Skotský Aberdeen a okolí bude elektřinou a teplem zásobovat turbína Doosan Škoda Power

Aberdeen

Doosan Škoda Power dodá do chystané spalovny nerecyklovatelného odpadu Ness Energy Project ve skotském Aberdeenu 15MW turbínu DST-G10 s veškerým příslušenstvím. Za projektem kromě místních samospráv stojí společnost ACCIONA, se kterou Doosan Škoda Power spolupracuje na dalších projektech v Austrálii nebo Španělsku.

Turisticky atraktivní oblast se tak nebude potýkat se skládkami odpadů a projekt navíc poskytne místním firmám a domácnostem zdroj tepla a elektrické energie. Skotské zákony od roku 2025 zakazují ukládání odpadů na skládky a upřednostňují tzv. zelená řešení. I přes maximální ekologické úsilí však vznikají odpady, které dále recyklovat nelze.

Okresy Aberdeen City, Aberdeenshire, a Moray se proto rozhodly vybudovat tzv. kompletní spalovnu komunálního nerecyklovatelného odpadu Ness Energy Project, která bude tento odpad bezezbytku spalovat. Provoztak kromě řešení otázky nerecyklovatelných odpadů vyrobí elektřinu a teplo pro domácnosti v regionu.

doosan
Turbína DST-G10 pro WtE pojekt ve skotském Aberdeen

Pro tento projekt zvolila Doosan Škoda Power technické řešení upevnění turbíny s převodovkou a olejovým systémem na speciálním rámu, ve kterém je už zařízení propojeno potrubím a na stavbu bude dodáno jako sestava. Ta se následně pouze ukotví na pružiny umístěné na sloupech. Dodávka takto sestaveného celku uspoří náklady a urychlí celkovou montáž turbíny na stavbě.

Doosan Škoda Power

Hlavní zařízení, tedy rotor turbíny, převodovka a generátor už jsou téměř hotové a jejich testování podle plánů projektantů proběhne v následujících týdnech. Bránou výrobní haly by turbína měla projet v únoru 2021 a ostrý provoz spalovny je naplánován na srpen 2022. Na projektu se podílejí i další plzeňské podniky, jako je společnost Wikov Gear, která pro projekt vyrobí převodovku.

O DOOSAN ŠKODA POWER
Doosan Škoda Power je součástí silné skupiny společností sjednocených pod Doosan Group, která svým zákazníkům po celém světě dodává špičkové technologie a služby vysoké kvality a hodnoty.

Doosan Škoda Power je předním světovým výrobcem a dodavatelem zařízení pro elektrárny, zejménapak soustrojí parní turbína – generátor ve výkonovém rozsahu 3 až 1 200 MW. Firma má bohaté zkušenostmi a reference v aplikacích pro paroplynové a fosilní elektrárny, CHP, jaderné elektrárny a solární elektrárny (CSP), spalovny biomasy, atd. V oblasti servisu společnost nabízí generální opravy s výměnou opotřebených komponent, dlouhodobý pozáruční servis nebo retrofit či modernizaci parní turbíny vlastní i cizí výroby. Každoroční investice do výzkumu a vývoje zajišťují nabídku vysoce kvalitních produktů, které splňují specifické požadavky zákazníků.

Zdroj zprávy: Doosan Škoda Power s.r.o.
Doosan škoda power