Siemens představuje rozšířené portfolio pro digitální průmyslový podnik

MindSphere

Na letošním veletrhu „SPS – Smart Production Solutions 2019“ představí společnost Siemens nejrůznější aplikace pro konkrétní průmyslová odvětví a budoucí technologie zaměřené na digitální transformaci ve výrobním a procesním průmyslu. Pod mottem „Digital Enterprise – Thinking industry further!“ se návštěvníci stánku budou moci na ploše 400 m2 seznámit s produkty, řešeními a službami z portfolia pro digitální podnik, které pomáhají zkrátit dobu potřebnou pro uvedení produktu na trh a zvýšit produktivitu, flexibilitu a efektivitu podniků.

Siemens na veletrh přichází s novým uceleným systémem pro průmyslový provoz a monitoring. Součástí webově založeného vizualizačního systému je vizualizační software Simatic WinCC Unified a nová generace operátorských panelů Simatic HMI Unified Comfort. CNC systémy určené pro digitální věk bude na stánku zastupovat systém Sinumerik One, který v sobě spojuje možnosti virtuálního a reálného světa a pomáhá zvyšovat produktivitu obráběcích strojů, zkrátit dobu potřebnou pro uvedení výrobku na trh a posílit výkon stroje. V oblasti digitální konektivity budou představeny nové produkty CloudConnect, jež umožňují rychlý, snadný a bezpečný přenos dat z každého výrobního zařízení do cloudu.

siemens

Začlenění špičkových technologií do stávajícího portfolia otevírá společnostem ze všech odvětví nové a široké možnosti pro lepší využití rychle rostoucích objemů dat v průmyslu – od umělé inteligence a Edge computingu až po továrnu budoucnosti a automatizaci procesů. Datová suverenita vždy náleží a zůstává majiteli dat. Na příkladu z automobilového průmyslu Siemens předvede potenciál zkrácení doby vývoje a výroby bez ohledu na koncept stroje (nafta, plyn, elektřina). Vysoce kvalitní, přesné a plně automatizované výrobní koncepty a aditivní výroba v průmyslu přinášejí vyšší výkon, zkracují dobu nastavení a zajišťují transparentní proces vývoje a výroby baterií. Výhody modulárních procesních závodů si návštěvníci stánku budou moci ověřit na příkladu odstředivky od společnosti GEA typu „plug and win“, automatizované pomocí otevřeného standardu MTP (Module Type Package) a podpořené webovými aplikacemi a digitálními službami založenými na cloudové platformě MindSphere. Tyto aplikace zvyšují transparentnost a efektivitu závodu díky optimalizaci řídicích okruhů a plánů údržby.

Umělá inteligence pomůže zlepšit dostupnost závodů a zvýšit kvalitu produktů
Digitální transformaci podporují specialisté společnosti Siemens v rámci svého komplexního přístupu k poskytování služeb – od fáze poradenství přes zavádění konceptů až po optimalizaci. Platí to i pro služby využívající umělou inteligenci, které propojují provozní úroveň závodu s platformou Edge a cloudem. Analýza dat probíhá jak přímo na místě (na stroji), tak i následně v cloudu pomocí algoritmů založených na umělé inteligenci. Zákazníci tak mohou předvídat neplánované prostoje stroje a regulovat kvalitu produktů. V rámci konceptu prediktivního servisu Siemens představí modulární balíčky služeb pro včasnou detekci a nápravu chyb. Například analýzy s uzavřenou smyčkou (Closed Loop Analytics Services) využívají datovou analytiku a umělou inteligenci k odhalování dříve nevyužitého potenciálu v oblasti výroby a procesů. Tento přístup umožní snížení počtu zkušebních aplikací, zvýšení výrobní kapacity a zlepší modely strojového učení pomocí nových dat získaných v MindSphere.

Snadný přenos dat do všech známých cloudových platforem
Na veletrhu SPS budou rovněž představeny inovativní produkty v oblasti digitální konektivity CloudConnect. Umožňují rychlý, snadný a bezpečný přenos dat z každého závodu do cloudu. Návštěvníci se mohou těšit také na cloudový portál PlantSight, který poskytuje veškeré informace ze závodu a umožňuje účinnou konsolidaci, kontextualizaci, validaci a vizualizaci dat. Vytváří se tak komplexní a ucelený digitální kontext využívající široké spektrum informačních zdrojů a datových formátů. Jednoznačnou výhodou tohoto přístupu je pak prvotřídní spolehlivost a kvalita informací a výsledné zvýšení provozní dostupnosti a spolehlivosti závodů a zařízení.

Absolutní novinkou v oblasti systémového softwaru je software Simatic PCS neo založený na webových technologiích. Společnostem působícím v procesním průmyslu nabízí zcela nové možnosti v éře digitalizace. Kromě přímého a bezpečného přístupu do systému z libovolného místa a zařízení pomocí prohlížeče HTML5 nabízí jedinečnou využitelnost všech relevantních informací, které jsou dostupné v rámci jediného pracovního stolu. Díky optimalizovanému a snadno ovladatelnému grafickému rozhraní pro všechny typy úloh a uživatele systému lze veškeré informace získat pouhými několika kliknutími. Účinnost projektování a provozu zvyšuje konzistentní objektově orientovaný datový model pracující na základě jasných a urychlených postupů.

