Se skupinou OMNIPOL máte hladké přistání v jakémkoliv terénu

omnipol

Expozice Skupiny Omnipol sdružuje několik špičkových společností, které mají tradici a renomé v leteckém průmyslu – ERA, MESIT Holding, AERO Vodochody AEROSPACE a Aircraft Industries, bývalý Let Kunovice. Sám Omnipol existuje na trhu už bezmála 90 let a jeho vývoj vám přiblížíme s marketingovou ředitelkou Marikou Přinosilovou.

Bezmála 90 let zkušeností v mezinárodním obchodě
Omnipol byl založen v roce 1934 jako obchodní divize plzeňských Škodových závodů, v té době fungoval jako obchodní společnost a to mu v podstatě zůstalo až do devadesátých let. V devadesátých letech začal mimo vlastní obchod investovat do dalších českých podniků. Po roce 2000 se začal více zaměřovat na high-tech produkty a výrobu s vysokou přidanou hodnotou.

omnipol l-410 ng

ERA s unikátním systémem, který dohlédne i za horizont
V roce 2011 koupil Omnipol společnost ERA, která vyrábí unikátní pasivní radiolokátory jako například známý systém VERA-NG. Jiný pasivní sledovací systém kategorie PLESS využívá odrazivosti troposféry k detekci elektromagnetických emisí ze zájmových cílů na velké vzdálenosti, a to i za radiovým horizontem. Jak vojenské, tak i civilní systémy společnosti ERA jsou ve světě roznodně unikátní a velmi oceňované a v rámci oboru jsme na ně velmi hrdí.

AERO Vodochody AEROSPACE a legendární cvičné Albatrosy
V roce 2015 Omnipol začal ve spolupráci s AEREM Vodochody AEROSPACE vyvíjet nástupce legendárního letounu L 39 Albatros – novou generaci tohoto cvičného proudového letounu označenou L 39 NG. Nyní už probíhá jeho sériová výroba, zálet prvního sériového letounu se uskutečnil v dubnu. Majetková struktura v AERU se v průběhu let měnila a nyní je Omnipol částečný vlastník této společnosti.

“Dále fungujeme na mnoha trzích jako hlavní exportér. Letoun L 39 Albatros byl vyroben v tisících kusů a mnoho stovek kusů je stále ještě v provozu. Řada provozovatelů má dlouhodobou dobrou zkušenost s těmito letouny a je pro ně přirozené poohlížet se při obměně flotily po podobném stroji a navázat na úspěšnou spolupráci.. Samozřejmě oslovujeme i úplně nové země, které bychom rádi do portfolia spokojených uživatelů přidali.”

aero L-39NG

MESIT Holding se specializovanými přístroji a tradicí 70 let
V dalších letech pokračoval Omnipol v akvizicích a koupil společnost MESIT z Uherského Hradiště, která v oboru možná není tolik slavná, ale je to velmi tradiční a sofistikovaná společnost. Vyrábí jednak výrobky pro taktickou komunikaci. což je pro každou armádu klíčová věc, jednak řadu přístrojů v zásadě pro všechny letouny, které se v Československu vyráběly. Laik je na první pohled nevidí, ale žádné letadlo by nefungovalo bez palivoměrů a různých dalších měřících či speciálních přístrojů, které se v Mesitu dodnes pro letecký průmysl vyrábí.

mesit

Aircraft Industries s “terénními” letadly, které přistanou téměř kdekoliv
Zlínský kraj už tradičně sdružuje mnoho společností z leteckého průmyslu. Dalším strategickým krokem pro Omnipol tak bylo na konci roku 2021 podepsání smlouvy o spolupráci se společností Aircraft Industries, což je bývalý Let Kunovice. Legendární společnost je největším výrobcem civilních letounů u nás a má téměř 1000 zaměstnanců. “V první polovině roku 2022 jsme tuto společnost převzali a snažíme se najít pro letouny nové trhy. Dlouhou dobu byly vyváženy pouze do Ruska, což samozřejmě není z důvodu sankcí možné a pro firmu byla ztráta klíčového trhu velmi zásadní,” popisuje průběh Marika Přinosilová. Pokud se nenajdou noví zákazníci, tak by teoreticky i takto tradiční firma mohla skončit a to by byla velká škoda, jelikož se zde sdružují a koncentrují schopnosti mnoha firem českého leteckého průmyslu. Nicméně o odolné letouny nové generace L 410 NG je zájem už proto, že jejich uplatnění je všude tam, kde není úplně vynikající infrastruktura. Letouny totiž dokáží přistát na nezpevněných drahách nebo na extrémně krátké dráze. Není to sice typický případ Evropy, ale pro Asii, Afriku nebo Jižní Ameriku je to velká výhoda. Čtyřistadesítky jsou take velmi variabilní ataké tímto benefitem sepochlubily, když v rámci prezentací v minulých měsících přiletěly na různé světové veletrhy po své ose a přistály na ne příliš dostupných místech.

Omnipol L 410 NG

 

“Museli jsme začít hledat nové trhy, máme rozjednaných několik kontraktů s různými zeměmi, jak pro státní složky, tak pro civilní aerolinky. Není úplně jednoduché zachránit tak velkou společnost ve velmi specifickém oboru během pár měsíců, ale doufáme, že v tomhle se nám daří a bude dařit nadále.,” doplnila záměr Marika Přinosilová.

Úspěšná prezentace na IDETU
Na veletrhu se prezentuje celá skupina, jejiž jednotlivé firmy často velmi intenzivně spolupracují, kolegové se znají a mají společné teritoriální zájmy.

“Stánek jsme potřebovali dostatečně kapacitní, abychom se všichni vešli. Navštěvuje nás velmi mnoho zahraničních delegací, takže občas i s prostorem bojujeme. Nicméně je to pro nás velmi úspěšná výstava, po covidu se zase navrátila velmi aktivní doba, kdy je výstava úplně plná a opravdu žije, i co se týče zahraničních firem. Pro nás je to důležité místo setkávání jak se zahraničními zákazníky, tak s domácími kolegy v rámci oboru. A já naši účast považuji za velmi přínosnou, včerejší I dnešní den byly opravdu schůzkami doslova nabité,” uzavřela marketingová manažerka.

Kontakt: Omnipol
omnipol