Technologická olympiáda pro středoškoláky zná své první vítěze

Technologická Olympiáda

Z 1161 studentů a studentek z gymnázií a středních odborných škol v celé České republice postoupilo do finále prvního ročníku Technologické olympiády 71 středoškoláků, kteří soutěžili v až tříčlenných týmech. Technologická olympiáda má za cíl přispět k lepšímu pochopení trendů, které hýbou současným světem, a inspirovat k jejich studiu.

Technologická Olympiáda

První ročník Technologické olympiády na pořádající Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze ovládl tým Kosora z Gymnázia Mnichovo Hradiště. Studenti Lukáš Soustružník, Dan Razák a Filip Kolomazník zaujali odbornou porotu s prezentací na téma bezdrátového nabíjení elektromobilů. Jejich řešení stojí na systému rezonanční indukce s cívkou, která se autonomně pohybuje po parkovišti a dle potřeby dobíjí zaparkovaná auta.

Technologická Olympiáda

Stříbro získal tým SEDO ve složení Vilém Raška a Matyáš Buryanec z Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy v Jičíně s tématem detekce parkování na železnici. Na třetím místě se umístili Šimon Durda, Aleš Michel a Adam Honěk z PORG Ostrava (tým Random Name Generator), kteří navrhli projekt 3D tisku pro města.

Program finálového dne sestával vedle samotné soutěže z úvodního bloku přednášek o aktuálních technologických trendech. Následně týmy pracovaly na projektech, se kterými odpoledne předstoupily před odbornou porotu. V průběhu celého dne byly účastníkům k dispozici mentoři, kteří zaštítili jednotlivá témata z elektromobility, umělé inteligence, kyberbezpečnosti, kryptoměn, 3D tisku a dalších technologických trendů.

Technologická Olympiáda

Organizátoři pojali Technologickou olympiádu jako soutěž, která má u účastníků posilovat jak schopnosti porozumění a aplikace informací, tak spolupráce v tříčlenných týmech. „Technologická olympiáda není o rychlosti, pamatování si vzorečků a definic, ale studenti k jejímu úspěšnému zvládnutí potřebují umět vyhledat potřebné informace, správně je použít, zpracovat zadání a také odprezentovat výsledky odborné porotě,“ představil koncept soutěže její hlavní organizátor Tadeáš Salaba ze společnosti Technologická gramotnost.

Vítězné tři týmy se rozdělily o finanční odměnu ve výši 60 tisíc korun a další hmotné a nehmotné ceny. To hlavní, co si účastníci odvezou z finálového dne, jsou ale zážitky. Pro řadu z nich to byla první zkušenost podobného druhu,“ dodává Tadeáš Salaba.

Technologická Olympiáda

Nová olympiáda navazuje na projekt Technologické gramotnosti, který již během prvních pěti měsíců své existence oslovil přes tisíc studentek a studentů na více než 85 středních školách. S odbornými přednáškami se tak během prvního ročníku Technologické gramotnosti seznámí zhruba 7 500 středoškoláků na 125 středních školách v celé České republice.

Technologická Olympiáda

„Technologickou olympiádu naše fakulta vítá a podporuje. Věřím, že dokáže díky své atraktivní formě získat pro studium vědy a technologií novou generaci středoškoláků,“ uvedl prof. Petr Páta, děkan Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Fakulta elektrotechnická ČVUT jako jediná v České republice rozvíjí špičkový výzkum všech zásadních technologických trendů, které ovlivní způsob, jakým budeme v budoucnu pracovat, cestovat, trávit volný čas a žít. Počínaje vesmírnými technologiemi či telekomunikačními sítěmi, přes alternativní energetické zdroje a umělou inteligenci až po robotiku či kyberbezpečnost – všechny tyto fenomény budoucnosti lze na FEL ČVUT nejenom vědecky zkoumat, ale také studovat.

Projekt Technologické gramotnosti i navazující celostátní Technologické olympiády probíhá pod záštitou Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze a MŠMT; generálním partnerem je ŠKODA AUTO; odbornými garanty jsou GasNet s.r.o., ČEZ a.s. a Unicorn.

Zdroj zprávy: ČVUT Praha