Středně velká společnost se spoléhá na robotickou technologii KUKA

kuka stela robot

Malé a střední společnosti také stále více těží z automatizace. Nenápadná, ale úspěšná firma z Dolního Bavorska se nyní při svařování ventilátorů pro sušicí systémy spoléhá na robotickou buňku KUKA. V první řadě museli být o využití nové technologie přesvědčeni zaměstnanci.

Před 25 lety hledala společnost STELA Laxhuber GmbH řešení pro automatizaci montáže ventilátorů. “V té době jsme chtěli založit naši svařovnu s roboty jiných vlastností,” uvádí Thomas Laxhuber, který ve třetí generaci provozuje rodinný podnik s 235 zaměstnanci. “Ale experiment se nevydařil.” Roboti nám opravdu nemohli pomoci s náročnými svařovacími úkoly, vytvořili více problémů, než vyřešili, a nenašli jsme téměř žádnou podporu mezi zaměstnanci. Nápad to byl dobrý, ale doba nebyla správná. Tehdy jsme projekt zastavili a zrušili roboty.“

kuka stela

Udržovat základní výrobu ve své vlastní společnosti
STELA navrhuje a vyrábí sušicí systémy ve všech myslitelných velikostech a oblastech použití pro zákazníky z celého světa. Kupující proto pocházejí ze zemědělského sektoru, zpracování dřevěných materiálů, z potravinářského, krmivářského, celulózového a papírenského průmyslu nebo z vodohospodářského průmyslu. Srdcem takových sušících systémů jsou obrovské ventilátory, které uvádějí do pohybu proud teplého vzduchu, aby odstranily vlhkost z produktů, jako je obilí, kukuřice, dřevo nebo recyklovaný plast. Díky tomu jsou produkty ochráněny a vytváří se tak dobré podmínky pro jejich další zpracování. “Specialitou společnosti STELA je vysoká úroveň vertikální integrace,” zdůrazňuje Laxhuber. “Hlavním úkolem je udržet světové prvenství v technologii sušení. Chceme v rámci možností vyrábět základní součásti našich strojů sami. Považujeme to za zásadní předpoklad nejlepší možné kvality a dlouhé životnosti vyráběných systémů.“

Přijetí nových technologií: Druhý pokus
Po 25 letech se Sven Pietsch, vedoucí nákupu, odvážil provést nový pokus společně s Thomasem Laxhuberem. „Byli jsme pod tlakem,“ vzpomíná Pietsch. „Knihy objednávek byly plné a zároveň bylo stále obtížnější najít vhodné specialisty pro naši náročnou, ale také poměrně monotónní svařovací práci ve velkosériové výrobě.“

stela kuka

Robotická buňka ve společnosti STELA
Dráhy KUKA a STELA se pak zkřížily na veletrhu v Hannoveru. „Při jednání s KUKA jsme měli pocit, že jednáme se správnými lidmi a správnou technologií ve správný čas na správném místě,“ říká Laxhuber. Nyní robot svaří radiální ventilátor asi za 50 minut a připraví jej na vyvažování a malování. “Probíhá práce,” říká s úsměvem. “Ruční svařování trvalo asi den.” S robotickou buňkou jsme nyní v rychlém pruhu ve výrobě, a to z  hlediska času i kvality, protože svarové švy sedí tak perfektně za krátkou dobu, za kterou je nelze provést ručně. Nyní vyrábíme v množství, o kterém by se nám ani ve snu nezdálo a dokázali jsme se znovu vyrovnat se stavem zakázek a požadavků našich zákazníků. “

Zdroj zprávy: KUKA