Společnost Misan představila na MSV 2023 unikátní robotickou buňku a výkonné obráběcí stroje
Moderní a prostorná expozice společnosti Misan v pavilonu P prezentovala, že dlouhodobá snaha firmy o další rozvoj je úspěšná. Misan stejně jako v minulém roce vystavoval kromě prestižního pavilonu P také v pavilonu A1, kde předváděl možnosti profesionálního laserového 3D tisku (viz níže v reportáži). Ovšem v pavilonu P se pochlubil tím nejcennějším, co firma může nabídnout, a sice výsledkem vlastního vývoje. Jak je u společnosti Misan zvykem, představil i řadu vysoce kvalitních strojů ze svého portfolia. Letos se také moc povedl design expozice, která vypadala opravdu dobře a přitahovala zájem kolemjdoucích návštěvníků…
Na ploše expozice byly vystaveny 2 samostatné stroje, speciální demonstrátory nového řídicího systému OKUMA a jedna velmi komplikovaná výrobní sestava vlastní výroby – unikátní robotická buňka se dvěma roboty, dvěma obráběcími stroji a měřícím zařízením. Na všechno se nyní postupně podíváme…
Okuma Genos M460V-5AX
Cenově dostupné 5osé vertikální obráběcí centrum je speciálně navrženo pro výrobu vysoce přesných dílů a poskytuje působivé rychlosti úběru materiálu v kompaktním designu. Jeho pevná dvousloupová struktura, plné 5osé simultánní řízení a tepelná stabilita mu dávají schopnost snadno obrábět různé materiály.
Genos M460V-5AX má otočný stůl i kolíbku polohovánu pomocí hypoidního převodu, které oproti šnekovému převodu má vyšší účinnost, menší hlučnost a je kompaktnější. Vliv na dosažení vyšších přesností má také vysoce přesné indexování os (A/C: ±4 sec, opakovatelnost A/C: ±1 sec). Kvalitní povrch je také dosahován díky softwarové podpoře, která je součástí základní výbavy stroje.
Řídicí systém s dotykovou obrazovkou OSP-P300MA-H je vlastním systémem firmy Okuma, což jí umožňuje zavádět funkce přímo určené jejich strojům. Jednou z významných vlastností systému, klíčovou pro mnoho zákazníků, je např. schopnost stroje navázat na poslední blok po přerušení chodu programu.
Tato verze systému má vyladěno ovládání, aby urychlovalo a lépe vyhovovalo práci obsluhy. Nováček i profesionál má stroj vždy zcela pod kontrolou. Stačí vybrat jedno ze tří hlavních prostředí (nastavení/programování/nástroje), a pak se jen dotýkat obrazovky. Okuma je také výrobcem vlastních elektromotorů, pohonů a odměřování. Všechna odměřování jsou ve standardu absolutní, a odpadá tím nutnost najíždět po spuštění stroje do referencí. Vlastním vývojem všech rozhodujících uzlů Okuma přebírá plnou odpovědnost za jejich součinnost, a tedy celkovou funkci stroje.
Rovinná bruska ACC-63SA1
Jedná se o rovinnou brusku s křížovým stolem a automatizovaným řízením od firmy OKAMOTO. Přesná povrchová bruska nové generace je vybavena nově vyvinutým uživatelsky přívětivým ovládacím panelem. Nové ovládání s dotykovým LCD displejem umožňuje snadné sledování funkcí stroje a účinné zásahy obsluhy stroje. Výhodou této spolehlivé brusky je jednoduchý, plně automatický pracovní mód, kombinovaný s možností ručního obrábění. Stroj je mezi uživateli oblíben i díky plně automatickým cyklům broušení a orovnávání obrobků.
Okamoto ACC-63SA1 má silně žebrovanou mehanitovou konstrukci, která zabezpečuje optimální tuhost a přesnost. Stroj má v základní výbavě digitální odečítání polohy v příčném směru a příčný posuv je realizován servořízením a kuličkovým šroubem.
Demonstrátor nového řídicího systému OKUMA OSP-P500
Tento exponát je zajímavou specialitkou, která je určena pro demonstraci připravované evoluce v řídícím systému strojů OKUMA, která přijde v průběhu příštího roku. Právě díky tomuto zařízení se zájemci mohou seznámit s novým uživatelským prostředím systému a s novými funkcemi. OKUMA je významným výrobcem obráběcích strojů nejvyšší světové úrovně, takže upgrade na novou verzi řídícího systému se bude týkat mnoha strojírenských firem po celém světě. Demonstrátor tak umožňuje lepší přípravu na změny a také snížení případných obav z nutnosti osvojit si nové postupy při programování CNC strojů.
