Slavnostní otevření nové haly společnosti R.D.I. – 2. část

RDI showroom

Aktuálně je v novém showroomu společnosti R.D.I. vystaveno 7 strojů, ale vzhledem k volné kapacitě prostoru, se mohou zájemci brzy těšit na další. Ostatně, i tak je zde vystavena řada moderních a vysoce přesných strojů od BLM Group a dalších firem. Pozorný čtenář si jistě všiml již v první části reportáže, jaké stroje jsou v nové hale připraveny ke shlédnutí, ale nyní se na ně podíváme podrobněji, a to směrem od vstupu do showroomu.

Ohraňovací lis STR
V portfoliu R.D.I. je to novinka, kterou firma poprvé prezentovala na MSV 2023. Spolupráce s STR Presse Piegatrici má pro R.D.I. skutečně strategický význam. Skvěle doplňuje ostatní technologie BLM Group, takže R.D.I. může nabízet technologii, která obvykle navazuje po laserovém řezání plechů současně s pálícím strojem. Kromě toho se jedná o výrobce strojů, který patří k předním inovátorům v tomto segmentu a nabízí vlastní velmi účinná řešení a vylepšení oproti konkurenci. Mezi důležité zajímavosti rovněž patří, že BLM Group a STR Presse Piegatrici spolu velmi úzce spolupracují, takže volba takového stroje, resp. tandemu obou strojů dává logiku a jistotu spolehlivé spolupráce obou technologií.

Představený model STR Verde 205-60 je plně elektrický stroj s maximální silou 60 tun. Patří k vlajkovým modelům firmy STR. Díky vlastní patentované konstrukci je stroj extrémně tichý, přesný a spolehlivý. Vyšší účinnost tohoto stroje je ve své třídě raritou. Motor stroje je zaklínován na šroubu, což dovoluje dosahovat podstatně lepších parametrů než jakýkoli jiný kinematický mechanismus.  STR Verde 205-60 je v podstatě bezúdržbový stroj, a to díky speciálním mazivům, zmíněné konstrukční vynalézavosti a neustálého monitoringu číslicovým řídícím systémem.

CNC Ohýbačka BLM ELECT52
Jak název napovídá, tato ohýbačka si poradí s trubkami až do průměru 52 mm. Plně elektrická technologie, jednoduchá, přesná a efektivní. Zařízení je možno vybavit současně až 8mi nástroji s výběrem pevného nebo proměnného poloměru. Je možnost snadné změny směru pravolevého ohybu na levopravý a senzory stroje se spolehlivě starají o bezpečné dodržení správných podmínek pro ohyb. V případě rozporu s optimálními podmínkami, zastaví operace, aby nedošlo ke zbytečným ztrátám materiálu. Tento skutečně precizní ohýbací CNC stroj se pyšní snahou o dokonalý výsledek již od prvního kusu, čehož dosahuje pomocí systému B-Tools, který dokáže vypočítat míru odpružení a natažení materiálu během ohýbání trubky. Díky technologii All-Electric se všechna nastavení a technologické parametry zaznamenávají do programu, takže je zaručena opakovatelnost a nesmírně rychlý přechod bez nutnosti provádět ruční seřízení. Pro efektivní CAD/CAM programování a 3D simulace používá vlastní systém VGPNext od BLM Group.

Adige LASERTUBE LT7
Jedná se o jeden z nejvýkonnějších strojů z nabídky BLM Group v této kategorii s nejširším rozsahem operačních možností. Vláknový IPG laser má 3 KW, stroj je vybaven třemi možnostmi vykládky, automatickým podavačem materiálu, který umí pracovat se svazky i s jednotlivými profily či trubkami ze svazku do délky 6,5 m a systémem pro vyložení trubek do délky 4,5 m. BLM LT7 je díky lineárním pohonům velmi rychlý, což je výhodné pro efektivní výrobu středních a velkých sérií. Robustní provedení stroje eliminuje vibrace, které jsou s takovou rychlostí spojeny, což dovoluje uchovat vysokou přesnost laserového řezání.

