Schunk vítá návštěvníky pětiprstou robotickou rukou
Celosvětový lídr pro upínací techniku a uchopovací systémy a přední dodavatel technologií pro roboty a výrobní stroje Schunk Intec s.r.o představuje na Mezinárodním strojírenském veletrhu osm předních exponátů. Největší raritou je však pětiprstá pohyblivá ruka Schunk SVH, která byla přihlášena ve Zlaté medaili v kategorii za inovaci v automatizační technice a Industry 4.0. Návštěvníci mohou robotickou ruku najít v pavilonu F u stánku číslo 014.
Přímo na výstavišti tak mohou laici i odborníci spatřit antropomorfní ruku SVH umístěnou na robotu KUKA. Velikostí, formou a pohyblivostí se velmi blíží svému lidskému vzoru a stává se tak jeho věrnou kopií. Pětiprstá uchopovací ruka SVH je koncipovaná pro aplikace servisní robotiky. Nejprve byla k dispozici pouze jako prototyp, ale později ji Schunk zařadil do standardního modulového programu Uchopovací systémy.
„V dnešní době jde o standardizovaný produkt. Nejde o žádný vývoj nebo výzkum. Jde o opravdu hotový produkt, který nabízíme. Je to to nejsofistikovanější chapadlo, které je k dostání. Ze standardně vyráběných chapadel je to nejuniverzálnější model,“ popsal robotickou ruku obchodní manažer Aleš Černý. Jedním z důvodů, proč jde o nejuniverzálnější model je i fakt, že robotická ruka věrně simuluje tu lidskou.
Pomocí celkem devíti pohonů může provádět jejích pět prstů různé uchopovací operace. Elastické plochy na předních článcích prstů zajišťují bezpečné držení uchopovaných objektů. K tomu může ruka provádět četná gesta, čímž se usnadní komunikace mezi člověkem a servisním robotem.
Řídicí, regulační a výkonová elektronika je kompletně integrována do zápěstí. Takže všechno potřebné si hravé prsty nosí s sebou. Ovládání probíhá volitelně přes Profibus nebo CAN-Bus. Definovanými rozhraními může být SVH firmy Schunk připojená k běžným průmyslovým a lehkým robotům.
Ruka SVH je dalším krokem společnosti Schunk k vytvoření dokonalého chapadla, inspiraci hledala v produktu, který byl ke své dokonalosti doveden za desítky milionů let evoluce, lidské ruce.
V praxi lze chapadlo využít limitně. Pětiprstá ruka nedisponuje vhodným krytím pro běžné průmyslové prostředí. Kovový prach či různé emulze mohou chapadlo poškodit. Prostředí tak bývá poměrně náročné. „Největší využití máme u firem, které se zabývají vývojem elektrosoučástek nebo u společností, které se snaží simulovat uchopení lidské ruky či další práce člověka. Dále pak laboratoře nebo univerzity,“ doplnil Černý.
Společnost SCHUNK má sedmdesátiletou tradici výroby. Na začátku to byla jen malá dílna zakladatele společnosti Friedricha Schunka. S postupným vývojem si začala původem německá rodinná firma podmaňovat evropský trh a nakonec začíná působit po celém světě. V současnosti tak patří k lídrům v oblasti upínací techniky a uchopovacích systémů. Jejich filosofie se však do založení firmy nezměnila. Proto jsou jejich výrobky stále zárukou kvality a spolehlivosti. Na veletrhu v Brně je firma letos po čtrnácté.
Jak zmínil Aleš Černý, společnost Schunk každým rokem pociťuje značný vývoj. „Posun firmy sledujeme v digitalizaci, průmyslu 4.0 a automatizaci. Právě i naše robotická ruka disponuje digitálním dvojčetem. Stejně tak se posunujeme v kolaborativních aplikacích.“
Od začátku podnikání společnost sleduje technologické trendy a předvídá potřeby zákazníků. Jejich poznatky pak přetváří do unikátních produktů a tím se firma Schunk stává průkopníkem v oblasti upínání a automatizace. V jejich produkci mohou zákazníci nalézt také uchopovací a lineární moduly, otočné jednotky a celou škálu příslušenství pro roboty.
Zdroj zprávy: BVV