Jedná se o inovaci, která bez nadsázky může pomoci lidem z celého světa. Tento neobyčejný mezinárodní úspěch kolegům nesmírně přeji a děkuji jim za šíření dobrého jména ČVUT, jmenovitě pak docentu Tomáši Matuškovi,“ říká rektor ČVUT v Praze Vojtěch Petráček.

Experti z ČVUT však neusínají na vavřínech a systém S.A.W.E.R. nadále zdokonalují. V současné době pracují na verzi vylepšené v tom směru, že bude odolávat chladu a bude použitelná i pro armádní účely. Zároveň pracují na zmenšení systému tak, aby z nynějšího kontejneru bylo v budoucnu možné použít předmět o velikosti například obyčejné lahve.

čvut S.A.W.E.R.

S.A.W.E.R. (solar-air-water-earth-resources) navrhl pro první EXPO v arabském světě generální komisař účasti ČR Jiří F. Potužník v roce 2017 a díky týmu Univerzitního centra energeticky efektivních budov se z něj v následujících čtyřech letech stala skutečná a funkční technologie.

„Je vidět, že i malé výzkumné centrum v České republice umí zazářit na světové úrovni. Česká věda, a nemyslím tím rozhodně jen S.A.W.E.R., se opět dostává mezi nejlepší,“ dodává Jakub Dytrich z Univerzitního centra energeticky efektivních budov Českého vysokého učení technického v Praze.

Zdroj zprávy: ČVUT Praha