TOP TECHNOLOGY 2008 – INTERPROTEC


V pavilonu „G1“ probíhá v těchto dnech 9. mezinárodní veletrh prostředků osobní ochrany, bezpečnosti práce a pracovního prostředí INTERPROTEC. Návštěvníci tak mohou shlédnout velké množství novinek a zajímavostí z tohoto odvětví. Podívejte se s námi na krátký přehled specialit, které mohou návštěvníci vidět.Cooline – vesta, která zatočí s horkem
Vysoké venkovní teploty a odpovídající ochranný oděv zvyšují stres z horka. Tím trpí soustředění, což může působit na pracovní výkon a bezpečnost dotyčného pracovníka. To se týká zvláště pracovišť, kde panují extrémně vysoké teploty, ale v letních měsících to může být problém i ostatních pracovníků, kteří pracují na slunci.

Společnost IMPASS s.r.o. představila chladící vestu COOLINE. Jedná se o profesionální systém chlazení, stávající z hightech-vest, které, aktivovány vodou, dosáhnou chladícího efektu závislého na okolní teplotě, resp. teplotě těla. Aktivace se může provádět ve speciální klimaskříni COOLBOXX, která se postará o to, aby byly vesty 24 hodin denně připraveny k používání. Jinak stačí vestu ponořit na 15 sekund do vody a nechat okapat. Vesty nezasahují ledviny a jsou z příjemného navenek schnoucího funkčního vlákna. Ochlazují oblast systému srdečně-krevního oběhu, který je nejsilněji postižen tepelnou zátěží v horkém prostředí. Díky speciálním vlastnostem materiálu jsou absorbovány i doprovodné projevy horka jako pot a zápach.

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Podle fyzikálních pravidel při vypařování chladí vesty COOLINE při vyšších teplotách silněji, při nižších teplotách méně. Díky tomu vzniká vždy optimální výsledek chlazení. Doba chlazení je podle teploty několikahodinová až několikadenní, vesta je tudíž určena pro každou práci a pracovní dobu. Jako velmi vhodné se jeví využití této vesty také pro pracovníky vysílané na služební cesty to jižních zemí. Přímo na veletrhu INTERPROTEC bylo možno si v praxi vestu vyzkoušet. Můžeme tedy potvrdit, že její chladivé vlastnosti jsou skutečně znatelné.

K dispozici jsou i porývky hlavy se stejného materiálu…

MAPA PROFESSIONNEL – světový výrobce rukavic

V pracovním procesu, a nejen v něm, se naše ruce ukázaly jako nejpoužívanější a mnohdy bezesporu nenahraditelný nástroj. Proto bychom o ně měli pečovat a chránit je. S tím se nám snaží pomoci firma MAPA PROFESSIONNEL, která letos slaví 60 let od svého založení. Firma je celosvětovým dodavatelem rukavic k různým účelům. Při používání řezných olejů, výrobě barev a laků či odmašťování kovů pomocí rozpouštědel dobře poslouží rukavice vyznačující se chemickou odolností, vyrobené z přírodního latexu a neoprenu. Samozřejmě jsou v nabídce i rukavice vodotěsné, pro vysokou citlivost, odolné teplu a chladu, odolné řezu, pro čistá prostředí a jiné – stačí si jen vybrat.

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Zajímavou novinkou jsou rukavice Bio Pro 860, které slouží pro biologickou ochranu. V mnoha profesích jsou pracovníci vystavováni vysokému riziku nákazy – ať už virem HIV, žloutenky typu B,C nebo jinými. Tyto třívrstvé rukavice jsou vyrobeny ze syntetického kaučuku, kde prostřední vrstva obsahuje kapalný dezinfekční prostředek. Při propíchnutí se tato látka soustředí v místě vpichu a poté je vyhnána k ohroženému předmětu. Rukavice však nezaručují totální ochranu před infekcí způsobenou bodnutím kontaminované jehly nebo říznutím a největší míra ochrany zůstává stále na člověku samotném. Ale rozhodně jsme díky MAPA PROFEEIONNEL o krok dál…

Na dalších obrázcích jsou speciální kevlarové rukavice MAPA s vysokou odolností proti řezu. V praxi se mohou hodit například pro manipulaci s plechy, kdy ostré hrany (například po pálení nebo stříhání) mohou způsobit nepříjemný úraz. Rukavice jsou velmi dobře prodyšné a oproti klasickým koženým rukavicím umožňují i větší citlivost úchopu předmětů…

NORDTEX – brána k bezpečí
Společnost NORDTEX CZECH s.r.o. Czech, která je součástí nadnárodní společnosti Nordtex Corporation, patřící mezi největší textilní výrobce v Evropě, vystavuje technické tkaniny na ochranné oděvy, ale také na ložní povlečení, bytový textil a do zdravotnictví.

