Střelné zbraně po celém světě využívají pružiny z Bohumína

česká zbrojovka czg

Co mají společného armáda a policie České republiky? Všichni používají různé typy zbraní, pro něž zásobníkové pružiny mimo jiné vyrábí a dodává ŽDB Drátovna z Bohumína. Produkty z bohumínského provozu Pérovna jsou například součástí útočných pušek, pistolí nebo samopalů, které se vyrábějí v České zbrojovce Uherský Brod.

„Pružiny pro renomovanou zbrojovku dodáváme od doby zahájení výroby provozu Pérovna, tedy od roku 1965. Z našeho pohledu jde o velmi významnou spolupráci, a to nejen s ohledem na prestiž segmentu trhu, ale také s ohledem na fakt, že podíl dodávek v posledních 5 letech vyrostl na přibližně 10 procent tržeb z celkového portfolia výroby provozu Pérovna,“ říká Irena Gelnarová, vedoucí obchodního oddělení Pérovny. Doplňuje, že zásobníkové pružiny z Bohumína lze nalézt v téměř stovce zemí světa, do nichž míří zbraně z Uherského Brodu.

Bohumín Třinec pružiny

Pružiny dodávané České zbrojovce jsou velmi náročné na výrobu. Musí být broušené, stabilizované a některé z nich také stoprocentně kontrolované. Jedná se o pružiny tlačné, zkrutné, tvarové a zásobníkové od průměru drátu 0,3 až po 4 milimetry. „Odběratel dbá na naši spolehlivost v dodávkách a kvalitu pružin. V minulých letech na vytipovaných pružinách prováděl vojenskou přejímku přímo zástupce České zbrojovky,“ uvedla Irena Gelnarová. V Bohumíně pro zbrojovku ročně testují 5 až 10 nových typů pružin.

Provoz Pérovna vyrobí ročně 70 až 80 milionů kusů pružin. Největší objem výroby tvoří tvarové pružiny, následují tlačné a tažné pružiny. Největšími odběrateli jsou firmy z textilního, zbrojního odvětví, a dále tiskárenský, automobilový a nábytkářský průmysl. Provoz Pérovna je držitele certifikátu IATF 16949, který stanovuje požadavky systému managementu kvality pro dodávky do automobilového průmyslu.

Dceřiná společnost Třineckých železáren ŽDB Drátovna ročně vyrábí téměř 120 tisíc tun za studena taženého drátu a výrobků z drátů. Hlavní výrobkové portfolio tvoří především tažený patentovaný drát, tažený nepatentovaný drát, žíhaný drát, ocelová lana, ocelové kordy, pružiny a kovové tkaniny. Zaměstnává okolo tisícovky lidí.


Zdroj zprávy: Třinecké železárny, a.s.
Třinecké železárny