Společnosti SKF a voestalpine dosáhly milníku v dekarbonizaci výroby ložisek

skf ložiska

Společnosti SKF a voestalpine Wire Technology, dceřiná společnost přední ocelářské a technologické skupiny voestalpine, úspěšně vyrobily první prototyp ložiska z oceli, která obsahuje přímo redukované vodíkové železo (H-DRI). To představuje průlom v úsilí o dekarbonizaci výroby ložisek, neboť H-DRI je nízkoemisní alternativou ke konvenční výrobě oceli na bázi železné rudy a jednou z důležitých metod, jak zajistit udržitelnost oceli v budoucnosti.

skf ložisko

Společnosti SKF a voestalpine spolupracují od roku 2022 na zkoumání možností využití oceli H-DRI pro ložiskové aplikace. Využíváním oceli H-DRI chtějí společnosti SKF a voestalpine Wire Technology uspokojit poptávku po ekologické oceli a přispět tak k celosvětovému úsilí v boji proti změně klimatu.

Prototyp soudečkového ložiska byl předán společnosti voestalpine Wire Technology v továrně SKF v rakouském Steyru. Soudečková ložiska lze použít v mnoha různých aplikacích a průmyslových odvětvích, jako je námořní průmysl, výroba celulózy a papíru, těžební průmysl a stavebnictví.

„Ocel je v ložiscích rozhodující surovinou, a aby bylo možné dosáhnout změny a rychlosti potřebné při dekarbonizaci výroby ložisek, musí se spojit celé odvětví. Naše spolupráce se společností voestalpine je hmatatelným příkladem toho, jak spolupracujeme a přetváříme myšlenky v činy směřující k cirkulárnějšímu průmyslovému rozvoji. Tato technologie je zásadní pro ocelářský průmysl, aby mohl s jistotou dekarbonizovat,“ říká Annika Ölme, technická ředitelka a senior viceprezidentka pro technologický vývoj ve společnosti SKF.

Pro společnost voestalpine Wire Technology představuje partnerství se společností SKF milník ve vývoji ekologických technologií výroby oceli. Úspěšnou integrací ekologických ocelových řešení do procesu výroby ložisek prokazuje společnost voestalpine Wire Technology svůj závazek snižovat emise CO2. Tato inovace vyvinutá ve spolupráci s SKF představuje významný krok vpřed v úsilí společnosti o udržitelnější ocelářský průmysl.

Společnost SKF rovněž zvyšuje využívání výrobních procesů oceli s nízkými emisemi CO2 (např. výroba v elektrických obloukových pecích na bázi šrotu) od svých dodavatelů. V roce 2021 se společnost SKF stala členem iniciativ Steel Zero a Responsible Steel, čímž se připojila k dalším podobně smýšlejícím podnikům a projevila jasný závazek dekarbonizovat ocelářský průmysl do roku 2050 a prosazovat změny potřebné k tomu, aby se tak stalo.

Zdroj zprávy: SKF
SKF