Jedny z nejzajímavějších jsou tkaniny NORD 330 a OLEON – PRO, které se vyznačují kovovým nebo karbonovým vláknem, voduodpudivostí, antistatickou a olejofobní úpravou. Dalším kladem je speciální nehořlavá úprava PROBAN by Rhodia, která byla vyvinuta pro trvalou nehořlavou úpravu přírodních vláken a jejich použití v moderním životě.

Všechny textilie s úpravou PROBAN nabízejí jedinečné vlastnosti samozhášivého materiálu a prošly množstvím testů toxicity pro potvrzení jejich zdravotní nezávadnosti. Oděvy, které nesou nášivku PROBAN, mohou tedy zaručit vysokou kvalitu a bezpečnost…

DoClean – dlouhotrvající linie
Společnost DoClean přichází na trh se zařízením EASYLINE Edge Airflow Line, které je ideální pro značení podlah výrobních hal, prodejen, skladů,parkovišť, dětských hřišť a sportovišť. Patentovaná technologie bateriemi poháněným systémem proudění vzduchu vytváří ostré, čisté linie, které vydrží až 2 roky. Výhodou systému EASYLINE Edge Airflow Line je, že zadní kola umožňují soulad značení poblíž stěn a regálů.

V nabídce jsou náplně rozličných barev, vč. fluorescentní žluté a růžové a lze si také vybrat šířku linie (50 mm, 75mm nebo 100mm), přičemž jedna náplň EASYLINE Edge vytvoří 100 m čáry při šířce 50mm (Pro halu o cca 1000 m2 je potřeba 1-2 náplně). Po snadném aplikování je barva za 10 minut suchá.

SCOTT
SCOTT HEALTH & SAFETY je přední světový výrobce inovativních dýchacích přístrojů a dalších osobní ochranných prostředků a bezpečnostního zařízení pro hasiče, pracující v průmyslu, policejní komanda, armádu, síly vnitřní bezpečnosti a záchranné týmy z celého světa. V nabídce této společnosti můžeme nalézt kompresorové systémy, přístroje na hledání obětí a sledování pracovníků, nástroje pro monitorování, detekci a měření hořlavých nebo toxických plynů, koncentraci kyslíku nebo přítomnost plamene a samozřejmě nesmí chybět speciální oděvy.

Velký zájem v expozici firmy byl o bezpečnostní přilby pro různá pracoviště a různé potřeby. Pracovní přilby jsou mnohdy povinnou, ale také z hlediska bezpečnosti velice důležitou částí ochrany pracovníků. Přilba by měla být pohodlná, lehká, prodyšná a někdy také umožňující vložení tepelné vložky pro zimní období nebo instalaci sluchátek pro ochranu sluchu. SCOTT proto nabízí celou paletu možností pro různé účely. Samozřejmostí jsou i různé barvy pro lepší odlišení pracovníků od okolního prostředí..

Další částí expozice jsou produkty pro přivádění a čištění vzduchu, včetně plynových masek pro různá využití…

CANIS SAFETY

Společnost CANIS SAFETY a.s. se zaměřuje na ochranu a bezpečnost zdraví při práci. Ve své nabídce má nejen pracovní rukavice (vč. značky MAPA PROFESSIONNEL a ANSELL), obuv (i BAŤA), oděvy (vč. speciálních jako např.: výstražné oděvy dle EN471, oděvy kyselinovzdorné, nehořlavé, antistatické a voděodolné), ale také široký sortiment drogerie, kartáčnických výrobků aj.

Firma má vlastní šicí dílnu, která je schopna realizovat požadavky zákazníka v oblasti šití oděvů dle vlastních návrhů. CANIS SAFETY je rovněž autorizovaným distributorem 3M, která se specializuje na komplexní ochranu dýchacích orgánů, zraku, sluchu a hlavy a tím se snaží vyhovět nejnáročnějším zákazníkům ze všech výrobních sfér – od stavařů, hutníků, svářečů, chemiků až po gastronomii.

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Singing rock
Na veletrhu INTERPROTEC se našly i firmy vystavující lana, karabiny a slaňovací úvazky (postroje) pro záchranné práce i práce ve výškách (montáže, natěračské práce atd.)…