Studenti VŠB-TUO opět trasují pro hygienu
VŠB – Technická univerzita Ostrava v polovině prosince loňského roku opět aktivovala Trasovací centrum, do jehož činnosti se aktivně zapojilo 13 studentů a 2 akademičtí pracovníci, kteří za měsíc fungování odbavili přes 300 hovorů.
Patnáct dobrovolníků trasuje buď z prostor Centra simulačních technologií Fakulty bezpečnostního inženýrství VŠB-TUO (dále jen CESIT FBI VŠB-TUO), anebo z domu. „Trasujeme v pracovní dny od 8 do 20 hodin, studenti se na směny hlásí dle svých časových možností, které jim umožňuje právě probíhající zkouškové období,“ přibližuje Marek Smetana, vedoucí CESIT. Trasovalo se i v období vánočních svátků.
Vzhledem k práci z domu, díky které nejsou striktně stanovovány ranní a odpolední směny, trasují 3 až 4 lidé. Hovor trvá přibližně 15 až 20 minut. „Vše závisí na tom, jestli máme k dispozici vyplněný formulář o sebetrasování, anebo je potřeba všechny údaje vypisovat v průběhu hovoru,“ doplňuje Smetana.
V posledních několika dnech roste, kvůli mutaci omikron, počet pozitivně testovaných, což se projevuje i v systému trasování. „Je pro nás podstatně náročnější držet krok s měnícími se podmínkami při nařizování karantén a izolací,“ dodává. Studenti pomáhají s tzv. prvními hovory, mluví tedy s lidmi pozitivně testovanými na COVID-19, za dobu trasování se však dobrovolníci nesetkali s žádnou negativní reakcí, lidé byli vstřícní a nápomocní.
Datum ukončení činnosti Trasovacího centra VŠB-TUO se bude řídit potřebou pomoci při trasování, vzhledem k nové mutaci však bude centrum aktivováno ještě několik týdnů. Do výzvy o zapojení do Trasovacího centra, kterou VŠB-TUO uveřejnila na svém webu, se přihlásilo 40 studentů. Ti prošli školením Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje a postupně se do trasování zapojují.
Zdroj zprávy: VŠB-TU Ostrava