Továrna budoucnosti – všestranná a efektivní

Poptávka udává tempo, produkt proces. Stroje a roboty se neustále přeskupují. Autonomní dopravní prostředky dodávají komponenty, sofistikované robotické uchopení a třídění obrobků, asistenční systémy podporují zaměstnance a o kontrolu kvality se stará umělá inteligence. Díky Industry 4.0 lze procesy a stav stroje kdykoli zobrazit a kontrolovat. Ovládací prvky zůstávají pevně v lidských rukou. Takto vidí Bosch továrnu budoucnosti – a tak ji společnost staví na veletrhu v Hannoveru: modelová továrna, která bude přístupná od léta 2021 v novém zákaznickém a inovačním centru Bosch Rexroth v Ulmu.

rexroth

Továrna budoucnosti je proměnlivá, síťově propojená, flexibilní
Továrna budoucnosti je mobilní – díky inteligentní podlaze od společnosti Bosch Rexroth se i podlaha stává flexibilní a přizpůsobuje se výrobě. Energie se přenáší bezdotykově, tzv. Siloměry v podlaze „rozpoznávají“ lidi a měří váhu systémů a strojů. LED světelné pásy ukazují trasy, které lze kdykoli upravit. Komunikace mezi systémy a stroji je také bezdrátová. Inteligentní podlaha, kterou společnost Bosch představila jako výzkumný projekt na veletrhu v Hannoveru v roce 2019, je nyní k dispozici pro použití pilotními zákazníky. Spolu s různými partnery vyvinula společnost Bosch nové funkce, jako je podlahový modul s integrovanou bezpečnostní rohoží. Automaticky vypne stroje v případě neoprávněného vstupu.

rexroth inteligentní podlaha

Pomocí modulárního výrobního systému ukazuje speciální konstrukce strojů od společnosti Bosch, jak proměnlivá bude výroba v budoucnu. Základem je platforma se standardizovanými hardwarovými a softwarovými rozhraními. Například všechny ostatní procesní moduly pro připojení nebo testování procesů jsou podle potřeby flexibilně integrovány. Ať už zaměstnanci sestavují díly na podporované ruční pracovní stanici, spolupracují s spolupracujícím robotem nebo procesy manipulace a přepravy probíhají autonomně – stupeň automatizace je volně škálovatelný.

modulární

S ctrlX AUTOMATION od společnosti Bosch Rexroth rostou hardware a software společně. S první otevřenou automatizační platformou podporující 5G na trhu mohou uživatelé používat aplikace od společnosti Bosch Rexroth nebo poskytovatelů třetích stran nebo sami vytvářet aplikace a nabízet je prostřednictvím platformy jiným společnostem. ctrlX AUTOMATION podporuje více než 30 komunikačních rozhraní a standardů pro výměnu dat; Programovací jazyky jsou svobodně volitelné.

nexeed

Nexeed Industrial Application System od společnosti Bosch Connected Industry je také mimořádně flexibilní . Software Industry 4.0 se skládá ze specifických aplikací vyvinutých společně se zákazníky. Příklad: Díky individuálnímu řešení Nexeed jsou zaměstnanci v závodě Osram v Berlíně vždy informováni o stavu strojů a systémů prostřednictvím aplikace. Nadcházející údržbářské práce nebo dodávky materiálu lze jasně zobrazit, organizovat a vyhodnotit online.

rexroth

Továrna budoucnosti se s AI neustále učí nové věci
Jako samoučící se robotický systém bude inteligentní vychystávání položek od společnosti Bosch Rexroth v budoucnu podporovat vychystávací úkoly náročné na práci v intralogistice. Systém sleduje přístup bez modelu, takže dokáže také rozpoznat a spolehlivě uchopit nové objekty. Pomocí dat z operací a nejnovějších metod AI je rozpoznávání objektů systému vylepšeno pro každou konkrétní aplikaci a optimalizována strategie uchopení. Modulární systém s hardwarovými a softwarovými moduly umožňuje vyzvednutí široké škály jednotlivých dílů, jako jsou předměty z drogerie v krabicích nebo náhradní díly, na dopravní pás. Systém spolehlivě zpracuje více než 600 článků za hodinu. Úspěšnost je 99 procent.

apas

Automatický asistent produkce APAS způsobil revoluci v interakci mezi člověkem a strojem. Asistent APAS pracuje bezpečně s lidmi bez ochranného krytu. Inspektor APAS je odpovědný za automatickou optickou kontrolu obrobků. Díky umělé inteligenci (AI) lze systém kdykoli přeškolit. Tím se zvyšuje rychlost rozpoznávání, aniž by se vyžadovaly rozsáhlé znalosti programování.

Track and Trace zajišťuje nezbytnou transparentnost, když se produkty dostanou k prodejcům a zákazníkům: Logistické řešení monitoruje přepravu. Senzory a brány pravidelně zasílají informace o poloze a stavu zpracování zboží. Logisté vždy vědí, kde jsou a zda dorazí včas. Track and Trace pomáhá dodavatelským řetězcům vydržet.

bosch

Továrna budoucnosti produkuje klimaticky neutrálně
V rámci řešení Bosch Climate Solutions nově vytvořená jednotka radí výrobním společnostem, jak snížit emise CO₂. Základem jsou zkušenosti společnosti Bosch s vlastní neutralizací uhlíku. Odborníci provedou audit CO₂ do čtyř týdnů a předloží počáteční hlavní plán. Koncept redukce CO is je zaveden o tři měsíce později. Celostní přístup zahrnuje opatření ke zvýšení energetické účinnosti, rozšíření dodávek obnovitelných energií, jakož i nákup zelené elektřiny a kompenzace. Mezi zákazníky, kteří se ve spolupráci se společností Bosch chystají provozovat a vyrábět klimaticky neutrálním způsobem, patří technologické společnosti Freudenberg a Prettl a výrobce sprch a baterií Hansgrohe.

bosch

Bosch kombinuje znalosti a technologie: S energetickou platformou nabízí společnost inteligentní software, který řídí spotřebu tepla, elektřiny nebo stlačeného vzduchu ve více než 120 pobočkách společnosti. Platforma se používá ve více než 80 projektech pro externí zákazníky. Společnost Bosch představuje expanzi na veletrhu v Hannoveru: Síť Balancing Energy Network analyzuje energetické toky a poskytuje předpovědi. Informace z plánování výroby, směny a logistiky, stejně jako tok dat o počasí do energetických plánů. Software založený na AI, který byl původně vyvinut pro výrobní zařízení, má potenciál pomoci všem druhům větších komplexů budov, jako jsou logistická centra, snížit jejich ekologickou stopu.

Zdroj zprávy: BOSCH
Bosh