Studenti ZČU představili inovativní projekty vyvinuté v interdisciplinárních týmech

Témata zadaná průmyslovými podniky letos v rámci projektu DESING+ zpracovávalo šest interdisciplinárních týmů, složených ze studentů Fakulty strojní, Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, Fakulty zdravotnických studií a Fakulty ekonomické.

Duální autonomní tramvaj, zdravotnické manipulační zařízení pro tělesně postižené a zařízení pro plnění přepravek ke vstřikolisu – taková témata průmyslových podniků řešili ve smíšených mezifakultních týmech účastníci 18. ročníku interdisciplinárního výukového projektu DESING+ na Západočeské univerzitě v Plzni (ZČU). Týmy, které byly nejúspěšnější při únorových soutěžních prezentacích, představily v angličtině návrhy svých technických produktů v úterý 26. dubna na 13. workshopu DESING+. Studenti všech vítězných týmů oceňovali možnost vyzkoušet si spolupráci napříč obory.

Témata zadaná průmyslovými podniky letos v rámci projektu DESING+ zpracovávalo šest studentských interdisciplinárních týmů, složených z budoucích konstruktérů z Fakulty strojní (FST), designérů z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara (FDULS), zdravotníků Fakulty zdravotnických studií (FZS) a marketérů z Fakulty ekonomické (FEK). Celkem bylo letos do projektu zapojeno 56 studentů. Nejlepší tři týmy představily své práce v angličtině na workshopu DESING+. Členové těchto týmů obdrželi jmenovité diplomy od univerzity a certifikáty od firem.

zču design+

 

„Projekt už má dlouhou tradici i velmi dobrý zvuk. Vždyť od jeho počátku v roce 2004 se do spolupráce zapojilo na dvacet externích partnerů, kteří studentům zadali celkem 57 témat, na jejichž základě již vzniklo 207 prací. I jmenovité diplomy a certifikáty od firem, které studenti získají, mají velkou váhu a jsou skvělou vizitkou při získávání pracovního uplatnění,“ říká profesor Stanislav Hosnedl z katedry konstruování strojů Fakulty strojní, který na ZČU interdisciplinární projekt DESING+ založil, rozvíjí a garantuje. Celkem projekt od jeho vzniku absolvovalo už přibližně 1400 studentů ZČU.

„Projekt je vynikající ukázkou interdisciplinární spolupráce studentů. Učí je spolupracovat napříč obory a rozvíjí jejich systematičnost, kreativitu, vytrvalost a další vlastnosti důležité pro jejich budoucí kariéru,“ říká rektor ZČU Miroslav Holeček, pod jehož záštitou se workshop konal. Právě v propojení a spolupráci oborů vidí Západočeská univerzita svoji velkou sílu, kterou chce do budoucna ještě znásobit. Projekty založené na mezioborové spolupráci a interdisciplinární studijní programy naplňují priority ZČU, vytyčené ve strategickém záměru pro roky 2021–2025.

Společnost Škoda Transportation studentům nabídla futuristické téma Duální autonomní tramvaj. Úkolem bylo navrhnout tramvaj sloužící nejen k dopravě osob, ale také k rozvozu objednaných zásilek, které si lidé budou vyzvedávat na tramvajových zastávkách. Na workshopu své zpracování prezentoval vítězný tým, jehož manažerem byl Jan Mikeska (FST) a jeho zástupcem Anton Smirnov (FDULS). Studenti představili tramvaj, která má přes den sloužit k dopravě osob a během nočního provozu ji z velké části zaplní boxy se zásilkami. Ty pak v zastávce vyvezou z tramvaje manipulační mobilní roboti. Porota během soutěžních prezentací ocenila technické řešení projektu a jeho propracovanost, míru zapojení designérů, významný přínos zdravotníků, týmovou spolupráci, ale také kritický pohled marketérů na ekonomické stránky projektu.

zču design+

S tématem Zařízení pro automatické plnění přepravek ke vstřikolisu od společnosti ENGEL strojírenská si nejlépe poradil tým, v jehož čele stál jako manažer Ondřej Váňa (FST) a jako jeho zástupce Martin Hanzelka (FDULS). Porota velmi kladně hodnotila především propracovanost, ucelenost a aplikovatelnost konstrukčního a designérského řešení návrhu, v němž se promítla kvalitní spolupráce všech členů týmu.

zču design+

Německá firma Konstruktionsbüro Dostal zadala studentům téma Zdravotnické manipulační zařízení pro tělesně postižené. Zvítězil tým pod vedením Matěje Dvořáka (FST) v roli manažera a Jonáše Baierle (FDULS) jako jeho zástupce. Na workshopu práci prezentovali konstruktéři Daniel Nový a Martin Stejskal. Zařízení jejich týmu je určené nejen pro zvedání, podepření a přesun invalidních osob, jak bylo stanoveno v zadání, ale pomůcce přidali také funkci rehabilitační. Porota vyzdvihla zejména účelné využití metodiky, míru propracovanosti a velmi kvalitní úroveň prezentace a obhajoby.

zču design+

Součástí workshopu bylo také předání zvláštních ocenění děkanů fakult. Ocenění děkana Fakulty strojní za nejlepší konstrukční řešení získala trojice studentů FST Ondřej Váňa, Pavel Nový a Jan Pavlíček. Cenu děkana Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara za nejlepší průmyslový design převzal student FDULS Martin Hanzelka. Cenu děkana Fakulty zdravotnických studií obdrželi Matěj Souček, Eliška Marešová a Štěpánka Pikáliová.

Zdroj zprávy: Západočeská univerzita v Plzni
ZCU