Soud povolil reorganizaci společnosti Aluprogress

Aluprogress

Strakonický výrobce hliníkových odlitků pro automobilový průmysl – společnost Aluprogress bude řešit svůj úpadek reorganizací. Povolil to soud v návaznosti na schválení návrhu na schůzi věřitelů. Společnost má nyní 4 měsíce na přípravu reorganizačního plánu. Počítá se zachováním výroby i pracovních míst s pomocí investora.

Aluprogress areál

„Už jsme začali s hledáním investora, který má pomoci vyplatit věřitele a stane se novým majitelem. Oslovili jsme tři desítky vytipovaných firem a předpokládáme, že někdy v červnu bychom mohli znát výsledek,“ uvedl Pavel Babiš, krizový manažer a člen představenstva společnosti Aluprogress.

Aluprogress je od 7. ledna v úpadku. Do dluhů se společnost dostala v důsledku nepříznivé situace automobilového průmyslu v Evropě, vlivem vysokých cen energií a negativně k tomu přispěly i spory mezi dvěma hlavními vlastníky. Podle vedení má ale společnost stále perspektivu, know-how, kvalitní produkty, dobré vztahy se zákazníky a zkušené zaměstnance.

Aluprogress

„Díky tomu, že už proběhly některé restrukturalizační kroky a na dalších pracujeme, je finanční situace firmy stabilizovaná a dosahujeme kladného provozního zisku EBITDA. Pokračujeme také v opravách, údržbě a dovybavení strojů, abychom zvládali efektivněji plnit požadavky zákazníků. A plánujeme nabrat několik nových zaměstnanců,“ doplnil Pavel Babiš.

Také analýza renomované společnosti EY potvrdila, že provoz je rentabilní a tržby by měly stačit na pokrytí provozních i reorganizačních nákladů. Projednání návrhu firmy Aluprogress na povolení reorganizace bylo předmětem schůze věřitelů 4. dubna u Krajského soudu v Českých Budějovicích. Pro řešení úpadku reorganizací hlasovalo 100 % přítomných zjištěných zajištěných věřitelů a 92,5 % přítomných nezajištěných věřitelů. Společnosti Confal soud nepovolil hlasování z důvodu koncernového propojení a střetu zájmů. Věřitelé si na schůzi také zvolili nový 3členný věřitelský výbor ve složení: UniCredit Bank, ČSSZ a Tiesse Praha.

aluprogres

Na návrh největšího věřitele se změnil insolvenční správce, stal se jím David Vandrovec. Soud ustanovil znalce, který má do 60 dnů vyhotovit znalecký posudek. V něm ocení majetkovou podstatu dlužníka a určí současnou hodnotu plnění, kterou by věřitelé zřejmě obdrželi, kdyby dlužníkův úpadek byl řešen konkursem. Soud také vyzval dlužníka, aby ve lhůtě 120 dnů předložil reorganizační plán.

„Společnost ustála složitý vstup do insolvenčního řízení, zákazníci podpořili restrukturalizační opatření, zaměstnanci se semkli a po vyřešení paralýzy statutárního orgánu se otevřela cesta pro vstup investora. Reorganizační plán předložíme ve stanovené lhůtě, pokud to stav jednání s investory umožní a nebude třeba žádat o prodloužení,“ upřesnil Václav Žalud z advokátní kanceláře Glatzová, která reorganizační plán připravuje s krizovým manažerem.

Stěžejním předpokladem reorganizace je udržení výroby, což se zatím daří. Pohledávky přihlásilo přes 160 věřitelů o objemu celkem zhruba 500 milionů korun bez započtení duplicitních pohledávek. Největším a zároveň jediným zajištěným věřitelem je banka, která poskytla firmě provozní a investiční financování.

Spor mezi dvěma hlavními akcionáři a zároveň členy představenstva ohrožoval chod firmy i zájmy věřitelů a komplikoval insolvenční řízení, proto soud na návrh insolvenčního správce vydal 5. února předběžné opatření, kterým přešla část oprávnění valné hromady na insolvenčního správce. Ten změnil stanovy a jmenoval v součinnosti s prozatímním věřitelským výborem jediného člena představenstva, kterým se stal krizový manažer Pavel Babiš. To přispělo k uklidnění situace a společnost se může soustředit na udržení provozu podniku, přípravu reorganizačního plánu a hledání investora. Věřitelům reorganizace přinese vyšší uspokojení než v případě konkurzu. Úspěšná reorganizace umožní další rozvoj společnosti a povede k udržení zaměstnanosti v regionu.

Aluprogress se zabývá výrobou a opracováním odlitků ze slitin hliníku zejména pro automobilový průmysl. Z celkové produkce exportuje 75% na vyspělé automobilové trhy. Mezi hlavní odběratele patří francouzské, italské, rakouské a holandské podniky. Společnost je rozdělena na 3 hlavní provozy, odlitky vyrábí metodou přesného lití za vysokého nebo nízkého tlaku, opracování odlitků provádí na moderních obráběcích centrech. Firmu odkoupila v roce 2015 slovenská společnost Confal, v současné době drží akcie Confal a soukromé osoby. Aluprogress sídlí ve Strakonicích, zaměstnává zhruba 250 lidí a její roční obrat dosahuje 500 mil. Kč.

Zdroj zprávy: Aluprogress
aluprogress logo