LT7 je výsledkem dlouholetých investicí do technologického výzkumu a neustálého vývoje inovativních softwarových i hardwarových řešení. Dokáže zpracovávat dílce o průměru od 12 mm do 152 mm s hmotností až do 23 kg/m, přičemž v celém pracovním rozsahu poskytuje vynikající kvalitu i efektivitu. Veškerá nastavení se provádějí plně automaticky od nejmenšího až po největší průměr. Zpracování otevřených profilů o průřezech “L”, “U” a plochých tyčí se rovněž považuje za zcela standardní a i tyto dílce procházejí procesem zpracování zcela automaticky.

Vláknový laser poskytuje široké možnosti z hlediska tloušťky materiálu a jeho typu; variabilita se pohybuje od měkké oceli 12 mm do 4 mm pro mosaz. 3D obrábění doplňuje celkovou nabídku tohoto vysoce flexibilního systému, který dokáže vyhovět nejrůznějším výrobním požadavkům. Produktivita, kvalita, preciznost, flexibilita, automatizace a snadnost použití. Pro každý z těchto faktorů nabízí LT7 pokročilá řešení, které obstojí před každou konfrontací.  Výrobce ovšem neponechal náhodě ani uživatelsky přívětivé ovládání, s inteligentním programováním řezacích procesů.

ADIGE-SYS LS7
V novém showroomu R.D.I jsou tyto stroje dva, ale s odlišnou konfigurací, čímž se demonstruje pro potenciální zákazníky variabilita výběru. Zájemce si tak může prohlédnout i vyzkoušet které funkce jsou pro jeho výrobu zajímavé a do kterých se tudíž vyplatí investovat. Obecně představuje LS7 precizně promyšlenou evoluci laserového řezání plechu.

LS7 disponuje speciální analytikou BLM Group a lze jej tak snadno zapojit do plnohodnotných procesů Průmyslu 4.0. Výkon laseru se může lišit od 3 do 12 kW v závislosti na tloušťce a kvalitě řezaného materiálu. Je dodáván pro formáty plechu 3,0 x 1,5 m nebo 4,0 x 2,0 m. Důmyslná a mimořádně tuhá konstrukce stroje je osazená komponenty renomovaných světových výrobců. Je vybavena řídicím systémem Siemens a intuitivní CAD/CAM aplikací od Lantek Expert.

LS7 vyniká i variabilitou zástavby do výrobních prostor, kdy díky paletovému uspořádání samostatných technologických celků dokážeme umístit zdroj, chlazení i odsávání tak, abychom se vždy přizpůsobili dispozicím daného layoutu. Vlastní instalace stroje tak od vykládky z kamiónu po zprovoznění laseru trvá pouze tři dny.

Maximální využití všech předností LS7 umocňuje nadstandardně rychlá a dlouhodobá dostupnost náhradních dílů, kvalitní servisní služby poskytované vlastními techniky, možnost prodloužení záruční doby na stroj a poskytování dlouhodobého pozáručního servisu. Při vývoji LS7 se dbalo na vysokou ovladatelnost stroje i pro méně zkušenou obsluhu. To je benefit, který dnes ocení mnoho firem. Rychlost zaškolení obsluhy a snadnější náhrada pracovníka, to vše má dopad na ziskovost výroby. LS7 je proto považován za výjimečně výhodnou investici.

Druhá konfigurace LS7 nabízí speciální 2D ovládání laserového paprsku pro dokonalé hrany. Stroj automaticky mění průměr laserového paprsku, aby umožnil rychlejší řezy na tenčích materiálech a čistší řezy na tlustších. Perfektní trysky s automatickými změnami a monitorováním zajišťují, že stroj se sám postará o čištění, výměnu a kontrolu opotřebení trysek. Použití stlačeného vzduchu nabízí lepší ekonomiku provozu než řešení s dusíkem či kyslíkem. Aktívní kamerový systém dokáže využít i zbytky plechů po předešlém pálení a ušetřit tak nemalé peníze za materiál, který by jinak neekonomicky skončil ve šrotu. Standardně lze malé kovové zbytky po pálení pohodlně vyjmout pomocí speciálních boxů pod řeznou plochou.

