Společnost Bosch koncentruje kompetence v oblasti softwaru a elektroniky do divize se 17 000 zaměstnanci

bosch

Auto se v současné době mění především z hlediska softwaru a elektroniky. Očekává se, že do roku 2030 trh softwarově intenzivních elektronických systémů poroste přibližně o 15 procent ročně. Společnost Bosch chce dále rozšířit svoje přední postavení na tomto trhu, a proto zakládá novou divizi „Cross-Domain Computing Solutions“. Stávající i noví zákazníci budou od počátku roku 2021 dostávat elektronické systémy a vhodný software pro všechny oblasti vozidel od přibližně 17 000 zaměstnanců nové divize. „Již nyní obsahují vozidla kolem 100 milionů řádků softwarového kódu. Pouze společnost s rozsáhlými znalostmi v oblasti elektroniky a softwaru bude schopna utvářet budoucnost mobility“, říká Dr. Stefan Hartung, člen představenstva společnosti Robert Bosch GmbH a ředitel obchodní oblasti Mobility Solutions.

bosch

“Již nyní obsahují vozidla kolem 100 milionů řádků softwarového kódu. Pouze společnost s rozsáhlými znalostmi v oblasti elektroniky a softwaru bude schopna utvářet budoucnost mobility.”

…říká Dr. Stefan Hartung, člen představenstva společnosti Robert Bosch GmbH a ředitel obchodní oblasti Mobility Solutions.

bosch

Trend směrem ke stále sofistikovanější elektronice a softwaru se zrychluje. V důsledku toho se významně zvyšuje komplexita vývoje vozidel. Cílem nové divize je zredukovat tuto komplexitu pomocí komplexních softwarových a elektronických řešení. Nové funkce vozidla se navíc v budoucnu měly dostat na silnici mnohem rychleji. Za tímto účelem společnost do nové jednotky sdružuje pracovníky z vývoje softwaru, elektriky a elektroniky z oblastí asistence řidiče a automatizované jízdy, Car Multimedia a elektroniky pohonů a Body Electronics. „Bosch je průkopníkem v automobilové elektronice a již dlouhou dobu je také softwarovou společností. Jsme předurčení k tomu, abychom v naší nové oblasti úspěšně pokračovali v digitalizaci vozidel“, říká Hartung.

“V budoucnu bude software rozhodujícím způsobem určovat schopnosti a vlastnosti vozidel. Díky němu jsou auta stále chytřejší a software poskytuje řidičům hmatatelnou přidanou hodnotu.”

…říká Harald Kröger, člen představenstva společnosti Robert Bosch GmbH.

bosch

Professional Engineer Works on a Computer with a 3D CAD Software and Tests the Electric Car Chassis Prototype with Wheels, Batteries and Engine Standing in a High Tech Development Laboratory.

Software hraje v autě budoucnosti klíčovou roli
Před deseti lety mělo auto cca deset milionů řádků kódu softwaru. Software automatizovaných vozidel ale bude mít mezi 300 a 500 miliony řádků kódu. Pro představu: Jeden milion řádků kódu odpovídá přibližně 18 000 tištěným stránkám textu. „V budoucnu bude software rozhodujícím způsobem určovat schopnosti a vlastnosti vozidel. Díky němu jsou auta stále chytřejší a software poskytuje řidičům hmatatelnou přidanou hodnotu“, říká Harald Kröger, člen představenstva společnosti Robert Bosch GmbH. Bosch jako technologická a servisní společnost identifikovala strategický význam softwaru vozidel velmi brzy a sama jej vyvíjí již asi čtyři desetiletí – s aktuálními investicemi ve výši 3 miliard EUR ročně. Tradiční vývoj softwaru v jednotlivých nezávislých oblastech však stále více naráží na své limity. Proto společnost Bosch sdružuje své silné stránky ve vývoji automobilového softwaru v řešení Cross-Domain Computing Solutions. „Dodání softwaru z jednoho zdroje je naší odpovědí na obrovskou výzvu stále větší digitalizace automobilů“, říká Kröger. Ten je zodpovědný za novou divizi, v níž bude v budoucnu vyvíjen jak základní software pro počítače a řídicí jednotky vozidel, tak i software pro funkce vozidla – od parkovacího asistenta a systému varování před vyjetím z jízdního pruhu až po streamování hudby. Díky tomu budou nové funkce v budoucnu uživatelům dostupné mnohem rychleji a prostřednictvím aktualizace softwaru. Výrobci vozidel tak mohou svým zákazníkům nabídnout přesvědčivý zážitek z vozidla z jednoho zdroje.

