Společnosti českého obranného průmyslu ze skupiny CSG se prezentovaly na Future Forces Forum 2024 v Praze
Během letošního Future Forces Forum (FFF) se v rámci společné expozice představily přední firmy českého obranného průmyslu ze skupiny CSG. Odborná veřejnost i politické osobnosti měly možnost seznámit se s řadou výrobků i služeb, které tyto společnosti v Česku vyvíjejí, vyrábějí a nabízejí svým partnerům a zákazníkům, včetně Armády České republiky. Zároveň se skupina CSG prezentovala jako generální partner Future Forces Forum.
Společný stánek firem skupiny CSG byl centrem zájmu řady osobností jak z politické sféry, tak také odborníků v oblasti obranných technologií i příslušníků ozbrojených sil. První den konání Future Forces Forum do expozice CSG zavítal prezident České republiky a vrchní velitel ozbrojených sil Petr Pavel, který si se zájmem prohlédl například pancéřované vozidlo TITUS a nejnovější generaci vojenského automobilu řady Tatra Force. Ten zaujal i ministryni obrany Janu Černochovou, která rovněž stánek CSG navštívila, neboť jde o typ vozu, který bude v budoucnu zařazen do výzbroje AČR. Expozici CSG si prohlédly rovněž delegace ze zemí NATO i dalších spojeneckých států a také partnerů z Asie, Afriky či Ameriky.
V rámci Future Forces Forum společnost Tatra Export uzavřela smlouvu se státním podnikem VOP CZ na dodávky téměř tří desítek podvozků Tatra 8×8 pro dílenská vozidla, která VOP CZ dodá Armádě ČR v rámci projektu nových bojových vozidel pěchoty. Zástupci společností Excalibur Army a Tatra Defence Vehicle z divize CSG Defence se také setkali s představiteli firmy BAE Systems Hägglunds, se kterou nedávno uzavřeli smlouvy o spolupráci na výrobě a dodávkách součástí a konstrukčních celků pro vozidla CV90 nebo BvS10. Společnost Karbox navíc získala ocenění Innovation Award 2024 za představený exponát EWA. EWA je revoluční zařízení pro použití v civilní i vojenské sféře schopné efektivně extrahovat pitnou vodu přímo z atmosférického vzduchu, a to i v podmínkách s extrémně nízkou vlhkostí. Projekt je výsledkem spolupráce firmy Karbox a Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB), jež je součástí ČVUT v Praze.
Tatra na Future Forces Forum představila své portfolio vozidel určených pro armádní použití, především však vojenský logistický vůz řady Tatra Force nejnovější třetí generace v provedení valník na podvozku 6×6. Ten bude v příštích letech dodávat například české armádě a také slovenské na základě již podepsaných rámcových smluv.
„Půjde o dodávky stovek vozů, část budou vozidla Force druhé generace a část třetí generace, přičemž obě zakázky jsou rozloženy do několika let a Tatra je na ně připravena. Ovšem celkový objem zakázek Tatry narůstá, proto také pracujeme na zvýšení výrobní kapacity, abychom mohli rostoucí poptávku po našich vozech uspokojit. Cílem je dostat se k číslu 2500 vozidel za rok v průběhu tří let, přičemž plánujeme i rozšíření výroby v rámci regionu severní Moravy,“ vysvětlil Vladimír Sokolovský, obchodní ředitel Tatra Export.
Kopřivnická společnost Tatra Defence Vehicle (TDV) na letňanském výstavišti vystavila pancéřované vozidlo TITUS 6×6, které je spolu s vozidlem Pandur II 8×8 hlavním pilířem vývoje a výroby této kopřivnické společnosti. V létě tohoto roku TDV splnila zakázku na dodávky 62 vozidel TITUS pro českou armádu ve třech verzích. V současné době její konstruktéři a technici připravují také nové provedení vozidla Pandur.
„Pracujeme na významně vylepšené a modernizované variantě, kterou nazýváme Pandur II 8×8 EVO. Vyvíjíme ji na základě zájmu o platformu Pandur 8×8 v zahraničí a také s ohledem na to, že česká armáda již dříve avizovala záměr pořídit další kolová obrněná vozidla a také modernizovat již používané pandury. Novinku bychom chtěli představit v polovině příštího roku,“ řekl Robert Vent, obchodní ředitel TDV.
Zajímavá byla také další novinka, která vznikla ve spolupráci TDV a společnosti Dajbych 4X4, a to vojenský sanitní vůz na novém podvozku Toyota Land Cruiser řady 70. Nepřehlédnutelným a vůbec největším exponátem letošního Future Forces Forum byla samohybná houfnice Morana z produkce šternberské firmy Excalibur Army.
