Technologie ABB zajišťují rychlé nabíjení nových, elektřinou poháněných trajektů v Amsterdamu

ABB

Technologie pro přeměnu energie společnosti ABB zajišťuje stabilní napájení rychlonabíjecích stanic, které slouží pěti novým elektrickým trajektům na linkách s nepřetržitou dopravou přes holandský lodní kanál North Sea Canal v Amsterdamu. Nové trajekty objednal městský dopravní podnik Gemeentelijk vervoerbedrijf (GVB) v rámci své snahy o přeměnu ve společnost s bezemisním provozem. GVB chce novými elektrickými trajekty postupně nahradit celou stávající flotilu lodí s naftovými motory, která pochází z 30. let 20. století.

foto ABB

Foto: ABB

Společnost nasadí elektrické trajekty na třech frekventovaných trasách kanálu, na nichž se ročně přepraví více než 350 000 lidí. Zakázku na výstavbu plně automatizovaných nabíjecích stanic získala společnost BAM Infra Rail bv, která je součástí skupiny BAM Group, významné stavební, realitní a inženýrské společnosti. Aby bylo zajištěno bezpečné a efektivní nabíjení a optimalizována životnost baterií, nesmí být stejnosměrný proud (DC) o napětí 750 V, který nabíjecí stanice dodávají, ovlivňován výkyvy v elektrické síti. Společnost BAM proto oslovila společnost ABB s žádostí o dodávku technologií umožňujících převod střídavého napětí na stabilní stejnosměrné.

Společnost ABB dodala tři moduly ACS880, u nichž je převod výkonu založen na technologii bipolárních tranzistorů s integrovaným hradlem (IGBT). Tato technologie reaguje na události v síti a kompenzuje poklesy napětí, a zajišťuje tak velmi stabilní stejnosměrný výstup s minimálním zkreslením sítě.

Pro trajekty je využit design typu „plug-in hybrid”, nicméně v běžném provozu budou trajekty využívat 100% elektrickou energii z baterií o kapacitě 680 kWh. Generátor bude zapnut pouze v případě, že vítr přesáhne sílu 8 stupňů Beaufourtovy stupnice.

„Řešení rychlého nabíjení dodané společnostmi BAM a ABB je plně automatizované a lze jej snadno začlenit do jízdního řádu trajektu. Elektrický provoz znamená, že nevznikají žádné emise pevných částic ani oxidu uhličitého. Poté, co bude uvedeno do provozu všech pět elektrických trajektů, a staré dieselové lodě budou vyřazeny, ušetříme 800 000 litrů nafty ročně, čímž eliminujeme více než 2 400 tun emisí uhlíku,” uvedl Alain Asin, projektový manažer společnosti GVB.

„Společnost ABB má rozsáhlé zkušenosti se stabilními a spolehlivými dodávkami energie z pobřeží na lodě, a to pro širokou škálu plavidel,” řekl Marcel Zevenbergen ze společnosti ABB System Drives. „Klíčovým faktorem úspěchu je, že naše napájecí moduly podrobujeme rozsáhlému internímu i externímu testování, abychom zajistili spolehlivý provoz po celou dobu životnosti.”

foto ABB

Foto: ABB

Nové trajekty GVB mohou přepravovat až 400 cestujících, 20 osobních vozů nebo 4 nákladní automobily. První trajekt z flotily byl uveden do provozu v srpnu 2021 a cestující se vyjádřili, že jejich cesty jsou nyní mnohem pohodlnější, tišší a čistší než dříve. Trajekty budou v provozu nepřetržitě, ve dne i v noci, přičemž po každé dvacetiminutové okružní jízdě budou mít pouze tři minuty na dobití baterií. Proto je rychlé nabíjení rozhodujícím faktorem pro zachování spolehlivého provozu.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je přední globální technologická společnost, která podněcuje transformaci společnosti a průmyslu k dosažení produktivnější a trvale udržitelnější budoucnosti. Propojením software s portfoliem elektrotechniky, robotiky, automatizace a pohonů ABB posouvá hranice technologií na vyšší úroveň výkonnosti. Úspěch společnosti ABB, která je špičkou v oboru více než 130 let, tvoří 105 000 talentovaných zaměstnanců ve více než 100 zemích světa. www.abb.com

ABB Pohony udržují svět v pohybu a zároveň šetří energie každý den. Inovujeme a posouváme hranice technologií, abychom zákazníkům, průmyslovým odvětvím a společnostem umožnili nízkouhlíkovou budoucnost. S našimi digitálně řízenými pohony, motory a službami dosahují naši zákazníci a partneři lepšího výkonu, bezpečnosti a spolehlivosti. Nabízíme kombinaci odborných znalostí a technologií, abychom mohli dodat optimální řešení pohonu pro širokou škálu aplikací ve všech průmyslových segmentech. Prostřednictvím naší globální přítomnosti jsme vždy blízko našim zákazníkům. Na základě více než 130 let zkušeností s elektrickými pohonnými jednotkami se učíme a zlepšujeme každý den.

Zdroj zprávy: ABB
ABB logo male