ŠKODA AUTO podala v roce 2019 nejvíce patentových přihlášek ze všech firem v ČR

škoda

ŠKODA AUTO vloni podala 94 přihlášek vynálezů a užitných vzorů – to je nejvíce mezi českými firmami. Počet podaných přihlášek ve ŠKODA AUTO přitom každoročně roste. Mnohé z těchto inovací pak najdou cestu až do sériových automobilů české značky.

ŠKODA AUTO požádala minulý rok o ochranu u 94 inovací, což je více než dvakrát tolik oproti roku 2017. To automobilku staví na vrchol žebříčku mezi firmami v České republice. V absolutním pořadí pak na druhé místo, a to za ČVUT v Praze.

Inovace ve ŠKODA AUTO pocházejí z různých oblastí firmy – většinou je vytvořily týmy z technického vývoje a z výroby. Automobilka tak počet udělených patentů a zapsaných užitných vzorů dále navyšuje a upevňuje svou pozici technologického leadera země.

Christian Strube, člen představenstva ŠKODA AUTO pro technický vývoj, říká: „Inovační síla zaměstnanců je součástí kultury technického vývoje. S každou novou patentovou přihláškou píšeme také budoucnost moderního a inovativního výrobce automobilů, kterým ŠKODA AUTO je. “

ŠKODA AUTO přihlašováním patentů a užitných vzorů zejména chrání své duševní vlastnictví, aby nebylo možné jej neoprávněně využívat, a zvyšuje tak svojí konkurenceschopnost. Vedle technických inovací jsou mezi patenty a užitnými vzory i četné Simply Clever prvky, které jsou základem DNA automobilky. Jako chráněný užitný vzor tak na seznamu za loňský rok figuruje skládací koloběžka umístitelná pod podlahu zavazadlového prostoru. Koloběžka představuje udržitelné a praktické řešení mobility pro první a poslední míli.

škoda
Praktická koloběžka se dokonale hodí pro první a poslední míli, tedy pro cestu k vozu a od vozu k cíli. Díky patentovanému skládacímu mechanismu ji lze umístit pod podlahu zavazadlového prostoru například do modelů ŠKODA KAMIQ a ŠKODA SCALA.

K chráněným řešením patří i speciální koberce z dutých vláken, které se snadno čistí a nečistoty navíc na nich nejsou moc vidět. Statut zapsaného užitného vzoru získala ŠKODA AUTO i pro osvětlené zámky bezpečnostních pásů ve voze. Ty umožňují snadné připoutání i pro spolucestující se zrakovým handicapem nebo ulehčují manipulaci s pásy ve tmě.

škoda

Autodesk VRED Professional 2020.2

Osvětlené zámky bezpečnostních pásů, které si ŠKODA AUTO ochránila užitným vzorem, usnadňují jejich zapnutí cestujícím s vadou zraku nebo za snížené viditelnosti.

Mezi chráněná technická řešení patří i takzvaný „had“. Jde o inovativní způsob fixace zavazadel nebo nákladu v zavazadlovém prostoru. „Had“ má několik kloubů, které umožňují jeho přizpůsobení tvaru předmětu. Díky němu se v zavazadlovém prostoru dají přichytit kufry, krabice nebo tašky s nákupem tak, aby se během jízdy nemohly pohnout a způsobit škody. „Had“ se dá snadno složit a suchým zipem připevnit k podlaze zavazadlového prostoru. Zabrání tak pohybu předmětu kolem vodorovné i svislé osy. Jde tak o jeden z těch řešení, která zákazníci a uživatelé v budoucnu možná najdou ve vozech ŠKODA.

škoda

Škoda Auto, patent, had do zavazadlového prostoru, (Foto: Škoda Auto/René Fluger)

Flexibilní prvek sloužící k bezpečnému upevnění nákladu v zavazadlovém prostoru. Díky jeho ohebným kloubům jej lze přizpůsobit tvaru zavazadel, upevnit k podlaze pomocí suchých zipů a tím předejít pohyb nákladu.

Nová technologická řešení přinesla také oblast výroby. Jedním z nich je kamerový systém, který s vysokou přesností určí polohu karoserie před svařováním. Díky optimální pozici systém zajišťuje rychlejší a efektivnější svařovací proces a snižuje tak mechanické nároky. Polohu hlídají celkem čtyři kamery a umožňují rychlou korekturu trajektorie svařovacího robota.

Zdroj zprávy: ŠKODA AUTO a.s.

Škoda