„Jde o moderní dělostřelecký systém nové koncepce na podvozku Tatra 8×8, který disponuje dělem ráže 155 mm s délkou hlavně 52 ráží umístěném v pancéřované otočné věži. V současné době probíhají intenzivní zkoušky a chystáme stavbu dalšího kusu. Vedle tohoto projektu se věnujeme samozřejmě i výrobě našich ověřených systémů pro zákazníky, například jde o houfnice Dita, které opět objednala nizozemská vláda pro Ukrajinu,“ uvedl Jiří Doležel, obchodní ředitel Excalibur Army.
Ve světové premiéře navíc šternberská společnost představila pozorovací a hlídkový systém pojmenovaný Hector na podvozku Toyota Land Cruiser řady 70 a také bylo k vidění pancéřované vozidlo Patriot 4×4 s vysokou balistickou i protiminovou odolností, které je ve výbavě českých hasičů nebo se dodává například do polské armády.
Pardubická Retia vystavila víceúčelový 3D radar ReGuard, jenž je určen pro detekci a současné sledování pozemních cílů a pomalých nízkoletících objektů s malou odraznou plochou. Je vhodný pro použití v protivzdušných systémech krátkého dosahu nebo v antidronových systémech. Retia vedle radaru ReGuard vystavila i lehký a přenosný radar ReTwis 5+. Ten dokáže najít a sledovat živé osoby i zvířata, která se nacházejí za zdí nebo za jinou nekovovou překážkou.
Dalším vystavovatelem na společném stánku skupiny CSG byla společnost MSM Group, která zahrnuje několik výrobců moderního středorážového a velkorážového střeliva. Slovenská společnost ZVS holding představila dělostřeleckou munici 155 mm standardu NATO, společnost VOP Nováky představila cvičnou munici rovněž ráže 155 mm a také minometnou munici ráže 120 mm. Fábrica de Municiones de Granada předvedla různé druhy tankové munice ráže 120 mm NATO a dále dělostřeleckou minometnou munici ráže 60 mm.
„V minulých týdnech jsme slavnostně otevřeli nové výrobní prostory ve ZVS holding ve Snině na východě Slovenska a plánujeme další výrobní prostory ve městě Strážske. Tímto se snažíme posílit naši pozici na trhu, ale především co nejvíce uspokojit velkou poptávku po velkorážové munici. Chceme také pomoci naplnit strategické záměry NATO a EU, co se týče obranných schopností a soběstačnosti v dodávkách munice,“ vysvětlil Jakub Fedor, obchodní manažer MSM Group.
Přeloučská firma Karbox a Tatra Defence Systems (TDS) do Letňan přivezly hákový nakladač Marrel a na něm umístěný nový typ přepravní plošiny na podvozku Tatra Force 8×8 a také širokou škálu maskovacích prostředků na vozidla Czech Camouflage Systems. Velmi zajímavým byl i exponát EWA, který získal již zmiňované ocenění za nejlepší inovaci Innovation Award 2024. Své služby a projekty na stánku návštěvníkům přiblížila i společnost Czechoslovak Export, která působí jako integrátor komplexních projektů společností skupiny CSG a také je obchodně zastupuje v řadě regionů po celém světě. Czechoslovak Export se zaměřuje především na velké mezinárodní projekty, dodávky komplexních řešení na klíč, zajištění logistiky a financování projektů v oblasti obranného a civilního průmyslu.
Skupina CSG je od července tohoto roku generálním partnerem Future Forces Forum. Generální partnerství projektu Future Forces Forum s globální průmyslově-technologickou skupinou CSG znamená posílení pozice a prestiže fóra a zároveň podporuje aktivity společností patřících do CSG v oblasti výroby a vývoje bezpečnostních technologií a vojenské techniky. „Platforma Future Forces Forum nám díky našemu partnerství umožňuje podrobně seznámit nejen odbornou, ale i širokou veřejnost s našimi technologicky vyspělými výrobky i pokroky, kterých jsme dosáhli při adopci přelomových technologií v oborech naší působnosti. Zároveň chceme demonstrovat schopnost našich společností reagovat na dynamický technologický rozvoj a ukázat způsobilost převést nejnovější poznatky z oblasti vojenství do produktů odpovídajících současným, ale i budoucím potřebám tuzemských i zahraničních partnerů z řad našich zákazníků. Chceme Future Forces Forum nadále využít také k diskusi nad možnostmi dalšího rozvoje našich produktů, rozšíření průmyslové kooperace a ve svém důsledku také chceme představit své vize do budoucna,“ vysvětlil Bohuslav Přikryl, viceprezident pro výzkum, vývoj a inovace v rámci skupiny CSG.
Zdroj zprávy: CZECHOSLOVAK GROUP a.s.