Třicátiny EGAP – Bilion pojištěného exportu ve 130 zemích světa
Právě před třiceti lety nově vzniklá exportní pojišťovna EGAP začala připravovat svůj první obchodní případ, pojištění dodávky technologií pro rafinérii v Jordánsku. Od té doby pojišťovna pomohla českým firmám ve 130 zemích světa, a spolu s EGAPem tak exportéři vyvezli své zboží, technologie, ale i projekty za víc než jeden bilion korun. Teď budou pojišťovnu potřebovat hlavně při hledání nových trhů, které mají nahradit chybějící zakázky z Ruska, Běloruska a Ukrajiny. Na tu se ovšem plánují vrátit při poválečné rekonstrukci státu. Shodli se na tom zástupci firem a bank na setkání, které uspořádal EGAP při příležitosti třicátého výročí vzniku.
Vysokomýtský výrobce autobusů Iveco bude hledat nové zákazníky v teritoriích Střední Asie a Afriky, v regionech, kde s sebou obchodování nese vyšší míru rizika. „My exportéři budeme potřebovat flexibilní nástroje k okamžitému použití. Také je nezbytné, aby EGAP disponoval dostatečně vysokými pojistnými limity pro konkrétní zájmové trhy,“ uvedl David Kříž, generální ředitel společnosti Iveco Czech Republic.
Podle vývozců i bankéřů bude nahrazení trhů, o které je připravila válka, trvat i řadu let. „V případě Ukrajiny ale věříme, že přijde investiční boom v souvislosti s její obnovou. Až válka skončí, budou banky od pojišťovny potřebovat rychlé procesy a konkurenceschopné produkty. Do úvahy přichází například úprava a replikace úspěšného programu Covid Plus,“ myslí si Radim Exner, ředitel syndikovaného a projektového financování Komerční banky. Právě Covid Plus byl speciální program na pomoc velkým firmám zasaženým pandemií, kterým EGAP pomohla získat úvěry v objemu 22 miliard korun.
„Zreplikování programu Covid Plus je vhodnou cestou podpory exportérů, stejně jako poskytování zvýhodněných půjček. Česko musí být proaktivní, aby jim pomohlo na nové trhy. V podpoře exportérů je důležitá vysoká flexibilita spojená s rychlým procesováním požadavků,“ doplnil Jiří Flégl, ředitel Global Transaction Banking UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia. „Teritoria nepřidáte za den, ale ze dne na den o něj můžete přijít. Což se ukázalo. Vztahy s novými teritorii je třeba budovat kontinuálně. Nemůžeme reagovat ex post, ale ex ante,“ dodal Petr Fiala, ředitel divize Trade Finance a Factoring v Raiffeisenbank.
Nový produkt: Pojištění pro těžké časy
Nový produkt by si ke třicátinám pojišťovny přál i předseda představenstva EGAP Jan Procházka. Právě pandemie ukázala, jak důležité je mít připravený speciální nástroj pro nenadálé situace, jakou je teď válka na Ukrajině. K tomu je ale potřeba změnit zákon. „Naším cílem je, aby čeští exportéři měli v okamžiku potřeby ihned k dispozici flexibilní nástroj, který jim rychle zajistí přístup k financování, a aby se přitom pokaždé nemusel přepisovat zákon. Chceme být připraveni,“ řekl Procházka. Novelu příslušného zákona, která by exportérům takový produkt přinesla, ovšem sněmovna v minulém volebním období nestihla odhlasovat.
Celkový objem českého exportu podpořeného EGAP aktuálně přesahuje částku 1 bilion korun. Za 30 let fungování EGAP tak podpořil vývoz českých exportérů do 130 zemí světa, od Austrálie až po Zambii. Mezi historicky největší obchodní případy patří například modernizace železniční tratě v Ázerbájdžánu. Od roku 2011 tam české firmy s pojištěním EGAP zmodernizovaly přes 900 kilometrů železnice za 750 milionů eur. Dále jsou to vodní elektrárny společnosti Energo-Pro v Gruzii, Bulharsku a Turecku. Loni dokončený projekt Turecké elektrárny Alpaslan 2 v hodnotě 600 milionu dolarů přitom představuje největší českou investici v Turecku od roku 1989 a zároveň největší českou porevoluční investici do vodní energie.
Zdroj zprávy: EGAP