Nové standardy v oblasti průmyslového provozu a monitoringu
Na veletrhu SPS společnost Siemens představí i nový ucelený systém pro průmyslový provoz a monitoring. Jedná se o webově založený vizualizační systém, jehož součástí je vizualizační software Simatic WinCC Unified a nová generace operátorských panelů Simatic HMI Unified Comfort. Uživatelům nabízí řešení pro aplikace HMI a SCADA, a v budoucnu by měly být připojeny i aplikace pro průmyslový Edge computing, cloud a rozšířenou realitu. Další novinkou je kompaktní řídicí systém Simatic Drive Controller. Zařízení integruje řídicí systém Simatic S7-1500 s funkcí řízení polohy a pohybu (MC) přímo v modulárním víceosém systému Sinamics S120. Simatic Drive Controller umožňuje synchronizaci (převodu nebo vačky) mezi osami, které jsou často na různých procesorových jednotkách (CPU). To usnadňuje distribuci elektřiny v několika CPU a je základem pro snadnou implementaci modulárních strojních konceptů.

Nové bezpečnostní služby chrání produktivitu
Digitalizace dále zvyšuje síťové propojení všech komponent, a to až na úroveň senzorů. Proto je ochrana před možnými riziky v oblasti automatizace obzvláště důležitá. Zde Siemens nabízí komplexní a rozsáhlý koncept ochrany, který se řídí doporučeními uvedenými v standardu IEC 62443 určenému pro bezpečnost v průmyslové automatizaci. Nový koncept bezpečnostních průmyslových služeb představený na SPS je určen konkrétně pro automatizační systémy Simatic a zahrnuje řešení pro správné bezpečnostní konfigurace a účinné řešení slabých míst.

Inovativní řešení pro digitalizaci v oblasti technologií pohonů
Na veletrhu SPS nesmí chybět ani portfolio produktů a řešení zaměřené na oblast digitalizace poháněcích soustav. Pokrývá celý hodnotový řetězec od návrhu přes plánování a projektování až po výrobu a servis. Díky inovativním produktům, jako je nová řada měničů Sinamics G120X, Simatic Micro-Drive nebo systémy servopohonů Sinamics S210 či nízkonapěťové motory Simotics, Siemens nabízí hardwarové portfolio, které v kombinaci s inteligentním softwarem zajistí transparentnost a spolehlivý provoz celé poháněcí soustavy. S novými rozhraními a moduly konektivity ve formě Sinamics Connect 300 pro nízkonapěťové měniče a Simotics Connect 400 pro motory řízené ze sítě mohou výrobci a uživatelé strojů a zařízení získávat data z poháněcí soustavy. Ta lze využít k tvorbě digitálních datových modelů, například digitálního dvojčete, a tudíž obecně k optimalizaci strojů a zařízení. U stávajících nízkonapěťových měničů odešle modul Sinamics Connect 300 data do cloudu, zatímco v budoucnu Siemens rovněž nabídne možnost dodatečného osazení nízkonapěťových motorů v provozu modulem Simotics Connect 400. Nízkonapěťové motory tak budou moci odesílat provozní data do cloudové aplikace Sidrive IQ Fleet bez potřeby zásadních strukturálních změn. Kromě aplikace Sidrive IQ Fleet lze využít aplikaci Analyze MyDrives k získání důležitých informací o stavu pohonů, což snižuje prostoje a zvyšuje produktivitu strojů a zařízení.

Řešení pro inteligentní a bezpečnou elektrickou infrastrukturu
Pro hladký provoz automatizovaných výrobních závodů je fungující elektrická infrastruktura klíčová. Je-li začleněna do digitálního prostředí, zajistí bezpečné, spolehlivé a účinné dodávky energie do závodů, strojů a budov. Poskytuje také důležitá data pro zajištění vyšší energetické účinnosti, optimalizovaných výrobních procesů a prediktivní údržby. Siemens na veletrhu předvede, jakým způsobem lze optimálně integrovat nízkonapěťový systém, komunikativní ochranné a měřicí přístroje a technologie průmyslového spínání do automatizačních a cloudových systémů.

Představena bude také datová platforma pro internet věcí (IoT) 7KN Powercenter 3000. Jako ústřední brána shromažďuje a zpracovává data o energii a stavové údaje z připojených elektrických spotřebičů a odesílá nasbíraná data do automatizačních nebo otevřených cloudových systémů, jako je například MindSphere. Pomocí přípojnicových systémů Sivacon 8PS s inovativní silnoproudou technologií lze přenášet data z měřicích a spínacích přístrojů instalovaných v odbočných jednotkách přímo přes vodiče na sběrnicích – žádný další datový kabel již není potřeba. Portfolio přístrojů Sirius pro průmyslové řízení představuje univerzální systém spínací techniky, který výrobcům strojů a rozvaděčů pomůže najít ideální řešení pro všechny typy spínacích a řídicích úloh. Tyto přístroje jsou součástí konceptu plně integrované automatizace (TIA) a podporují účinné projektování a flexibilní využití. Dokáží také získat data ze strojů a poskytnout je pro podrobnou analýzu do systémů vyšší úrovně a internetu věcí.

Zdroj zprávy: Siemens