bosch

Aktivní utváření změn v elektronice vozidla
Souběžně s komplexním vývojem softwaru Bosch intenzivně pracuje na tom, aby byla elektrická a elektronická (E/E) architektura vozidel připravena na budoucnost. Společnost proto sdružuje vývoj počítačů vozidel, řídicích jednotek a senzorů do své nové jednotky. Jejich hladká interakce bude v budoucnu rozhodující. „Hlavním úkolem Cross-Domain Computing Solutions bude zvládnout komplexitu a co nejvyšší bezpečnost elektronických systémů“, říká Kröger. Společnost Bosch klade velký důraz na vysoce výkonné počítače jako technický základ pro digitalizaci moderních vozidel. Sdružují stále komplexnější funkce ve všech oblastech vozidla a přebírají úkoly jednotlivých řídicích jednotek. „V současných prémiových vozidlech je instalováno více než 100 jednotlivých řídicích jednotek, i v malých vozech je jich dnes 30 až 50. Pomocí vysoce výkonných počítačů lze tento počet v budoucnu výrazně snížit“, vysvětluje Kröger. Díky tomu, že tyto počítače vozidel pro funkce kokpitu a propojení, asistenční systémy řidiče a automatizovanou jízdu a pohon se nyní vyvíjejí v jedné divizi, vzniká konzistentní IT architektura pro celé vozidlo. Ta zajišťuje bezproblémovou souhru elektrických a elektronických součástek. Kromě toho Bosch realizuje cenné synergie.

“Dynamická změna směrem ke stále rozsáhlejší digitalizaci vozidel bude zásadním způsobem utvářet novou divizi. Díky naší nové struktuře jsme nyní lépe schopni splnit měnící se požadavky trhu a našich zákazníků.”

…říká Harald Kröger, člen představenstva společnosti Robert Bosch GmbH.

Blíže k trhu a zákazníkům
Díky Cross-Domain Computing Solutions bude společnost Bosch v budoucnu nabízet zákazníkům elektroniku a software vozidel z jednoho zdroje. „Dynamická změna směrem ke stále rozsáhlejší digitalizaci vozidel bude zásadním způsobem utvářet novou divizi. Díky naší nové struktuře jsme nyní lépe schopni splnit měnící se požadavky trhu a našich zákazníků“, vysvětluje Kröger. Od začátku roku 2021 se celá divize Car Multimedia a další produktové jednotky divizí Powertrain Solutions, Chassis Systems Control a Automotive Electronics, které vyvíjejí komplexní softwarově náročné elektronické systémy, spojí pod jednu střechu v Cross-Domain Computing Solutions. Nová divize bude zaměstnávat přibližně 17 000 lidí ve více než 40 závodech a ve více než 20 zemích. Detaily budoucí organizace budou vypracovány za účasti odpovědných zástupců zaměstnanců.

Sdružování výrobních kompetencí
Již v dubnu 2020 Bosch sloučil celou výrobu elektroniky obchodní oblasti Mobility Solutions. Divize Automotive Electronics nyní koordinuje výrobu řídicích jednotek a počítačů vozidel ve všech oblastech vozidla. Díky tomu společnost také realizuje synergie ve výrobě. V nové výrobní síti pracuje cca 21 000 zaměstnanců ve 21 závodech a 14 zemích.

Zdroj zprávy: BOSCH
Bosh