Společnost ŠKODA AUTO vyrobila třináctimiliontou převodovku aktuální generace

škoda

Společnost ŠKODA AUTO dnes vyrobila třináctimiliontou převodovku aktuální generace. V současnosti česká automobilka ve svém hlavním výrobním závodě v Mladé Boleslavi pro koncern Volkswagen vyrábí převodovky typu MQ/SQ100 a MQ200 a v závodě Vrchlabí pak přímo řazenou převodovku DQ200. Vedle různých modelů značky ŠKODA se tyto převodovky montují i do vozů dalších značek koncernu Volkswagen.

Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast výroby a logistiky, zdůraznil: „Dnes jsme překonali působivou hranici 13 milionů vyrobených převodovek současné generace. Toto výrobní jubileum je výsledkem vysoké kompetence a velkolepého týmového ducha našich pracovníků. Díky těmto silným stránkám strategický význam výroby komponentů společnosti ŠKODA AUTO neustále rostl, i v celokoncernovém měřítku se výroba komponentů vyvinula v důležitý pilíř výrobního svazku všech koncernových značek.“

škoda auto převodovka

Christian Bleiel, vedoucí výroby komponentů ve společnosti ŠKODA AUTO, dodává: „Naše závody v Mladé Boleslavi a Vrchlabí patří k nejmodernějším a nejefektivnějším výrobním závodům v celém automobilovém průmyslu. Naše převodovky splňují požadavky nejvyšší kvality. Výroba těchto převodovek v našich komplexních hi-tech-výrobních zařízeních vyžaduje dlouholetou zkušenost a vysokou kvalifikaci zaměstnanců. Prostřednictvím inovací, procesu kontinuálního zlepšování, automatizace a zejména digitalizace výrobu komponentů ve společnosti ŠKODA AUTO s odhodláním dále rozvíjíme.“

V současnosti vyrábí společnost ŠKODA AUTO celkem tři typy převodovek, které se vedle modelů značky ŠKODA používají i ve vozech jiných značek koncernu Volkswagen. V hlavním výrobním závodě v Mladé Boleslavi vyrábí ŠKODA AUTO už od roku 2000 převodovku MQ200 v pětistupňovém a od roku 2011 i v šestistupňovém provedení pro vozy s benzinovým motorem a zdvihovým objemem 1,0 až 1,6 litru. Od zahájení výroby v roce 2000 do dnešního dne vzniklo více než 7 590 000 převodovek tohoto typu. Denní objem výroby aktuálně činí 2000 kusů.

Převodovky MQ100/SQ100, které se v Mladé Boleslavi vyrábí od roku 2011, byly původně koncipovány pro vozy řady „New Small Family“ koncernu Volkswagen a nejprve sloužily ve vozech ŠKODA CITIGO, VW up! a Seat Mii. Poté, co se tyto modely – s výjimkou modelu VW up! – dodávají výlučně s bateriovým elektrickým pohonem, zajišťují dnes tyto převodovky přenos hnacího momentu zejména v modelech ŠKODA FABIA a dalších malých vozech koncernu Volkswagen s benzinovými motory o objemu 1,0 litru. V srpnu 2020 výrobní haly v Mladé Boleslavi opustila dvoumiliontá převodovka typu MQ100/SQ100.

Od roku 2012 vyrábí ŠKODA AUTO v závodě na výrobu komponentů ve Vrchlabí navíc i automatickou sedmistupňovou přímo řazenou převodovku (DSG) DQ200. Při aktuální produkci 2300 kusů denně dosud vzniklo už více než 3 300 000 exemplářů převodovky DQ200. I tato převodovka se používá jak v modelech značky ŠKODA, tak i ve vozech dalších koncernových značek. Jen v roce 2019 vyrobila společnost ŠKODA AUTO zhruba 1 125 200 převodovek, průměrný denní objem výroby v součtu všech typů činil 4800 kusů.

Zdroj zprávy: ŠKODA AUTO a.s.
Škoda