Sociální politika EU může a měla by podporovat její konkurenceschopnost
BusinessEurope dnes zveřejnila své priority pro sociální dimenzi EU na příštích pět let. Tento dokument byl představen předsedkyni Evropské komise Ursule Von der Leyenové, výkonnému místopředsedovi Valdisi Dombrovskisovi a evropskému komisaři pro pracovní místa a sociální práva Nicolasi Schmitovi na setkání na vysoké úrovni s evropskými sociálními partnery.
Prezident BusinessEurope Fredrik Persson v komentáři k publikaci řekl: „Silná ekonomika je nezbytná pro ochranu našeho evropského způsobu života. Dobře navržené politiky zaměstnanosti a sociální politiky mohou zvýšit konkurenceschopnost a produktivitu Evropy.”
Evropská podnikatelská komunita nastínila pět klíčových priorit pro sociální politiku EU, které pomohou zvrátit pokles její globální konkurenceschopnosti. K usnadnění mobility pracovních sil a dokončení jednotného trhu jsou zapotřebí opatření EU. Stejně důležité je rozšiřování účasti na trhu práce, vybavení pracovníků dovednostmi osvědčenými v budoucnosti a přilákání kvalifikovaných pracovníků ze třetích zemí. Evropské společnosti se potýkají s akutním nedostatkem pracovních sil a dovedností, které podkopávají jejich konkurenceschopnost a tím i budoucí růst a zaměstnanost Evropy.
Klíčové datové body
- V roce 2023 se v rámci EU přestěhovalo pouze 3,8 % obyvatel EU v produktivním věku.
- Míra neobsazených pracovních míst v EU od roku 2013 roste a nyní vysokým tempem stagnuje: v prvním čtvrtletí roku 2024 bylo v EU neobsazeno 2,6 % pracovních míst.
- Pouze tři členské státy EU jsou v top 10 nejatraktivnějších destinací OECD pro vysoce vzdělané pracovníky.
Přečtěte si zde Priority BusinessEurope pro sociální dimenzi EU na období 2024–2029
Zdroj zprávy: BUSINESSEUROPE