Samozřejmostí je možnost jeho dovybavení o různé stupně automatizace – nakládání a vykládání plechů a věžové zásobníky palet – to vše opět s velkou mírou variability. Proto je druhý vystavený LS 7 spřažen s manipulačním systém Sartorello, s kterým tvoří dokonalou dvojici pro plně automatizovaný provoz.

SARTORELLO
Automatický zakladač Sartorello zajišťuje podstatné zvýšení produktivity řezacího pracoviště. Plná automatizace, která nevyžaduje přítomnost obsluhy se stará o dodání plechů k řezání, ale také o vykládku. Zásobník se skládá s věžového regálu, v kterém jsou připraveny plechy pro řezání a ze zakládacího systému, který odebírá plechy z regálu a dodává je k řezání. Stejný systém pak odebírá vypálené plechy a předává je na vybrané police pro hotové díly.

Firma Sartorello je italský specialista na automatizaci průmyslové výroby a interní logistiky. Ovládací pult zakladače má grafické rozhraní, což dovoluje intuitivní ovládání, snadné přepínání mezi úlohami při změně sérií a podobné záležitosti. Doplněk tohoto typu ocení především firmy, které směřují k vyšší produktivitě a maximální automatizaci.

Ohýbačka profilů COMACO Model 303
Malý, ale šikovný stroj, který zvládne malokusovou práci s manuální obsluhou, ale s širokou paletou tvarů a velikostí profilů. Pro R.D.I. to je zajímavý doplňkový sortiment, který je populární pro dílenskou výrobu vyžadující snadnou obsluhu, robustnost a dlouholetou spolehlivost. Stroj může být řešením na občasné potřeby ohybů, ale také mezistupněm pro pozdější přechod na číslicově řízené ohýbačky.

A na závěr vzorky
Malí a možná i trochu nedocenění pomocníci, kteří ukazují rozsáhlé možnosti vystavovaných strojů, jsou v showroomu R.D.I. na správných místech a v hojném počtu. Ukazují i pokrok, kterým tyto strojírenské technologie prošly za poslední desetiletí. Mnoho z vystavených vzorků by dříve nebylo možno vyrobit tak snadno, tak rychle a tak levně, jako dnes. Týká se to především laserového řezání profilů a trubek, ale velmi zajímavé jsou i ukázky u ohýbacích strojů. Ostatně i logo BLM podle firemní legendy vzniklo z tvaru prvního pokusu při vývoji první automatizované ohýbačky.

Nová hala se společnosti R.D.I. povedla a stejně tak se povedla i oslava jejího otevření. Zajímaví lidé, zajímavé stroje a technologie. Velmi příjemně a užitečně strávený čas pro všechny návštěvníky a nezbývá než R.D.I. přát, aby se mnoho a mnoho dalších přišlo do nového showroomu podívat. Firma má nyní důstojné, moderní centrum pro prezentaci svých mimořádně kvalitních produktů, což je nejen významná konkurenční výhoda, ale i symbol úspěšnosti vedení firmy i zaměstnanců.

Pokud i vy máte zájem si nechat v klidu předvést nejmodernější stroje, konzultovat potřeby vaší firmy nebo jen zjistit, jaké výhody nabízí stroje od R.D.I. vůči konkurenci, stačí zavolat a domluvit si návštěvu showroomu v Brandýse nad Labem.

Zveme vás k návštěvě showroomu R.D.I.

V první části reportáže se můžete podívat, jak nová hala vypadá a jak probíhalo její slavnostní otevření.

rdi nové logo

R.D.I. s.r.o.
Strojírenská 2606
(bývalá Pražská 298 – areál AMZ)
250 01, Brandýs nad Labem
Email.: asistentka@rdisro.cz
Mob.: + 420 725 959 940
Tel: +420 326326230