Stainless 2013 – 2.část

Stainless

V druhé části reportáže z veletrhu Stainless 2013 se podíváme na české firmy a česká zastoupení zahraničních společností.

Nejdříve trocha vzácného optimismu. Jak jsme si ověřili v předchozích ročnících, Stainless výborně plní funkci neomylného identifikátoru zakázkové naplněnosti a potažmo i širšího stavu českých strojírenských firem, a to dokonce s výhledem přesahujícím 1 rok až 2 roky. Velmi zjednodušeně řečeno, stáv prodejů nerezových materiálů odráží situaci v řadě sofistikovaných oborů českého průmyslu, a to od gastronomie a zdarvotnické techniky až po automobilový průmysl, chemický průmysl a mnoho dalších oborů s vyšší přidanou hodnotou. Zatímco v roce 2009 byla situace vyloženě špatná a prodeje nerezových materiálů stagnovaly a v některých čtvrtletích dokonce i strmě klesaly, v roce 2011 byl patrný mírný optimismus a znatelné oživení. Letošní ročník byl významný i tím, že drtivá většina oslovených dodavatelů nerezových materiálů byla spokojena se stavem prodejů a pyšnila se nemalými prodejními úspěchy. To znamená, že umělý mediální obraz takzvané “krize” se ani omylem nemůže srovnávat se situací, která na českém a vlastně i na evropském trhu panovala v letech 2008 až 2010. Stainless tak vysílá nezpochybnitelný signál o velmi nadějné budoucnosti na minimálně rok dopředu, ale s poměrně značnou pravděpodobností i na dva roky. Zástupci firem nám plošně potvrdili, že prodeje nerezových materiálů jsou na velice dobré úrovni, která je co do objemu nesrovnatelná s předcházejícími léty. To je jistě dobrá zpráva o aktuální kondici našeho strojírenského průmyslu a také o jeho nejbližší budoucnosti.

Streicher
Expozice plzeňské pobočky nadnárodní firmy Streicher nepatřila k tradičním prezentacím prodejců nerezových materiálů, ale nabízela technologické kapacity strojírenské divize, která se může pochlubit sofistikovanou výrobou vakuových komor různých velikostí, výrobou tlakových nádob, zařízení pro letecký, chemický, farmaceutický a energetický průmysl a dalšími náročnými produkty z nerezových materiálů. Firma má propracovaný systém kontroly jakosti, vlastní konstrukční středisko s možnostmi výpočtů namáhání mechanických částí konstrukcí, 3D CAD systémy a tak podobně.

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Streicher také nabízí technologie povlakování ve vakuu, vakuová zařízení pro tavení speciálních materiálů a v neposlední řadě i komplexní projektovou, resp. zakázkovou činnost. Ta obsahuje CNC obráběcí technologie i svařování ocelových konstrukcí do hmotnosti 64 tun. Ve výrobkovém sortimentu firmy se ovšem najdou i mnohem menší, ale o to propracovanější produkty…

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

1. Miroslavská strojírna
Specialista na nerezové příruby rozšířil svou skladovou kapacitu na 500 tun! V nabídce jsou i prstence z nerezové oceli, pozinkované příruby a hliníkové příruby.

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Standardní sortiment je rozšířen o možnost výroby podle potřeb zákazníka. Vstupní materiál je na každém kusu kontrolován přístrojem MATECH BV Minisort, který analyzuje parametry slitiny. Novinkou ve strojním parku je CNC frézovací stroj TOS FSS 80 NC s velikostí stolu 2000 x 800 mm.

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Strojírny a opravny Milenov
Strojírny, které jsou specializovány na výrobu trubních dílců a technologických zařízení pro průmysl, vodárny, ČOV, cementárny a tak podobně, investovaly v roce 2010 do technologie automatizovaného svařování trubních dílců z legované oceli tř. 17. Dalším novým vybavení firmy je zařízení firmy FLOW pro řezání vysokotlakým vodním paprskem…

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Mimo tuto výrobu nabízí společnost i zakázkovou produkci lehkých ocelových konstrukcí a zakázkové operace na moderních strojích podle potřeb zákazníky (tváření, obrábění, dělení materiálů). Firma má vlastní dopravní kapacity.

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

STAPPERT
Jedná se o původní společnost LEGA-INOX spol. s r.o., která se v minulém roce přejmenovala a tím i formálně dokončila proces prodeje, který započal již v roce 2004. České zastoupení firmy STAPPERT nabízí široké portfólio korozivzdorných, kyselinovzdorných a žáruvzdorných materiálů v různých formách (tyče, trubky, profily, plechy atd.) a je jedním z největších dodavatelů nerezi, otěruvzdorných a vysokopevnostních materiálů v České republice…

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

SC METAL
Známá firma výrazně změnila logo a s ním i firemní barvy a vlastně celé grafické rozhraní obchodní komunikace. SC METAL s.r.o je jednou z největších firem v ČR poskytující služby v oblasti zpracování plechů a velkoobchodu s hutním materiálem. V letošním roce firma pořídila již čtvrtý laserový pálicí stroj od firmy Trumpf.

