Unikátní stroje Sp-Tech na MSV 2019

Sp-Tech

Je mnoho firem, které na českém trhu nabízejí strojírenským firmám technologie anebo stroje zahraniční výroby. Méně je ovšem těch, které při tom mají vlastní výrobu nebo vyvíjejí a nabízejí svoje vlastní technologie. Sp-Tech, s.r.o. patří mezi tyto vzácné výjimky.

Expozice společnosti Sp-Tech, s.r.o. letos představila 3 pracoviště: brousící a odjehlovací stroj COSTA MD5, automatické ohýbací centrum Salvagnini P1 a skutečnou specialitu v podobě robotizovaného broušení.

Costa MD5
Bruska na produkční broušení plochých polotovarů má vyměnitelné a nastavitelné brousící jednotky, takže může plnit úkoly různého druhu, a to od broušení svarů až po odjehlování, odstraňování otřepů z pálení, leštění a tak podobně. Pracovní šířka vstupního otvoru je 1350 mm. Vakuový, resp. podtlakový systém pro přidržování obrobků umožňuje dobře brousit i menší a lehčí plechové části. Výhodou stroje je také automatické seřizování brousících jednotek, přesné seřizování tloušťky opracovávaného materiálu nebo automatické seřízení stroje v závislosti na různých zrnitostech brusných pásů. Spolehlivý stroj od spolehlivého výrobce, který si najde svoje místo v řadě výrobních firem. Sp-Tech tyto stroje dodává i včetně externích filtračních jednotek. Na MSV 2019 firma vystavovala “suchou” filtraci s papírovým filtrem, ale ve svém portfoliu má i vodní filtry, kde je odpad zachycován do vodní lázně.

Salvagnini P1
Automatická ohýbací centra mohou díky své vysoké produktivitě a bezobslužnému provozu nahradit až několik ohraňovacích lisů v řadě výrobního procesu. Bezobslužné automaty od firmy Salvagnini představují nejen produkčně a finančně efektivní řešení pro ohýbání plechů, ale otevírají i možnosti pro Průmysl 4.0. Kvalitní a sofistikované zařízení umožňuje velmi složité ohyby, a to včetně ohybů o 180 stupňů (falc). Samozřejmostí je automatická korekce podle reálné tloušťky a zpětného odpružení materiálu. Stroj rovněž dokáže ohýbat i lakované plechy. Výhodou je, že všechny operace se bez nutnosti seřizování provádí jedním univerzálním nástrojem (viz video níže). Ohýbací centrum tak představuje výrobní řešení s nejmenšími časovými ztrátami ve výrobním cyklu a současně výrazně šetří náklady na obsluhu. Společnost Sp-Tech má výhradní zastoupení pro prodej a servis strojů Salvagnini na českém trhu. Kromě nejmenší verze P1 dodává firma i větší a výkonnější ohýbací centra této značky – P2lean a P4.

Následující video lépe ukáže, jak pracuje univerzální ohýbací nástroj. Ohýbací centra Salvagnini mohou být dovybavena i modulem pro stříhání plechů, což umožňuje výrobu různě tvarovaných profilů. Centra lze rovněž dovybavit roboty, zařízení pro otáčení zakládaného plechu, skladovými systémy apod.

Robotické broušení
Ukázkové robotizované pracoviště bylo tvořeno robotem FANUC se speciální hlavou a synchronizovaným manipulátorem. Hlava je vybavena bruskou a čidly, která snímají přítlak při broušení. Druhá strana hlavy má podtlakové přísavky, které robotu umožňují manipulovat se zpracovávaným polotovarem. Všechno ostatní je řízeno pomocí software, který mimo jiné i vyhodnocuje přítlačnou sílu při broušení a koriguje průběh broušení. Inteligentní hlavy mají konstrukci pro nepřetržité provozy, aktivní odměřování broušeného povrchu a funkci automatické výměny nástroje. Jedná se o unikátní řešení společnosti Sp-Tech, které aktuálně prochází ostrými provozními zkouškami a brzy bude nabízeno jako vlastní produkt firmy.

Následující video vám lépe ukáže práci robota při broušení a můžete si všimnout i manipulace s polotovarem a synchronizaci s manipulátorem v pozadí…

Manipulátor s naklápěcí plošinou si rovněž zaslouží pozornost. V podmínkách expozice splnil pouze pomocnou úlohu, ale v produkční verzi se může starat o přísun polotovarů k brousícímu robotu a k “odvozu” již obroušených částí k dalšímu zpracovaní na jiné pracoviště. Robot si otočí hlavu a přísavkami odebere polotovar z místa, kam mu jej složil manipulátor. Otočí hlavu na aktivaci brusky, provede požadované operace broušení, opět otočí hlavu pro aktivaci přísavek a zpracovaný polotovar přesune na místo, odkud jej převezme manipulátor. Manipulátor má naklápěcí plošinu, která může být využita například k lepšímu přístupu robota k polotovaru…

Kontakt:
Sp-Tech, s.r.o.
office@sp-tech.cz
www.sp-tech.cz
Tel.: +420 325 515 105