Téměř polovina strojírenských společností bude přijímat nové zaměstnance

Praha, 9. února – Téměř polovina strojírenských společností bude přijímat nové zaměstnance. Ředitelé strojírenských firem si ale stěžují na nedostatečnou kvalifikaci a praxi zájemců o zaměstnání.

Firmy hlásí vytížení kapacit až na 86 procent. Vyplývá to ze Studie českého strojírenství H1/2015 zpracované analytickou společností CEEC Research.

Mírně nadpoloviční většina (56 %) strojírenských společností působících v Česku má stejný objem práce jako před rokem. Další téměř třetina (31 %) hlásí dokonce nárůst objemu práce ve srovnání s předchozím obdobím. Naopak menší objem zakázek uvádí přibližně pouze jedna z deseti (13 %) strojírenských společností. Průměrné vytížení kapacit (lidské i mechanické) strojírenských společností bylo před koncem roku v průměru 86 procent. Podobně na tom byly velké (88 procent) i malé a střední firmy (86 procent). „České strojírenství pokračuje v růstu, obavy ale vznikají ohledně dalšího vývoje v souvislosti s potenciálními problémy v případě dlouhodobějšího trvání sankcí vůči Rusku. Pro další směřování sektoru bude klíčovým prvkem vývoj i na ostatních trzích, a zejména v Německu,“ uvádí Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.

Aktuální pozitivní stav českého strojírenství potvrzuje fakt, že téměř polovina (43 procent) ředitelů společností plánuje v letošním roce přijímat nové zaměstnance. Padesát procent firem zachová současný stav. Pouhých 7 procent zástupců firem potvrdilo problémy, které povedou k propouštění. Více práce budou mít personalisté ve velkých firmách. 57 procent z nich bude hledat posily současných týmů. V malých a středních společnostech půjde o čtyři firmy z deseti.

Právě personalisté se ale při výběru vhodných lidí potýkají především s nedostatečnou kvalifikací a malými zkušenostmi zájemců o práci. „Stesky nad nedostatkem technicky vzdělaných odborníků slyším snad v každém průmyslovém podniku, který navštívím. Proto jsme rok 2015 vyhlásili Rokem průmyslu a technického vzdělávání. Věřím, že pro technické vzdělávání bude rokem zlomovým, ve kterém se nám ve spolupráci s rezortem školství a českými zaměstnavateli podaří zlepšit podmínky pro technické vzdělávání a zvýšit zájem mládeže o něj,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Problémem pro ně naopak není získat zaměstnance ochotné pracovat například v třísměnném provozu. „Největším problémem strojírenských firem je již delší dobu nedostatek kvalifikované pracovní síly. Situace na trhu práce se vůbec nelepší, ba naopak. V porovnání s rekordními lety ve strojírenském průmyslu v roce 2008 máme období relativně vysoké nezaměstnanosti, ale pokud společnosti hledají větší počet kvalifikovaných zaměstnanců, mají velký problém. Většina firem musí dlouhodobě a nákladně rekvalifikovat, aby byly schopné pokrýt potřebnou poptávku. V olomouckém kraji je situace velice vážná, není zde univerzita technického směru a počet tříd na SOS a SOU není dostatečný pro potřeby strojírenských firem v kraji,“ upozorňuje Petr Novák, ředitel závodu, Koyo Bearings Česká republika, s.r.o. To potvrzuje i František Hrda, předseda představenstva, MINERVA BOSKOVICE, a.s: „Očekávám, že sektor strojírenství bude mít v následujících letech problémy, ne z důvodu poklesu zakázek, ale z důvodu nedostatku kvalifikovaných pracovníků pro zajištění výroby.“.

Řada firem vyžaduje pro část pracovních pozic znalost jednoho nebo i více cizích jazyků. Nejčastěji se jedná o angličtinu (požaduje 87 procent firem) nebo němčinu (požaduje 63 procent firem). Přibližně třetina firem vyžaduje znalost ruštiny (31 procent firem). Naopak znalost dalších jazyků (například francouzštiny, španělštiny, polštiny a arabštiny) vyžadují firmy již podstatně méně často. Jedná se spíše o firmy specializující se na některé konkrétní země, v kterých je třeba znát místní jazyk. Náročnější jsou zejména velké společnosti.

Studii českého strojírenství H1/2015 bude možné bezplatně stáhnout na
www.ceec.eu koncem února.

CEEC Research je největší analytickou společností specializující se na stavebnictví, projektový a developerský sektor, strojírenství a oblast veřejných zakázek v zemích střední a východní Evropy. Byla založena v roce 2005 a od té doby bezplatně poskytuje studie o aktuálním stavu a očekávaném vývoji v těchto segmentech v deseti zemích střední a východní Evropy. Všechny studie a analýzy CEEC Research jsou založeny výhradně na údajích získaných z pravidelných strukturovaných interview s klíčovými představiteli vybraných největších, středních i malých společností.

CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám stavebního, projektového, developerského, strojírenského a veřejného sektoru také organizuje specializovaně zaměřené konference, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších stavebních, developerských, projektových a strojírenských společností, prezidenti svazů, cechů a komor z těchto oblastí, aby diskutovali s nejvyššími představiteli státu vybraných zemí.