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Spolupráce s designerem Petrem Novague a jeho Novague design studio vyústila nejen do zmíněné změny loga, ale firma se stala producentem celohliníkového stylového nábytku. Křeslo EdgeChair je inspirováno japonským uměním Origami a vyrábí se ohýbáním a svařováním hliníkových částí. Produkt získal významné mezinárodní ocenění RED DOT za design…

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

JMB Steel
Hlavním zaměřením firmy je výroba a prodej žáruvzdorných nerezových plechů, kulatin a drátů a
výroba a prodej ostatních nerezových a speciálních plechů. Poslední novinkou v nabídce jsou feritické žáruvzdorné tyče. Firma se nově pyšní oceněním spolehlivosti od Dun & Bradstreet (D&B), které má v ČR a na Slovensku pouze 2% firem.

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

UnionOcel
Firma je oficiálním zástupcem nadnárodní společnosti OUTOKUMPU VDM. Specialitou nabídky jsou především otěruvzdrorné materiály pro konstrukce strojů a namáhané části technologických zařízení, ale v nabídce jsou i niklové slitiny od 30% Ni až po 99,6% Ni, titanové a zirkoniové slitiny nebo slitiny na bázi kobaltu.

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

VATRANS ZLÍN
Firma se specializuje na dodávky nerezových materiálů včetně kyselinovzdorných nerezů a žáruvzdorných ocelí. Sama vyrábí i nerezové podélně svařované trubky a profily, a to na špičkových strojích ADIGE (BLM Group). Na letošní Stainless se mimo svůj bohatý sortiment přišla pochlubit novými technologiemi, o které rozšířila svoje možnosti, a to konkrétně kartáčováním konců trubek pro odstranění jehly po řezání. Nové je také svitkování (stáčení trubek (8 až 20 mm) do svitků. Dodávané trubky lze přímo ve firmě prověřit tlakovými zkoužkami.

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Vatrans Zlín také nabízí zakázkové laserové řezání a svařování, CNC dělení kotoučovou pilou a pájení a žíhání nerez materiálů.

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Královopolská slévárna
Firma zajišťuje odlitky od zhotovení přesného modelu až po finální obrábění odlitků. Nabízí zkušenost i certifikaci jakosti. Kromě staticky litých odlitků má v nabídce i odstředivě lité trubky. Rozsah zpracovávaných materiálů je rovněž široký. Umí pracovat s korozivzdornými, vysokoteplotními a žáruvzdrornými, otěruvzdornými, duplexními a superduplexními skupinami ocelí.

Pr tšení si klikněte na obrázek

Schwer Fittings
Expert na fitinky představil nový ruční přístroj pro šroubení na zářezný prstenec, což je patentovaná světová novinka. Jedná se o předmontážní hydraulický přístroj Pace1Press, který se svou váhou cca 7 kg, představuje výkonné řešení s vysokou mobilitou a nezávislostí na síťovém zdroji energie. Je napájen vlastním akumulátorem, takže nerezové šroubení na trubky lze velmi efektivně instalovat i ve stísněných prostorách. Přístroj má sadu nadstavců a další volitelné vybavení. Mimo spojovacích elementů z nerez oceli dodává firma i širší sortiment nerezových trubek, armatury, ventily a měřící nebo regulační techniku…

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

amarimetals
Novými produkty v nabídce firmy jsou hliníkové materiály ve formě plechů a svitků, desek, tyčí, profilů a trubek. Kromě toho ovšem firma nabízí i sortiment nerezových materiálů a

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

JACQUET
Největší dodavatel nerezových plechů se pochlubil novou linkou na dělení materiálů, ale také širokým sortimentem materiálů z nezrezových ocelí a niklových slitin. V současné době nabízí dělení materiálů plazmou, vodním paprskem, laserem a pilou. Technologicky zajišťuje i dělení s předem zadaným úkosem. Společnost má rozšířené skladovací kapacity a v nábídce má kromě plechů i sortiment kulatin a trubek…

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

INOXTEC a NM
Spojená expozice dvou firem

Pro zvětšení si klikněte na obrázek
Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Italinox

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

NOVA TRADING

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

AK 13124

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

MIKRA METAL

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Další novinky, které se objevily na veletrhu Stainless 2013 si můžete prohlédnout v přehledném produktovém seznamu(PDF), který připravila BVV a.s..