SCHUNK získává německou cenu za inovaci v oblasti klimatu a životního prostředí (IKU)

adheso

Spolkové ministerstvo hospodářství a ochrany klimatu ocenilo inovativní uchopovací technologii ADHESO od společnosti SCHUNK IKU 2022. Biologicky inspirovaný a energeticky úsporný způsob manipulace umožňuje udržitelné procesy automatizace v mnoha oblastech. Společnost SCHUNK vyvinula technologii společně se start-upem INNOCISE.

Jak vypadá udržitelné, automatizované řízení budoucnosti? Tuto otázku si položil SCHUNK a s podporou start-upu ze Saarbrückenu INNOCISE dodal nový typ řešení: ADHESO. Inovativní chapadla dokážou uchopit citlivé nebo obtížně uchopitelné díly jemně, bez zanechání zbytků a bez jakékoli energie. Partneři se inspirovali přírodou: Gekoni mají na chodidlech miliony drobných chloupků, které se vážou na povrchové molekuly. To jim umožňuje pohybovat se po hladkých površích rychlostí blesku a také držet celou váhu těla hlavou dolů. Adheze je kouzelné slovo. ADHESO také využívá tento princip: individuálně přizpůsobené plastové podložky vyrobené ze speciálních polymerů reprodukují jemnou vlasovou strukturu na adhezivních chapadlech. Bezpečně přilnou k široké škále materiálů a mohou držet díly bez stlačeného vzduchu, vakua nebo elektřiny. Sofistikovaná chapadla tak výrazně snižují spotřebu energie v automatizačních procesech.

„ADHESO je jednou z nejjednodušších a zároveň nejinovativnějších manipulačních technologií na trhu,“ shrnuje COO SCHUNK Johannes Ketterer.

iku schunk

Ocenění v Berlíně (zleva doprava): Philipp Matyssek (ředitel prodeje produktů ADHESO, SCHUNK), Dr.-Ing. Marc Schöneich (CEO a spoluzakladatel, INNOCISE) a Johannes Ketterer (COO, SCHUNK) přijímají IKU od Olivera Krischera (parlamentní státní tajemník). Obrázek: Christian Kruppa

Spolkové ministerstvo hospodářství a ochrany klimatu udělilo společnosti SCHUNK německou cenu za inovaci v oblasti klimatu a životního prostředí v kategorii „Produkty a služby šetrné k životnímu prostředí“ za „zelenou“, hospodárnou technologii uchopování. Slavnostní předávání cen se konalo 16. května v Berlíně. 150 společností se přihlásilo s pokrokovými inovacemi. Expert na automatizaci SCHUNK je jedním z 10, kteří nakonec přesvědčili. Nová technologie je úspěšná i na trhu: Od té doby, co společnost SCHUNK představila ADHESO 2020, je zájem stále vysoký. SCHUNK a INNOCISE by na tom nyní rády navázaly a dále zintenzivnily svou spolupráci s cílem podporovat udržitelné procesy automatizace po celém světě.

O IKU
Německá cena za inovace v oblasti klimatu a životního prostředí (IKU) se od roku 2009 uděluje každé dva roky za inovace, které přispívají k ochraně životního prostředí a klimatu. Cena je určena firmám, organizacím a výzkumným institucím a uděluje se v sedmi soutěžních kategoriích. Spektrum sahá od inovativních technologií a procesů po služby a obchodní modely. Všechny žádosti jsou vědecky hodnoceny Fraunhoferovým institutem pro výzkum systémů a inovací ISI a nakonec vybrány vysoce postavenou porotou.

Zdroj zprávy: SCHUNK
SCHUNK