Společnosti ABB a Covariant se spojily, aby společně uvedly na trh integrovaná robotická řešení využívající umělou inteligenci

ABB

ABB urychluje expanzi do sektorů distribuce a elektronického obchodování a využívá k tomu umělou inteligenci (AI) společnosti Covariant, která zvítězila v globální soutěži, v níž ABB hledalo AI partnera pro společný vývoj inteligentních robotických technologií.

covariant

Společnost ABB, přední světový dodavatel průmyslových robotů, uzavřela partnerství se start-up společností Covariant z amerického Silicon Valley, která se zabývá vývojem umělé inteligence. Cílem tohoto partnerství je uvést na trh robotická řešení využívající umělou inteligenci. Jako první chtějí společnosti nasadit umělou inteligenci do procesu plně automatizovaného vyřizování skladových objednávek.

Toto partnerství spojuje dohromady dvě společnosti, které sdílejí vizi robotiky využívající umělou inteligenci, v níž inteligentní roboty pracují po boku lidí v dynamickém prostředí a jsou schopny se kolektivně učit a s každým dokončeným úkolem se zlepšovat.

Sektor elektronického obchodování zaznamenává na celém světě obrovský rozmach. ABB v této souvislosti identifikovalo významné příležitosti pro robotická řešení využívající umělou inteligenci v širokém spektru aplikací včetně logistiky, skladování a třídění balíků a pošty. Podle statistického serveru Statista vzrostou globální tržby v oblasti elektronického obchodování v průběhu příštích pěti let o více než 50 procent z 1,7 bilionu euro v roce 2019 na 2,6 bilionu euro v roce 2024.

Vzrůstající poptávka pro službách elektronického obchodování a komplexní povaha tohoto procesu s vysokým podílem lidské práce nabízí jedinečný potenciál pro inteligentní automatizaci. Podle společnosti Beroe Inc., která působí v oblasti „procurement intelligence“, roste trh rovnoměrným tempem (složená roční míra růstu (CAGR) dosahuje 4-5 %) a očekává se, že do roku 2021 dosáhne hodnoty 51,3 miliard euro. Dnešní provoz skladů vyžaduje velký podíl lidské práce a průmysl má problém najít a udržet si zaměstnance pro balení a vyzvedávání zboží. Roboty jsou ideální pro vykonávání opakujících se úkolů, až dodnes ale postrádaly inteligenci potřebnou k identifikaci desítek tisíc neustále se měnících výrobků a manipulaci s nimi, což je realita v typickém dynamickém skladovém provozu.

ABB zahájilo globální soutěž v roce 2019. V jejím průběhu hodnotilo způsob, jakým 20 předních start-upů v oblasti umělé inteligence vyřešilo 26 problémů v oblasti vyzvedávání, balení a třídění, s nimiž se potýkají sklady v reálném životě. Cílem bylo pochopit, zda je umělá inteligence dostatečně vyspělá, aby ji bylo možné využít pro robotizaci a automatizaci segmentu. ABB rovněž hledala technologického partnera, s nímž by mohla společně vyvíjet robustní řešení v oblasti umělé inteligence, které by podporovalo autonomní manipulaci s materiálem a umožnilo robotům zvládat velké množství odlišných položek.

Covariant Brain je univerzální SW umělé inteligence, který umožňuje robotům vidět, uvažovat a reagovat na svět kolem sebe a dokončovat úkoly, které jsou příliš složité a rozmanité, aby je zvládaly tradičně programované roboty.

Software společnosti Covariant umožňuje robotům učit se novým úkolům pomocí metody pokus-omyl, a tak trvale rozšiřovat škálu objektů, které mohou vyzvedávat.

„Naše partnerství se společností Covariant je součástí naší strategie, v jejímž rámci chceme proniknout do nových růstových sektorů, jako je distribuce a e-commerce. Dokonale doplňuje naši nabídku a podporuje náš cíl stát se společností první volby v oblasti robotických řešení pro zákazníky. Spojení umělé inteligence a našich robotů otvírá zcela nové pole příležitostí a aplikací pro širokou řadu průmyslových odvětví,“ uvedl Sami Atiya, prezident ABB Robotika a automatizace.

„Pokud chceme pokročit s vývojem umělé inteligence, musíme ji nyní přenést z laboratoří do reálného světa. Jsme nadšeni, že můžeme spolupracovat s ABB na vytváření robotických řešení s umělou inteligencí pro zákazníky z celého světa a využívat více jak padesátileté zkušenosti ABB v oblasti robotiky a nasazování automatizačních systémů v nejnáročnějších průmyslových prostředích,“ uvedl Peter Chen, spoluzakladatel a CEO společnosti Covariant.

První instalace společného řešení firem ABB a Covariant s umělou inteligencí je právě nyní realizována ve společnosti Active Ants (součást skupiny bpost), čelního poskytovatele služeb elektronického obchodování pro internetové společnosti působící v nizozemském Utrechtu.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je technologický lídr a průkopník s rozsáhlou nabídkou výrobků, služeb a řešení pro digitální průmysl. V návaznosti na více než 130letou tradici inovací dnes společnost ABB stojí v čele digitalizace průmyslu, podporována čtyřmi obchodními jednotkami s vedoucím postavením na trhu a výraznou orientací na zákazníka (Elektrotechnika, Průmyslová automatizace, Pohony, Robotika a Automatizace) a společnou digitální platformou ABB Ability™. Stávající obchodní jednotka Energetika se v roce 2020 spojí se společností Hitachi. ABB působí ve více než 100 státech a má přibližně 147 000 zaměstnanců. www.abb.com.

Covariant vytváří Covariant Brain: univerzální software umělé inteligence, který umožňuje robotům vidět, uvažovat a reagovat na svět kolem nich. Byla založena v roce 2017 nejlepšími světovými výzkumníky v oblasti robotiky a umělé inteligence z UC Berkeley a Open AI. Přináší nejnovější průlomové objevy v oblasti umělé inteligence a umožňuje společnostem využívat největší příležitosti v průmyslu. Společnost sídlí v kalifornském Berkley. Více informací najdete na stránkách covariant.ai

Zdroj zprávy: ABB