Třinecká huť uvolní část kapacit kyslíku pro potřeby zdravotnictví

Pomoci zdravotnictví v době zvýšené spotřeby kyslíku využívaného pro léčbu nemoci COVID-19 se rozhodly Třinecké železárny a.s. (TŽ). Ve spolupráci s firmou Linde Gas a.s. uvolní 25 % svých kapacit.

Spotřeba kyslíku v tuzemských nemocnicích v poslední období výrazně narostla. Proti běžné situaci se spotřeba zkapalněného kyslíku zvýšila trojnásobně, u kyslíku v tlakových lahvích je nárůst dokonce čtyřnásobný. V léčbě pacientů s těžkým průběhem nemoci COVID-19 se využívá především oxygenoterapie (kyslíková léčebná kůra), díky níž dochází k výraznému zlepšení stavu pacientů a nemocné tělo se rychle regeneruje.

kyslík linde o2

„Naší absolutní prioritou je naplnit zvýšenou poptávku ve zdravotnictví a dostat kyslík ke všem pacientům, kteří jej potřebují. Hledáme proto všechna řešení, abychom mohli tyto objemy dodat. Velmi proto oceňujeme, že nám Třinecké železárny vyšly vstříc a uvolnily pro potřeby zdravotnictví část své rezervované kapacity kyslíku,“ popisuje aktuální stav Petr Partsch, generální ředitel Linde Gas.

„Jsme si vědomi dopadů epidemiologické situace. Proto v době větší spotřeby kyslíku ve zdravotnictví uvolníme z našich zásobníků čtvrtinu kapacity. Tím umožníme Linde navýšit jejich další výrobní kapacity pro pomoc v léčbě pacientů s těžkým průběhem nemoci,“ vysvětluje výrobní ředitel Třineckých železáren Česlav Marek.

linde gasFirma Linde využije až 25 % zásob kyslíku Třineckých železáren pro potřeby ve zdravotnictví a bude udržovat minimální zásobu kyslíku 75 %, namísto potřebné stoprocentní kapacity. Doplnění kapacity zpět do plného stavu potrvá přibližně 70 dní.

Společnost Linde vyrábí pro třineckou huť v moderním zařízení na dělení vzduchu kyslík potřebný pro výrobu oceli a také pro technologii foukání prachového uhlí do vysokých pecí. Na moderním zařízení postaveném v bezprostřední blízkosti huti vyrobí denně více než 1000 tun kyslíku, dále také dusík a argon.

 

Zdroj zprávy: Třinecké železárny a.s.
Třinecké železárny