Sportovní technologie, roboti nebo IT pro holky. Vysoké učení technické v Brně představuje své letní školy

Letní škola 3D tisku a konstruování. FSI VUT

Od sportovních technologií, přes umělou inteligenci nebo jaderné inženýrství, až po speciální IT pouze pro holky. Vysoké učení technické v Brně představuje letní školy, které se na devíti fakultách a součástech univerzity uskuteční od června do září 2024. Osmadvacet letních škol nabídne žákům a studentům základních, středních i vysokých škol inspiraci, zábavu a vzdělání bez stresu. Zájemci objeví různorodá témata, prozkoumají univerzitní prostředí a v praxi si vyzkouší, co je baví.

vut letní školy

Letní škola mechatroniky. | Autor: FSI VUT

Fakulta strojního inženýrství (FSI)
Fakulta strojního inženýrství plánuje prožít léto s technikou a připravila si pro studující celkem pět letních škol. Co mají společného pračka, kávovar a elektrokolo, se středoškoláci dozví na Letní škole mechatroniky, která se bude konat 19.-23.8. Účastníci se seznámí se základy mechaniky, elektroniky i počítačového řízení a budou společně pracovat na týmovém projektu. Registrace končí 30.6.

Na Letní škole 3D tisku a konstruování – IngCamp se středoškoláci stanou konstruktéry, a designéry. Navrhnou mechanismus pohonu vozidla, naskenují karoserii, kterou dotvoří ve virtuální realitě, a dokonce si zazávodí v pneumobilu. Zájemci si mohou vybrat ze dvou termínů, a to 15.-19.7. nebo 19.-23.8. Registrace je dostupná zde.

Letní škola strojírenské technologie představí svět slévání, obrábění, tváření a 3D tisku. Studenti gymnázií a středních odborných škol získají praktické strojírenské zkušenosti a znalosti z moderního průmyslu. Termín akce bude zveřejněn na webu fakulty.

Letní škola programování, umělé inteligence a robotiky – AI.Camp je ideální pro milovníky robotů a počítačů. Kvůli náročnosti se letní škola pořádá pro dvě skupiny – aiCamp pro základní školy a aiCamp pro střední školy. Účastníci se naučí pracovat s grafickým jazykem, ovládat mobilní roboty nebo komunikovat s umělou inteligencí. Termíny letních škol budou zveřejněny na webu fakulty.

Poslední letní školou, která se uskuteční na FSI, je Letní škola Materiálových věd: Cesta do světa materiálů. Ta je určena pro všechny, koho zajímají struktury materiálů a nanotechnologie. Součástí letní školy, která proběhne 26.-29.8., je i exkurze do společnosti Tescan, která vyrábí elektronové mikroskopy. Registrace končí 14.7.

Letní škola 3D tisku a konstruování. | Autor: FSI VUT

Letní škola 3D tisku a konstruování. | Autor: FSI VUT

Centrum sportovních aktivit (CESA) + Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT)
Letní škola sportovních technologií představí svět techniky a kinantropologie v elektrotechnických laboratořích, sportovištích i specializovaných vyšetřovnách. Středoškoláci otestují své pohybové předpoklady, zanalyzují pohyb a sportovní trénink nebo si vyzkouší zátěžové testy. Program se bude konat 24.-26.6. a registrace končí 1.6.

vut letní školy

Letní škola sportovních technologií. | Autor: CESA, FEKT VUT

Fakulta informačních technologií (FIT)
Fakulta informačních technologií připravuje speciální Letní školu IT pro holky. Účastnice se seznámí s biometrií, programováním nebo třeba virtuální realitou a vyrobí si prototyp na 3D tiskárně i vlastní chatovací aplikaci. Letní škola se uskuteční 26.-30.8. a registrace končí naplněním kapacity.

Žáci základních škol a víceletých gymnázií, kteří se zajímají o svět počítačových her, se mohou zúčastnit příměstského tábora GameDev. Vyzkouší si vyrobit vlastní hru i základní programování her v jazyce Python a Godot. Tábor se bude konat 8.-12.7. a registrace končí 10.6.

Kromě toho na fakultě proběhne 8.-19.7. také mezinárodní letní škola Brno International Summer School in Information technology, která je určena vysokoškolských studujícím informatiky nebo počítačového inženýrství. Součástí programu budou odborné kurzy i návštěvy technologických společností.

vut letní školy

Letní škola IT pro holky. | Autor: Václav Koníček

Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT)
Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií si pro středoškoláky připravila Letní školu biomedicíny, kde si na vlastní kůži změří aktivitu svalů, vyhodnotí rytmus srdce a prozkoumají svou i dinosauří DNA. Kromě toho se naučí obelstít detektor lži nebo se zapotí při tréninku resuscitace. Akce proběhne 17.-19. června.