Nový systém má být revoluční. Bude zvyšovat udržitelnost, resp. pracovat s optimalizacemi energií a sledováním uhlíkové stopy u produkce výrobků na strojích OKUMA, což ocení zejména výrobci s povinností předkládat zprávy ESG, resp. vydávání nefinančního reportingu. Nabídne vysokou úroveň práce s digitálními dvojčaty a 21,5″ displej umožní obsluze skutečně pohodlné, přehledné a intuitivní ovládaní obráběcích strojů. Cílem je rychlejší zaučení obsluhy, ale přibydou i funkce bezpečných aktualizací systému, možnost lepšího využití prediktivních simulací s předvýpočtem optimálních časů, takzvané “chytré operace” a mnoho dalšího.
Vlastní vývoj společnosti Misan – unikátní robotická buňka
Představená robotická buňka byla vybavena vlastním systémem MISAN, který díky otevřenému formátu umí spolehlivě komunikovat s běžně používanými firemními systémy (SAP S/4HANA, Helios, Minerva a mnoho dalších). Díky tomu lze robotickou buňku MISAN snadno začlenit do výrobních jednotek, které směřují k Průmyslu 4.0.
Nová robotická buňka se může pyšnit nasazením hned dvou robotů, které obsluhují 2 obráběcí stroje, vstupní a výstupní zásobníky a jedno měřící zařízení. Komponenty buňky jsou na nejvyšší technické i kvalitativní úrovni. Roboty FANUC a Yaskawa obsluhují japonské CNC stroje, a to soustružnické centrum Okuma Space Turn LB3000 EXII (MYW-800) a pětiosé obráběcí centrum SPEEDIO M200Xd1-5AX. O měření se pak stará špičkový souřadnicový měřící stroj ZEISS DuraMax, který eliminuje potřebu používání pevných kalibrů.
Proces výroby v buňce probíhá tak, že robot Fanuc vyjme polotovar ze synchronizovaného zásobníku a vloží do soustružnického centra Okuma, tam se provede první soustružení, načež Fanuc vymění ve stroji opracovaný kus za další polotovar a opracovaný kus vloží na čekací místo. Odtud jej převezme Yaskawa a vloží do obráběcího centra Speedio, odkud vezme hotový díl a vloží jej do přípravku měřícího stroje Zeiss DuraMax. Po změření díl přesune do zásobníku pro opracované díly. Popsaný proces je ještě o něco složitější, protože oba roboty používají rotační manžety s vícenásobnými chapadly (pro různé úchopy), aby se ušetřil operační čas, takže jsou synchronizovány i výměny, resp. natočení a aktivace chapadel.
Samozřejmě buňka může být sestavena z jiných komponent, podle přání zákazníka. Nejdůležitější je zmíněný systém, který umí vyvolat a také uhlídat celou symfonii pohybů robotů a koordinované práce všech strojů v buňce, a to včetně dvou synchronizovaných zásobníků.
3D tiskarna GE Aditive Concept Laser M2 cousing
V pavilonu A1 byla v části věnované 3D tisku umístěna i vedlejší expozice firmy MISAN, kde společnost předváděla schopnosti průmyslové tiskárny GE Aditive Concept Laser M2 cousing. Laserová 3D tiskárna spéká kovový prášek s vysokou přesností po jednotlivých mikrovrstvách, čím vytvoří požadovaný výsledný tvar kovové části. Je to vhodné řešení pro produktivní výrobu v automobilovém, leteckém nebo kosmickém průmyslu, ale obecně lze tiskárnu využít kdekoli pro průmyslovou výrobu těles z titanových, hliníkových, ocelových a dalších kovových slitin, případně i z čistých kovů. Najde uplatnění všude tam, kde klasické metody obrábění nestačí. Výrobce tiskárny je současně i dodavatelem vysoce kvalitních a ekonomicky zajímavých práškových materiálů s přesně definovanými fyzikálními, resp. pevnostními vlastnostmi. Má vlastní vývojové laboratoře pro aditivní metalurgii, které představují světovou špičku v oboru. GE Aditive Concept laser M2 má pracovní prostor 245 x 245 x 350 mm (x, y, z), rozměry 2739 x 2050 x 2781 mm (Š x H x V) a hmotnost 2500 kg. Tloušťka nanášené vrstvy se může pohybovat od 25 do 120 μm.
K vidění byly i funkční výsledky a mezi nimi také ukázka praktického využití 3D tiskárny GE Aditive Concept Laser M2 Couising ve formě laserem tištěné těhlice pro závěs a pohon kol na závodní studentské elektrické formuli týmu EFORCE fee Prague formula….
Na závěr prohlídky expozice společnosti MISAN nesmíme zapomenout na pozvánku, kterou na společný seminář s firmami Hofmeister a t-support zvala do svého školicího a předváděcího střediska Misan s.r.o. v Lysé nad Labem, a to ve dnech 22. a 23.11.2023. Podrobnosti najdete tady.
Kontakt:
Misan s.r.o.
Ke Vrutici 1795, 289 22 Lysá nad Labem
www.misan.cz
lysa@misan.cz
+420 325 551 440