TATRA TRUCKS a společnosti holdingu CZECHOSLOVAK GROUP se představují na prestižním veletrhu Eurosatory 2022 v Paříži

Morana houfnice

Ve dnech 13. – 17. června se v Paříži po šestileté přestávce uskuteční mezinárodní veletrh obranných technologií a vojenské techniky Eurosatory 2022. Své produkty tam bude vystavovat na 1800 výrobců i prodejců speciální techniky z více než šesti desítek zemí a chybět mezi nimi nebudou ani společnosti holdingu CZECHOSLOVAK GROUP a automobilka TATRA TRUCKS, které jsou tradičními účastníky na tomto veletrhu.

Eurosatory 2022

TATRA TRUCKS a společnosti holdingu CZECHOSLOVAK GROUP se představují na prestižním veletrhu Eurosatory 2022 v Paříži
Společnosti holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) a TATRA TRUCKS reprezentují český a slovenský obranný průmysl na stánku K528 v hale 5A, kde představují novinky a produkty ze svého portfolia. Letošní společná expozice CSG a TATRA TRUCKS je největším českým stánkem na tomto prestižním veletrhu. Mezi vystavovateli budou konkrétně společnosti EXCALIBUR ARMY, TATRA TRUCKS, ELDIS, RETIA, MSM GROUP a EXCALIBUR INTERNATIONAL. Letošní ročník Eurosatory bude zvláště pro společnost EXCALIBUR ARMY velmi výjimečný, firma totiž představí hned dvě novinky ve světové premiéře.

V prvním případě jde o prototyp nové samohybné kolové houfnice MORANA nové koncepce. Tento moderní dělostřelecký systém na podvozku TATRA FORCE 8×8 disponuje dělem ráže 155 mm s délkou hlavně 52 ráží umístěným v pancéřované otočné věži. Jde o plně automatizovaný dělostřelecký systém, který je plně kompatibilní se standardy NATO a dokáže vést vysoce efektivní palbu na cíl díky moderním elektronickým systémům a výkonům zbraně. Nová houfnice má modulární řešení, přičemž nástavba se zbraní i vezenou municí může být instalována na různé podvozky včetně pásových.

Další světovou premiérou z produkce EXCALIBUR ARMY bude taktický vyprošťovací a odsunový automobil TREVA-30 postavený rovněž na podvozku TATRA FORCE 8×8. Koncepčně a generačně jde o zcela nový vyprošťovací prostředek české provenience. Vozidlo je vybaveno navijákem o základním tahu 25 tun a dvounavijákovým jeřábem o nosnosti 30 tun. K odsunu automobilů, obrněných kolových vozidel a jiné techniky využívá instalovanou hydraulickou vidlici v zádi vozidla. Automobil je vybaven pancéřovanou čtyřdveřovou kabinou, která pojme kromě řidiče a operátora i osádku odtahovaného vozidla. Novinkou v expozici EXCALIBUR ARMY bude i lafetový systém Karancho určený pro těžký kulomet KPVT ráže 14,5 mm.

Další vozidlo ve společné expozici CSG představuje i automobilka TATRA TRUCKS. Jde rovněž o světovou premiéru, a to v podobě typu TATRA PHOENIX 8×8 s novou pancéřovanou kabinou z produkce TATRA DEFENCE VEHICLE. Kabina vychází z projektu obrněných automobilů řady DAF CF na podvozku TATRA pro belgickou armádu. Nová kabina poskytuje vysokou balistickou i protiminovou ochranu osádky až do úrovně 3 dle norem STANAG.

Společnost ELDIS na veletrhu Eurostary vystavuje modely svých stěžejních produktů v oblasti letištních radarů. Jde například o primární přehledový radar RL-2000 a monopulsní sekundární přehledový radar MSSR-1, ale také o kombinaci těchto dvou radarů RL-2000/MSSR-1. Dalším významným produktem firmy ELDIS je i osvědčený a komerčně úspěšný přesný přibližovací radar PAR-E. Se svými výrobky společnost v poslední době uspěla například v Česku, na Slovensku, v Německu, Polsku, Indii, Indonésii, Číně, Pákistánu či Malajsii.

Na veletrhu nechybí ani firma RETIA, která představuje maketu víceúčelového 3D radaru ReGuard. Tento pulsně-dopplerovský radar je určen pro detekci a současné sledování pozemních cílů a pomalých nízkoletících objektů s malou odraznou plochou. Radar umožňuje současné sledování pozemních i vzdušných cílů a dokáže zachytit široké spektrum objektů. Je tedy vhodný například k ochraně bodových cílů nebo důležité infrastruktury, uplatní se dobře také v antidronových systémech např. při střežení letišť, ale i v systémech protivzdušné obrany.

RETIA vedle radaru ReGuard vystavuje i unikátní radar ReTwis 5. Tento lehký a přenosný radar dokáže detekovat a sledovat živé osoby i zvířata, které se nacházejí za zdí nebo za jinou nekovovou překážkou. ReTwis 5 se díky svým vlastnostem i schopnostem řadí na špičku ve své oblasti, o čemž svědčí i to, že získal zakázky u bezpečnostních sborů v Česku a dalších zemích, jako jsou například USA.

V Paříži společnosti patřící do MSM GROUP vystavovují celou škálu velkorážové munice. Jde o různé typy dělostřelecké munice ráže 155 mm vyráběné společností ZVS, včetně cvičné, a dále komponenty pro dělostřeleckou munici. Vedle toho představuje Fábrica de Municiones de Granada (FMG) patřící rovněž do MSM GROUP dělostřeleckou munici ráže 105 mm a také tankovou munici ráže 120 mm a 105 mm, které splňují všechny standardy NATO.

O CZECHOSLOVAK GROUP
CZECHOSLOVAK GROUPCZECHOSLOVAK GROUP (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu. Podporuje rozvoj tradičních českých a slovenských společností, jež se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu. V podnicích začleněných do holdingu CSG a v propojených firmách pracuje více než 8200 zaměstnanců. V roce 2021 dosáhly konsolidované tržby holdingu hodnoty 14,4 mld. korun. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl a obranný průmysl. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci holdingu setkat na všech kontinentech a počet zákazníků holdingu se stále rozrůstá.

O TATRA TRUCKS a.s.
tatraAkciová společnost Tatra Trucks převzala v roce 2013 světoznámou kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. Velmi důležité jsou domácí trhy v Česku a na Slovensku, velká část produkce automobilky je určena na export do desítek zemí světa. Automobilka Tatra Trucks zaměstnává více než 1100 lidí a dalších více než 600 pracuje v dceřiném podniku Tatra Metalurgie zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství.

Tiskový servis TATRA TRUCKS a.s.