SCHUNK – Výměna pro budoucnost

schunk

Let’s MOVE – pro společnost SCHUNK bylo vše na veletrhu “automatica” charakterizováno podnětnými diskusemi. Díky inovativním přístupům k manipulaci a obrábění ukázal tento odborník na robotické aplikace široké spektrum svého know-how v oblasti automatizace. Přední veletrh inteligentní automatizace a robotiky se představil jako rozcestník pro toto odvětví.

Schunk Automatica

Quo Vadis, automatizační průmysl?
Čtyřdenní “automatica” v Mnichově poskytla odpovědi, ale také vyvolala nové a naléhavé otázky. SCHUNK se tam poprvé představil pod novým firemním mottem „Ruku v ruce pro zítřek“, které naznačuje cestu, kterou se rodinná firma ubírá. Automatizační průmysl se mění a nabírá na rychlosti díky rostoucí modularizaci, otevřeným rozhraním a snadné dostupnosti. Expert na automatizaci chce tuto změnu aktivně utvářet a řídit společně se zákazníky a partnery: pomocí nových konceptů automatizace, průmyslových řešení a digitálních služeb.

Schunk Automatica PLG

Pneumatika vhodná pro budoucnost
V Mnichově předvedla společnost SCHUNK několik nových pneumatických pohonů, které budou díky své robustnosti a procesní spolehlivosti v mnoha oblastech i nadále nepostradatelné. Společnost SCHUNK vložila všechny své zkušenosti do vývoje digitálních nástrojů, které v budoucnu výrazně zkrátí čas a úsilí při plánování a nákupu. S novými bezlicenčními konfigurátory založenými na prohlížeči lze pneumatické chapadla a prsty chapadla a brzy také elektrické chapadla a desky adaptérů individuálně plánovat, integrovat a objednávat přímo v internetovém obchodě. Návštěvníci si mohli otestovat nový konfigurátor chapadla pro uchopovač PLG s dlouhým zdvihem, který byl představen poprvé, a sestavit si požadované chapadlo naživo za pouhých 10 minut. Nový pneumatický agregát s působivým zdvihem 400 mm na každé straně je zajímavý zejména pro velké manipulační úkoly v balení, v automobilovém sektoru, s bílým zbožím nebo v sektoru logistiky. Technologický pokrok a digitální funkce lze nalézt také v novém, pneumatickém univerzálním chapadle PGL-plus-P. Je první svého druhu, která má na palubě standardně funkční bezpečnost díky certifikovanému bezpečnému udržování síly úchopu GripGuard a integrovaným IOL senzorům.

Schunk Automatica PLG

Vezměme si Gekona
SCHUNK nabídl dojem rozmanitosti možností automatizace s různými pohyblivými exponáty pro pneumatickou, elektrickou, magnetickou a lepicí manipulaci. Po dlouhé přestávce od veletrhu mohli návštěvníci poprvé na vlastní oči vidět sofistikovanou a oceňovanou uchopovací technologii ADHESO. Biologicky inspirované “gekončí” plochy nespotřebovávají žádnou energii. Návštěvníci samozřejmě vzali chapadla do rukou a vyzkoušeli je na různých předmětech, z nichž některé si přinesli s sebou. Automatizační přístupy lze nalézt i v jiných oblastech. Protože roboti nejen nakládají a vykládají stroje a pomáhají s montáží, přebírají také nepopulární, ale zásadní zpracovatelské úkoly, jako je odstraňování otřepů, broušení nebo leštění. Expert na automatizaci několikrát denně živě prezentoval, jak to funguje. S nástroji R-EMENDO lze mnoho úkolů automaticky přímo napojit na zpracování v obráběcím stroji.

R-Emendo

Odborníci mezi sebou
Kromě prezentace inovativních technologií výrobků byla důležitější než kdy jindy jedna věc: výměna názorů. Rámec pro to vytvořila diskuse odborníků, v níž se sešli zástupci z nejrůznějších oblastí automatizace. Pod heslem “Enable Automation” diskutovaly začínající firmy, výrobci robotů, systémoví integrátoři a platformy společně se společností SCHUNK o budoucích výzvách a možnostech návrhu pro rostoucí automatizaci. Kulatý stůl iniciovaný společností SCHUNK moderoval Armin Barnitzke, šéfredaktor odborného časopisu Automationspraxis. Účastníci se shodli na tom, že v budoucnu je třeba se více zaměřit na zákazníka a jeho potřeby.

Tato nová myšlenka se již uplatňuje v praxi v laboratořích CoLabs společnosti SCHUNK, vysvětlil provozní ředitel společnosti SCHUNK Johannes Ketterer: “Naše laboratoře CoLabs slouží výhradně k tomu, aby umožnily automatizaci. Agilně a se standardizovanými komponentami vytváříme zkušební koncept a ukazujeme nováčkům v oblasti automatizace, že jejich proces, který nyní stále probíhá ručně, lze v podstatě automatizovat. Tímto způsobem snižujeme nejen technické riziko, ale také překážky vstupu pro naše zákazníky.”

Myšlenkou co nejsnadnějšího zpřístupnění znalostí se řídí i automatizační platformy, jako je Unchained Robotics, jejíž generální ředitel Mladen Milicevic byl rovněž součástí panelu.

schunk automatica

Dalšími účastníky byli: Katja Butterweck, globální produktová specialistka společnosti ABB, Dr. Rüdiger Brockmann, technický ředitel a provozní ředitel společnosti Zeltwanger, Dirk Engelbrecht, generální ředitel společnosti andugo, a Thomas Retzlaff, viceprezident pro rozvoj partnerů a ekosystémy společnosti Wandelbots. Otevřená výměna názorů působivě ukázala, jaké přístupy jednotliví aktéři sledují, ale především jedno: že spolupráce bude v budoucnu předpokladem číslo jedna pro úspěšnou automatizaci.

Zdroj zprávy: SCHUNK
SCHUNK