Ve spolupráci s Karlem Katovským se fakulta podílí také na Letní škole jaderného inženýrství, která se bude konat 6.-13. září ve Stráži nad Nežárkou. Na programu budou přednášky z praxe, exkurze i další jaderné i nejaderné aktivity.

Fakulta chemická (FCH)
Fakulta chemická si připravila mezinárodní Water Summer School, která je zaměřená na technologie určené pro opětovné využívání vody, nové trendy v úpravě a čištění odpadních vod, výskyt mikropolutantů ve vodách, mikrobiologii vody a udržitelnost vodních zdrojů. Letní škola se uskuteční 26.8.-6.9. a skládá se z online části, která pokryje teoretickou přípravu, a části s osobní účastí, během níž na účastníky čekají exkurze, praktické vzorkování vody a práce na společném laboratorním projektu. Akce je vhodná pro vysokoškolské studující a registrace končí 31.5.

Výzkumné centrum CEITEC
Možnost zažít si prostředí vědeckého centra na vlastní kůži nabízí Letní škola CEITEC Student Talent, která proběhne 5.-8.8. Středoškoláci dostanou možnost proniknout do tajů vědy a bádání a vyzkouší si práci ve výzkumných laboratořích. Vybrat si mohou z jedenácti témat letošního ročníku, mezi která patří například svět 3D tisku, výroba čipů nebo magnetické technologie. Kvůli omezené kapacitě laboratoří je třeba s přihláškou, kterou je možné podat do 15.6., zaslat i motivační dopis s důvody, proč by se student letní školy chtěl zúčastnit. Ze zaslaných přihlášek si lektoři sami vyberou účastníky právě na základě motivačních dopisů.

vut letní školy

Letní škola CEITEC Student Talent. | Autor: CEITEC VUT

Letos poprvé CEITEC pořádá Letní školu neurálního inženýrství pro bakalářské a magisterské studující, kteří si chtějí rozšířit obzory a vyzkoušet si práci s technologiemi. Účastníci se naučí snímat elektrické signály, vyrobí si jednoduché neurální rozhraní pro ovládání robotické končetiny nebo navštíví čisté laboratoře CEITEC Nano. Letní škola se bude konat 2.-6.9. a registrace, která zahrnuje i zaslání motivačního dopisu, končí 30.6. Ze zaslaných přihlášek si lektoři sami vyberou účastníky právě na základě motivačních dopisů.

Fakulta výtvarných umění (FaVU)
Fakulta výtvarných umění si pro zájemce připravila jedenáct letních škol, které se budou konat v průběhu celého léta. Účastníci se seznámí s uměleckými postupy, rozvinou své tvůrčí dovednosti nebo se setkají se zajímavými osobnostmi. Letní školy jsou určeny široké veřejnosti, začátečníkům s vášní pro umění i budoucím studujícím na uměleckých školách.

vut letní školy

Letní škola FaVU kurz malířství. | Autor: Polina Davydenko

Fakulta architektury (FA)
Fakulta architektury chystá workshop Dílna24, během kterého budou zájemci zpracovávat téma související s bývalým zámeckých parkem a okolím zaniklé obce Pelhřimovy. Program se uskuteční 24.-28.6.

Na konci prázdnin proběhnou také architektonické kurzy, které jsou určené primárně pro uchazeče o studium, ale zúčastnit se mohou i nadšenci do architektury. Termín akce bude s dalšími podrobnostmi zveřejněn na webu fakulty.

Fakulta stavební (FAST)
Letní technická škola na Fakultě stavební, která se bude konat 28.8.-6.9., si klade za cíl zvýšit zájem středoškoláků o studium na technických univerzitách a upevnit jejich teoretické znalosti potřebné ke studiu. Je proto určená zejména pro studující přijaté do 1. ročníku na FAST VUT, případně pro zájemce, kteří si chtějí prohloubit znalosti v matematice, deskriptivní geometrii, fyzice, chemii a informatice. Podrobné informace jsou dostupné zde.

Autor/ka: Lenka Hubáčková

Zdroj zprávy: VUT Brno
VUT Brno logo 125 let